Doğum Nasıl Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur

Doğumun nasıl gerçekleştiği konusunda herkes çok merak etmektedir. İlk olarak normal doğumun nasıl  olduğunu sizlere anlatalım. Normal doğum üç ana evreden meydana gelmektedir. Normal doğumun birinci evresi kapalı olan rahmin tam açılması sağlanmaktadır. Yaklaşık on beş santim kadar açılması gerekmektedir. Normal doğumdaki birinci evre doğum en uzun evrelerden bir tanesidir. Normal doğum birinci evresi yedi ile on bir saat arasında sürmektedir. Normal doğum nasıl olur  birinci evresi aktif ile faz olarak ikiye ayrılmaktadır. Erken faz ve aktif faz diye ikiye ayrılmaktadır. Erken fazdan başlayalım. İlk doğum yapan kadınlara denir. Bu yüzden de ilk evreleri de çok uzun sürmektedir. İlk evrelerinde kasılmalar daha az görülmektedir. Aktif faz ise kadınların rahim ağzı kasılmalarının sıklaşması ve ağrıların daha da artmasına denir. Rahim ağzının kasılması da on dakika sürmektedir. Beş dakikadan fazla sürerse mutlaka hastaneye gidilmelidir. Bu yüzden de su gelir ve beraberinde kanamalar da gelmeye başlamaktadır. Bu birinci evrenin artık sonuna gelindiği zaman rahim ağzı on santim kadar açılıp ve beraberinde kasılmalarda gebe bayanlar ıkınmaya başlar.

Normal doğum nasıl olur  ikinci evresine gelelim. Bu evrede rahim ağzı iyice açılır ve bebek gelmeye başlar. İkinci evre ise yarım saat ya da bir saat kadar sürmektedir. Ama bayanlar kuvvetli bir şekilde kırılırsa ikinci evre süresi daha da kısalmaktadır. Normal doğumun ikinci evresinde kuvvetlice ıkınma tekniği oldukça önemlidir. Bundan dolayı da ıkınma tekniğini mutlaka doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Normal doğumda ıkınmalar doğru zaman da yapılmalı ki o doğum sağlıklı olabilsin. Bu durum gerçekten de çok önemlidir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Yanlış zaman içinde ki ıkınmalar anne adaylarını çok yorar ve dokularında ödeme sebep olmaktadır. Kasılmalar yaşanıldığı zaman anne adayları güçlü bir nefes alıp vermektedir. Hamile bayanlar güçlü bir nefes alıp sonra da bu nefesi ağzı ile kapatıp kuvvetle ıkınmalıdır. Ikınırken mutlaka hamile bayanlar C pozisyonunda olmalıdır. Bu pozisyonu yapıp daha sonra kuvvetlice ıkınmalıdır. Böylece bebek gevşer ve sonrada bebeğin başı göründüğü zaman anne adayları ıkınma tekniğini bırakmalıdır. Sonra da anne adayları bundan sonra ıkınmayı bırakıp nefes alıp vermelidir. Normal doğumun üçüncü evresinden de sizlere bahsedelim. Bebek doğarken plasenta ile birlikte çıkmaktadır. Bebek ve plasenta çıktıktan sonra hekim tekrar çıkıp çıkmadığını kontrol etmektedir. Çünkü plasentadan eğer kalırsa enfeksiyona neden olmaktadır. Önceki evrede eğer kesim yapılmışsa dikme işlemi de yapılır.

Bu üçüncü evrede annenin temizliği yapılmaktadır. Temizlik yapıldıktan sonra anne adayları odaya çıkarılmaktadır. Anne adayları odaya çıkarıldıktan sonra nabzı, tansiyonu, kanaması ve diğer bulgularına da bakılmaktadır. Normal doğumun nasıl yapıldığını sizlere detaylı bir şekilde anlatmış olduk.

Normal doğumdan bahsettik şimdide sizlere sezeryan doğum nasıl olur  biraz bahsedelim. Sezeryan doğumda ilk olarak ameliyat hazırlıkları yapılmaktadır. Sezeryan doğum için doktor anne adayına önceden randevu vermektedir. Sezeryan doğum başlamadan tam altı saat anne adayları hiç bir şey yemeyip ve içmemeleri gerekir. Ayrıca sezeryan doğumdan önce anne adayları muayene edilmelidir. Sonrasında anne adaylarına ameliyat elbisesi giydirilir. Anne adaylarının bağırsakları boşaltılır ve ameliyata alınmalıdır. Anne yatırılır veyafetlerini giydikten hemen sonra anestezi doktoru anne adaylarına epidural anestezi yapılmaktadır. Epidural anestezi idrar sonrası takılması gerekir. Sezeryan doğumda epidural anestezi ile yapılacaksa o zaman yapılacak olan işlemleri sizlere anlatalım. Hemşireler ve hekim ellerini iyice yıkayıp kurulamaktadır. Sonrasında anne adayları karınlarının kesileceği kadar bir madde ile boyanır. Hekim de ona göre ameliyata başlar.

Ayrıca ameliyattan önce bebeğin ne tarafta olup olduğuna da bakmaktadır. Bu sayede kesme o şekilde hekimler başlamaktadır. Anestezi doktoru ameliyat başlamadan önce anne adayları ameliyat anestezi doktoru anne adayları ameliyat kıyafetlerini giydikten hemen sonra anestezi doktoru anne adaylarına damardan iğne yapmaktadır. Bu anestezi iğnesi anne adaylarını uyutur ve bel altını komple uyuşturur. Anestezi tam olarak anne adaylarını uyuşturduktan sonra ameliyata başlamaktadır. Anne adayları bu sayede ameliyatı hissetmeyecek hale gelirler. Ameliyat tekniğinde cilt kesilir ve cillteki bulunan yağ tabakası da beraberinde kesilmektedir. Sonrasında da koruyucu olan kılıfa ulaşılmaktadır. Kılıf da kesilmekte ve sonra hekim yanlarına ulaşır ve karında bulunan organlara ulaşılır. Orada bulunan peniton da kesilmektedir. Sonra rahime ulaşılır ve burada rahimin alt segmente küçük kesi yapıldıktan sonra bebeğin çıkması için on santim kadar genişletme yapılır. Sonra da bu kesiden bebek çıkartılır. Bazı anne adaylarına dikey olarak kesi yapılıp bebek çıkarılır. Tüm bunlar bittikten sonra bebeğin kordondan da kesilip bebek çıkarılır ve bebeği almaya gelen çocuk doktoruna verilir. Çocuk doktoru da bebeği muayene etmektedir. Sonrasında plasenta hekim tarafından elle çıkarılır. Kesilmiş olan katlar dikilir ve tabakaya estetik dikişi konularak ameliyat tamamlanır.

Doğum Nasıl Olur Resimleri

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb