Doğum Sancısı Nasıl Faydalı Bilgiler

Author

Categories

Share

DOĞUM SANCISI NASIL FAYDALI BİLGİLER

dogum-sancisi-nasil-faydali-bilgiler-3

Artık gebeliğin doğum sancıları anneyi telaşa sokan ama güzel bir müjdenin habercisidir. Hamilelik süreci bilindiği gibi 40 haftadır. Doğum daha gerçekleşmeden hangi zamanlarda doğacağı tahmin edilmektedir. Genellikle de o tarihler yaklaştıkça da rahimde kasılmalar oluşur. Anne adayları bu kasılmaları karında dikleşme ve sertleşmeler şeklinde hissetmektedir. Özellikle 37. Haftadan sonra fetal baş pelvis kemiği uyum sağlama sürecine girdiği andan itibaren zaman zaman rahimde kasılmalar hissedilmeye başlanır.

GERÇEK VE YALANCI DOĞUM SANCILARI Bu kasılmalara yalancı doğum sancıları denir. Bu yüzden gebe kadınlar her an doğum gerçekleşecekmiş gibi telaşa düşerler. Gebeliğin sonuna doğru gerçekleşen yalancı doğum sancıları da artık gerçek doğum sancılarına hazırlık sürecini başlatan sancılardır. Yalancı doğum sancıları sık sık olmamakla birlikte gelen ve 1 dakikadan fazla sürmeyen sancılardır. Lakin ne zaman art arda gelen ve 10 dakikayı geçen sancılar gelirse bunlar yalancı doğum sancıları değildir. Bu sancılar gerçek doğum sancısının öncüleri denebilir. Artık bir başlangıç için olan bu son sancılar ile bazı belirtiler gerçekleşir ve doğumun geldiği net olarak anlaşılır. Bunlar; birden gelen rahatlama, nişan gelmesi, su gelmesi, doğum ağrısı, rahim ağzında incelme, rahim ağzında genişleme gibi olaylar artık bebeğin ben geliyorum demesi gibidir.

dogum-sancisi-nasil-faydali-bilgiler

Gebeliğin artık son aylarında düzensiz aralıklar ile gelen, alt karın ve kasıkta hissedilmeye başlanan, şiddeti zaman zaman değişken olan, karında sertleşmeyle birlikte olan, dinlenerek ya da pozisyon değiştirerek azalan veya kaybolan kısa süreli kasılmalar yalancı doğum olarak adlandırılır. Doğum zamanı geldikçe yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum sancısına bırakır. Gerçek doğum ağrıları daha şiddetli, daha uzun süren, sık sık gelen sancılardır. Doğum başlamasından sonra kasıklarda ve belde bu ağrı hissedilir. Doğum ağrısı şekli kadınlar arasında farklılık göstermektedir. Bazı kadınlar ağrıyı çok şiddetli hissederken bazıları hiç hissetmeye bilirler. Bu kişinin ağrı eşiğine bağlı olan bir durumdur. Yani kişinin ağrıya karşı duyarlılığına da denebilir.

dogum-sancisi-nasil-faydali-bilgiler-1

DOĞUM SANCISINI EN AZ ŞEKİLDE HİSSTEMENİN YOLLARI Doğum sancısını hafifletmek için bazı yollar vardır. Bunlardan başlıcaları her doktorun öncelikli tavsiye ettiği gibi bazı zamanlarda yürüyüşler yapmaktır. Hareket etmek ağrıların hafiflemesini sağlar. Sırt üstü yatakta sabit kalmanın ağrının hafiflemesine bir katkısı yoktur. Sancı sırasında annenin yatakta kalçasını sağa sola çevirmesi sancıyı azaltacaktır. Mırıldanmak, ara sıra inleme egzersizi yapmak da doğum ağrısını az hissetmesine yarayabilir. Müzik ruhun gıdası olduğu gibi doğru müzikler ile anne rahatlayabilir, gevşemesine yardımcı olur. Hayaller kurmak sancıları düşünmekten uzaklaşmak daha hafif şekilde hissedilmesini sağlar. Bel ve kuyruk sokumu, omuzlarına masaj yapılırsa ağrıyı azaltır. Sıcak su bezinin bel bölgesine konulması hem rahatlatacak ve hem ağrıyı azaltacaktır. Sıcak su ile duş olmak vücuda hem dinçlik katacak hem rahatlatacaktır, bu şeklide ağrılar da azalır. Sancı odasında herhangi bir şeye odaklanırsanız bu sayede ağrıyı az da olsa hissetmeye bilirsiniz.

dogum-sancisi-nasil-faydali-bilgiler-2

Annenin doğum yapması sırasında destek olan biri ayak ve bacaklarına masaj yapması faydalı olabilir. Ve tabi ki filimler de falan da oldukça popüler olan nefes egzersizleri gerçekten faydalı olmaktadır. Solunum egzersizleri sonucunda hastanın hem sancılara karşı direncini arttırırken diğer yandan bebeğe daha çok kan gitmesini sağlamaktadır. Hızlı ve düzensiz şekilde nefes almak doğru değildir. Ağrıyı daha çok hissetmeye ve kasılmalara sebep olur. Bunlardan da yola çıkarak eğer ki gelen sancılar yalancı doğum sancısına benzemiyor ise bir an önce hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Ama kesinlikle panik yapmayın.

Author

Share