Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer | Hanımların Dünyası

loading...

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

 

Dudak kurumaları genellikle kış aylarından başımıza gelen ve sonrasında bir hayli sorun yaratan hastalık türüdür. Dudak kurumasını hastalık ile ilişkilendirmek pek doğru olmasa da bize zarar verdiği için bu başlık altına alınabiliriz. Dudak çatlakları evde kendi başımıza iyileştirebileceğimiz bir kategoridendir. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta ise bu durumun kronik bir hal almamasına yönelik çalışmalar bulunuyor. Soğuk havalarda ve ya kuru ciltli insanlarda genellikle oluşabilen bu sorun bitkisel yöntemler ile son bulabilir. Çatlakların herhangi bir şekilde tedavi çeşitlerine cevap vermemesi halinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz dudak Kuruluğu Nasıl Geçer konusuna açıklama getirelim. Dudak kuruluğu pek çok sebepten oluşmaktadır. Bunların arasında en yaygın olanı soğuk havalardır. Soğuk hava ince derili dudaklar ile birleşince bir takım problemler oluşturabilir. Bunun dışında kuru cilt problemi yaşayan kişilerde de sık sık durak kuruluğu gözlenmektedir.

Dudak kuruluğu genellikle mevsimler sorunlardan kaynaklanır. Hassas ve kuru ciltler kış aylarında soğuktan dolayı çatlar ve sonrasında bireye sorunlu bir süreç yaşatmaktadır. Diğer bir dudak kuruluğu problemi ise susuz kalınmasıdır. Susuz kalan bir cilt kurumaya yüz tutuyor. Yeterli miktarda su alınmadığı taktirde herhangi bir mevsim koşulu etkilemeden bireyin dudakları kurumaya başlamaktadır. Bunun yanında kimyasal maddeler ile uğraşan kişilerinde çok sık bir şekilde başına geliyor. Günümüz koşullarında bayanların daha sık karşılaştığı dudak kuruması probleminin sebepleri arasında makyaj malzemeleri yer alıyor. Makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasallar ile insan cildi hava alamaz ve kurumaya yönelir. Sürekli olarak kimyasal bileşenler ile iç içe olan hanımların dikkat etmesi gereken bir durumlardandır. Dudak Kuruluğunun Tedavisi Dudak çatlamaları genellikle kış aylarında ya da kimyasal bir şey kullandığınız zaman aralıklarında başınıza geliyor ise korkmanızı gerektiren bir durum bulunmuyor. Yalnızca bunun için belirli önlemler almanız gerekir. Ama kronik bir şekilde varlığını sürdürüp evde uyguladığınız tedavilere cevap vermiyor ise vakit kaybetmeden doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Mevsimsel koşullardan ötürü ve ya kuru ciltli insanların sıklıkla karşılaştığı bir sorun olan bu problemin evde tedavi yöntemi bulunuyor.

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer konusunda detaylı bilgileri sizlere aktaralım. Dudak kuruluğu için evde tedavi yönteminin başında su içmek gelmektedir. Su dudakların kurumasını önlemek için en önemli besin olduğu unutulmamalıdır. Düzenli bir şekilde su alımı ile bu problemi ortadan kaldırmanız mümkün olur. Sağlıklı bir oranda her gün aldığınız su miktarı vücudunuzu ve cildinizi kurumaktan kurtarmaktadır. Susama isteği gerçekleşmeden su tüketmeniz sizin için faydalı bir yöntemlerdendir. Su içme isteği gelen bir insanda vücut artık son noktaya gelir. Kendi kendine yeterli miktarda su üretemediği için dışarıdan bir takviye almak istenir. Bu sebepten ötürü düzenli su tüketimini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Dudak kuruluğu için evde tedavi yöntemi arasında bulunan bal önemli bir antibiyoktirler. Gerçek balı parmaklarınız yardımı ile dudaklarına sürmeniz gerekir ve yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkamanız ile bu sorunun gitgide azalacağını sizlerde görebilirsiniz. Kurumaya ve çatlaklara bir hayli iyi gelen enfeksiyonu kurutan ve ya dokularınızın güçlenmesini sağlayan bal ile kendinizi kış aylarında korumanız mümkündür.

Bir diğer ilaç türü ise merhemlerdir. Evinizde bulunan E vitaminli dudak merhemlerini kullanarak da bu problemi ile yenilebilir. Merhemi kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise sürmeden önce dudaklarınızdaki ölü deriyi güzel bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Temizlenen dudakların merhem yardımı ile iyileşmesi muhtemel sonuçlardan biridir. Diğer bir tedavi yöntemi de dudak balsamlarıdır. Dudak balsamı ile soğuk havalarda herhangi bir şekilde çatlama gerçekleşmez. Genellikle soğuk iklim insanlarının kullandığı bu ilaç Sibirya ve ya Rusya gibi donduran hava şartlarında iyi etkiler gösterir. Kış aylarının dudak çatlamalarına iyi bir örnek oluşturur. Gün içerisinde bir kaç defa sürme ile olumlu sonuçlar alınabilir. Dudak balsamlarının doğal bir şekilde hazırlanmış olanını bulmak dudak çatlaklarını, dokusunu ve hücreleri onarır. Hindistan Cevizi, Badem, Jojoba, Zeytinyağı gibi yağ çeşitleri ile dudaklarınızı kısa süre içerisinde toparlayıp ölü derinin rahatlıkla dışarıya atılımını gerçekleştirmeniz mümkündür.

Dudak Kuruluğunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Dudaklarınızın kurumasını engellemek için uyguladığınız tedavilerin işe yaraması adına bir dikkat etmeniz gereken bir takım durumlar bulunuyor. Bunların ilki tüketilen tuz miktarını azaltınız. Tuz vücudumuzda ki su miktarını azaltan ve ödem oluşmasını sağlayan zararlı bir besini ifade eder. Uygun miktarlar da tüketilmediği zaman bireyde olumsuz sonuçlara yol açar. Aşırı miktarda tuz tüketen bireylerde ciddi oranda dudak çatlağı oluşturur. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurda dudakların yalanmasıdır. Sürekli olarak dudaklarını yalayan bir insanda dudak kuruluğu riski daha fazla olur. Sigara ile alkol kullanan kişiler de sıklıkla görülür. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal bileşenler sayesinde dudak çatlaması oluşmaktadır. Genellikle kış aylarında oluşan burun tıkanıklığı sonucunda birey ağzından nefes alıp vermeye başlar. Nefes verirken ya da alırken ıslak hava molekülleri dudağa yapışarak yalanmış hissi vermektedir. Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer sorusuna verilecek en muazzam fikir ise; A, B, C, B2 ile E vitaminlerini sürekli olarak dışarıdan takviye olarak almaya çalışmalısınız. Bu vitaminlerin eksiklikleri ile dudaklarda kurumalar söz konusu olabilir. Bahsettiğimiz vitaminlerin bulunduğu besinleri tüketerek vücudunuzu sağlama almanız gerekiyor.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb