Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği | Hanımların Dünyası

loading...

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan sonra oluşan adet döngüleri doğum öncesinde olduğu düzende olmayabilir ve ya adet kanamaları daha hafif ya da daha ağır gerçekleşmektedir. Ayrıca doğumdan sonra adet başlangıcı kişiden kişiye göre değişebiliyor. Bazen geç gelen postpartum kanaması doğumdan sonra adet düzensizliği ile karıştırılabilir. Doğum sonrasında rahmin tam manasıyla normale dönmesi aşamasında yaşanan kanamalar 6 haftaya kadar sürebilir. Doğum sonrası rahmin normal büyüklüğüne dönebilmesi ile rahim astarının kalınlaşması esnasında kanamalar gerçekleşir. Doğum sonrası gelen kan ilk bir kaç gün kırmızı renktedir ve haftalar ilerledikçe rengi pembeye ya da kahverengine dönüşebiliyor. İki hafta sonra ise açık renkli, sarımsı akıntılar başlar ve sonrasında 5. haftaya kadar devam ediyor. Emzirmeyen annelerin doğum sonrası normal adet döngüsü çoğunlukla 7-9 hafta içinde başlamaktadır. Emziren kadınların ise normal adet düzenine geri dönmesi 6 aya kadar sürebiliyor.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliğinin nedenlerini gelin inceleyelim. Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

• Tüm hamilelik boyunca anne adayının vücut fonksiyonlarında ve fizyolojisinde çeşitli değişiklikler görülür. Bunlardan birisi de adet kanamasının kesilmesi ile bu süreç boyunca bazı durumlar dışında hiç oluşmamasıdır.

• Doğumdan sonra dahi vücut kendisini eski haline sokamayıp bir süre daha rutine binmez. Buna lohusalık dönemi deniliyor. Doğum yapıldıktan sonra adet düzensizliğinin oluşması kadınları tedirgin ediyor. Bunun normal bir durum olup olmadığını bilemedikleri için, zaten gergin olunan lohusalık döneminde normalden daha çok telaş yapabilirler.

• Doğumun gerçekleşmesinden sonra ise ilk regliniz 40 gün kadar sürecektir. Bu normal ve olması gereken bir durum telaşlanmayın. Rahimde kalmış olan kalıntıların dışarıya atılması için olması gereken bir durumlardandır. Doğum sonrasında bebeğini emzirmekte olan annelerin adet kanamaları genel olarak ilk 6 ay görülmemektedir.

• Bu süreç içerisinde adet kanamasının olması beklenmesi doğru olmaz. Çok nadir görülmek ile birlikte, ilk 6 ay içinde de adet görülebiliyor. İlk adet kanamasının olmasından sonra ise, bebeğinizi emzirmeye devam ettiğiniz için fizyolojinizdeki değişiklikler adet kanamasının gelmesini engelleyebilir.

• Bebeğini ilk 3 ay emziren ve ya hiç emzirmeyen anneler ise ilk adetlerini çoğunlukla ilk 3 ay arasında görülmektedir.

• Emzirme bırakıldığı halde adette bir düzensizlik yaşanıyorsa bu doktora danışılması gereken bir durumdur ihmal etmeyin. Gebeliğiniz boyunca sizi gözlemleyen kadın doğum uzmanına bu konuda danışmanız yerinde bir hareket olacağını unutmayın.

Doğumdan sonra adet düzensizliğinin başlıca nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişimlerden kaynaklanıyor. Vücudun hormon dengesini tekrar sağlaması bir kaç ay alabiliyor. Bu dönemde adet başladıysa kanamalar düzensiz ve fazla olması muhtemeldir. Genel olarak yumurtacıkların yumurtalıktan dışarı çıkarılması doğumdan sonra yaklaşık olarak 27 gün içinde gerçekleşmete ve bu dönemin sonrasında ikinci bir gebeliğe neden olabiliyor. Emziren kadınlarda ise ovülasyon 6 aya kadar gerçekleşmeye de bilir. Geç gelmiş olan postpartum kanama doğum yapan kadınların yalnızca 1’ini etkilemekle birlikte adet düzensizliği nedenleri arasında yer alıyor. 12 haftaya kadar gecikebilen bu kanama çoğunlukla düzensiz adet görme olarak algılanmaktadır. Hamilelik ile doğum birçok hormonal değişikliğe yol açar ve vücudun doğumdan öncesi haline dönmesi zaman alır. Fakat bu dönemde hormon dengesini sağlayacak doğum kontrol hapı gibi bazı çözümler kullanılmaktadır. Emziren kadınlar ise bu gibi ilaçları kullanması doğru olmaz. Doğumdan sonra gerçekleşmeyen, ağır, geciken, hafif ile düzensiz adet rahatsız edici olabilir ancak bu düzensizlik çok nadir olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu tip şikayetleriniz varsa doktorunuza danışarak tedavi seçenekleri hakkında bilgi almalısınız.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Resimleri

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb