Düdüklü Tencere Kullanımı | Hanımların Dünyası

loading...

Düdüklü Tencere Kullanımı

Düdüklü Tencere Kullanımı

Düdüklü Tencere Kullanımı

 

 

Düdüklü tencereler yemekleri daha kısa sürede ve daha lezzetli bir şekilde pişirmemizi sağlarlar. Ancak düdüklü tencere kullanımı bilmeyenler için zor olmaktadır. Çünkü bazı kuralları vardır. Bu kurallara uyulmadan düdüklü tencere kullanıldığı takdirde çeşitli kötü olaylar meydana gelebilir. Bu kötü olaylardan en sık karşılaşılanı düdüklü tencerenin patlamasıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için düdüklü tencere kullanımını araştırmalı ve tam olarak bilgi sahibi olduktan sonra kullanılmalısınız. Bu yazımız da sizler için düdüklü tencere kullanımını ayrıntılı olarak anlatacağız. Yazımızı okuduktan sonra rahatlıkla düdüklü tencere kullanımına başlayabilirsiniz. Düdüklü tencere kullanımının ayrıntılarına değinmeden önce düdüklü tencerenin kullanımının faydalarını ve neden düdüklü tencere kullanmamız gerektiğinden bahsedelim. Bazı yemekler düdüklü tencere kullanımdan yani yüksek basınç altında pişirildiği takdirde uzun pişirme süreleri gerekebiliyor. Gerekli olan bu uzun süre sizler için hem fazladan doğal gaz veya elektrik tüketimi hem de zaman kaybı demek oluyor.

Ayrıca pişirdiğiniz yemeğin besin değerinin de kaybolmasını istemiyorsanız düdüklü tencere kullanmak sizler için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Çünkü düdüklü tencerede pişen yemekler normal tencerede pişen yemeklere göre yemeklerin besin değerinin daha çok muhafaza etmektedir. Bütün bu avantajlarının yanı sıra düdüklü tencere kullanımında yemekler lezzetlerini de kaybetmiyor ve hatta daha lezzetli yemekler elde edilebiliyor. Bütün bu önemli avantajları içerisinde bulunduran bir yöntem varken neden yemek pişirirken düdüklü tencereyi tercih etmeyelim ki. Eğer ki hala düdüklü tencere kullanmıyor ve kullanımını bilmediğiniz için düdüklü tencere kullanımından çekiniyorsanız şimdi sizler için düdüklü tencere kullanımını açıklayacağız. Düdüklü tencerede yemek yapmadan önce kullanacağımız düdüklü tencerenin hava giriş çıkışını sağlayan düdük kısmının temiz olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Çünkü bu kısım tıkandığı takdirde hava giriş çıkışı sağlanamayacak ve düdüklü tencerenin içerisinde kalıp çıkamayan hava yemek piştikten sonra açıldığı zaman patlamalara yol açacaktır. Onun için düdük kısmının temiz olup olmaması çok önemli. Düdüklü tencereye yemeğimizi koyduktan sonra bir miktar su koyulur.

Ancak düdüklü tencerenin içerisine koyulan yemeğin ve suyun düdüklü tencerenin 1/3’ünü geçmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü tencere içerisinde bir miktar boşluk kalması önemlidir. Yemeği koyup suyunu ayarladıktan sonra düdüklü tencerenin kapağını kapıyoruz ve düdüğünü ayarlıyoruz. Tencerenin düdüğünü aşağı veya yanlara değil yukarı doğru çeviriyoruz. Ocağın altından açıktan sonra yemeği pişmeye bırakabiliriz. Bir müddet sonra düdüklü tencerenin öttüğünü göreceksiniz. Bu da demek oluyor ki yemeğiniz pişmeye başlamıştır. Bu noktada tencereye karışmamalı ve bir süre tencerenin içindeki buharın çıkışına izin vermelisiniz. Ötme devam edecektir ve birkaç dakika buhar çıkışı gerçekleştikten sonra düdüklü tencerenin düdüğünü aşağı indirebilirsiniz. Hava çıkışını beklemeden düdüğü aşağı indirirseniz tehlikeli durumlara mahal verebilirsiniz. Bundan sonra yemeğinizin biraz daha pişmesini istiyorsanız kısık ateşte yemeğinizi bir süre daha pişirebilirsiniz. Bu kısım yemeğin daha lezzetli olması açısından önemlidir. Birde düdüklü tencerenin içine fazla su koyarsanız tencerenin içinde fazla buharın sıkışmasına sebep olursunuz. Hem daha az koyulan su yemeğin daha lezzetli olmasını da sağlayacaktır. Yemeğinizin pişme süresi dolduğu zaman tencerenin altını kapayabilirsiniz.

Ancak kesinlikle kapağını hemen açmayınız. Düdüklü tencere kullanımı bu noktada önem arz ediyor. Çünkü henüz havasını tam olarak boşaltamayan düdüklü tencere pişmenin hala biraz da olsa devam ettiği bu süreçte açılırsa istenmeyen patlamalar yaşanabilir. Düdüklü tencerenin içerisinde ki hava dağıldıktan sonra düdüğü yukarı kaldırabiliriz. Ocağın altını kapadıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra tencerenin kapağını açıp yemeği servis edebilirsiniz. Peki düdüklü tencerede hangi yemekler pişirilebilir. Bazı yemeklerin pişme süresi çok uzun olabildiğinden düdüklü tencere kullanımı gerekebiliyor. Bu yemeklerin başında ise kuru fasulye geliyor. Kuru fasulyeyi tencere pişirmek çok uzun süreler gerektiğinden bu yemeği tercih edenler mutlaka düdüklü tencere kullanıyor. Ayrıca etli yemek yapacağınız zaman da etlerin pişirme süreleri uzun olduğundan dolayı etleri düdüklü tencerede pişirdikten sonra yemeğinizi pişirmeye devam edebilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb