Domates Alerjisi | Hanımların Dünyası

loading...

Domates Alerjisi

Domates Alerjisi

Domates Alerjisi

Domates birçok ülkede sebze olarak severek tüketilen ancak botanik biliminde meyve olarak kabul edilen ve gıda alerjisi yapabilen bir yiyecektir. Bugünkü yazımızda domates alerjisi hakkında detaylı bilgileri içeren bir yazı hazırlamayı uygun bulduk. Domates alerjisi nedir? Domates alerjisi neden olur? Domates alerjisinin belirtileri nelerdir? Domates alerjisi nasıl geçer? Vb. sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz. Domates Alerjisi Nedir? Domates alerjisi, domatesin yenmesinin hemen ardından bağışıklık sisteminin vücuda giren besine karşın antikor üreterek tepki vermesiyle başlar. Bu tepkilerin başında kaşıntı, ishal, deride döküntü, deride kızarıklık, ağız içinde kamaşma vb. belirtiler gelmektedir. Ayrıca çiğ domateste bulunan proteinin alerji oluşumunda en büyük etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Pişirilen veya ısıtılan domatesteki bu protein etkisiz hale geldiği için pişirilerek yenen domates çoğu kişide alerjik reaksiyona sebep olmaz. Fakat az miktarda dahi domates yediğinizde alerjik belirtiler ortaya çıkıyorsa, domates alerjinizin ciddi boyut olma ihtimali yüksektir ve hem çiğ domatesten hem de pişmiş domatesten uzak durmanız gerekir. Bu belirtiler çok sık oluyorsa ve geçmiyorsa da hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip alerjik testlerinizi yaptırmayı ve doktorunuzun önerilerini mutlaka yerine getirmeniz gerekir. Domates Alerjisi Neden Olur? Domates alerjisi, diğer gıda alerji çeşitlerinde olduğu gibi bağışıklık sistemiyle alakalı bir rahatsızlıktır. Hassas bünyesi olan bazı kişiler domates yedikleri zaman bağışıklık sistemi bu besini tehdit olarak kabul eder ve vücut kendini korumaya yönelerek antikor üretimini başlatır. Bu antikorlar ve domateste bulunan proteinler birbirini yıkmaya çalışırken çeşitli kimyasallar üretirler. Bu kimyasallar histamin salgısını arttırarak ciltteki yumuşak dokunun etkilenmesine neden olur. Böylece vücut bazı belirtiler vermeye başlar ve rahatsızlık ortaya çıkar.

Domates Alerjisinin Belirtileri Nelerdir? Domates alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve bazen hafif bazen de şiddetli reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Tedavi edilebilir bir hastalıktır ve cilt ve kan testleriyle teşhisi kısa sürede konulabilmektedir. Domates alerjisinin en yaygın belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

-Dudaklarda, yüzde ve ağızda şişme meydana gelir.

-Ağız içi ve dışında kaşıntı ve yaralar oluşur.

– Boğazda şiddetli kaşıntı, hırıltı, öksürük ve nefes almakta zorlanma yaşanır.

-Boğaz bölgesinde hassasiyet hissedilir ve yutkunma güçlükleri görülür.

-Terleme ve baş ağrısı oluşur.

-Deride döküntüler ve kızarıklıklar görülür.

-Mide ve bağırsak problemleri yaşanır.

-İshal ve mide bulantıları görülür.

-Kurdeşen, rinit ve nadir olarakta anafilaksi görülebilmektedir.

Domates alerjisinde bu belirtilerden solunumda güçlük ve göğüs ağrısını aynı anda hissediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız ve gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Domates Alerjisi Nasıl Geçer? Domates alerjisinden kurtulmak için öncelikle domates ve domatesten yapılmış yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle, yemeklerinizi evinizde kendiniz hazırlamalısınız. Dışarıda yediğiniz yemeklerin içinde domates ve soslarının olma ihtimalinden ötürü mümkün mertebe dışarıdan yemek yememelisiniz. Evde hazırlayacağınız yemekler için marketlerde domates içermeyen sosları kullanabilirsiniz. C ve E vitaminlerini bol miktarda içeren diğer yiyecekleri bir süre tercih etmeniz önemlidir. Çünkü bu vitaminlerde bulunan glukozamin maddesi alerjiye karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Tabi bunu doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir. Ayrıca domates alerjisinin etkilerini ortadan kaldıracak başka ilaçlar kullanıyorsanız, kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirmeli ve onu tavsiyelerini dikkate almanız gerekmektedir. Alerjiden ötürü deri döküntüleri ve kaşıntıyla karşılaştığınızda da doktorunuz size bazı merhemler önerebilir. Domates alerjisi belirtilerinin çok şiddetli olma durumunda ise hemen acil servise başvurmanız daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşmamanız için önemlidir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb