Doğum Nasıl Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur?

Doğum hadisesi birçoğumuza mucizevi bir durum olarak gelir ve özellikle ilk gebelikte doğum nasıl olur sorusu hemen aklımıza gelir. Geçmiş yıllarda daha çok normal yollarla gerçekleşen doğumlar son yıllarda bir çeşit ameliyat olan sezaryen yöntemiyle de yapılmaktadır. Hem yurtiçi hem de yurt dışı kadın doğum uzmanlarının hem fikir olduğu yöntem normal doğumdur. Sezaryen doğumların birçok riski olabileceği için doktorlar tarafından önerilmemektedir. Ancak anne veya bebeğin hayatı söz konusu olduğunda mutlaka ameliyat yapılarak bebek anne karnından çıkarılmalıdır.

Normal doğumun hem anneye hem de bebeğe birçok faydası vardır. Bu nedenle çok mecbur kalınmadıkça sezaryen tercih edilmemelidir. Sağlık Bakanlığı da bu konu hakkında oldukça hassas davranmakta ve isteğe bağlı sezaryen ameliyatlarını onaylamamaktadır. Doğum nasıl olur? Sezaryenin bir çeşit ameliyat olduğunu az önce belirtmiştik. Şimdi ise normal doğum nasıl olur sorusuna cevap vermeye çalışalım. Normal doğum genellikle üç ana evrede gerçekleşmektedir.

• 1.Evre: Doğumun başlangıcının habercisi olan 1. Evre rahim ağzının kasılmasıyla birlikte yaklaşık 10 cm kadar açılmasıyla başlar. Bu evre doğum sürecinin en uzun evresidir. Bazı durumlarda 8-10 saat sürebilir. Çünkü rahmin açılması öyle hemen olmazsa kasılmanın sıklığına bağlı olarak kademeli olarak gerçekleşir ve 10 santim olmadan da doğum ne yazık ki gerçekleşmez. 1.evre erken faz ve aktif faz olarak gerçekleşir. Erken fazda kasılmalar daha yeni başlamıştır ve en uzun süren vakittir. Bu evrede kasılmalar hafif ve seyrek ise doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak kasılmalar artarsa en kısa süre içinde doktorunuzu aramanız gerekir. Aktif faz da ise kasılmalar artmaya başlar ve rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Kasılmalar 5 dakikaya kadar indiğinde hemen hastaneye gidilmelidir. Çünkü bu kasılmaların ardından suyun gelmesi gerçekleşir ve kanamalarda görülebilir.

• 2.Evre: Rahim ağzının yeterince açılmasıyla başlar ve bebeğin doğum anına kadar geçen süredir. Bu süre yarım saat veya 1,5 saat kadar sürebilir. Kadının ıkınmaları doğumu kolaylaştıracaktır. Doğumunuzu yaptıran ebe veya doktorunuz sizi doğru şekilde ıkınmanızı telkin edecektir.

• 3.Evre: Bebeğin doğum anından plasentanın çıkarılmasına kadar geçen süredir. Yaklaşık olarak yarım saat veya bir saatlik bir zaman diliminde bu evrede atlatılır. Plasentanın doğru ve tümüyle çıkarıldığından emin olununca anne dinlenmeye alınır. Bu arada kanama miktarı kontrol edilir ve aşırı kanama durumu varsa kanama miktarı kontrol altına alınmaya çalışılır. Eğer doğum esnasında perineye kesik atılmışsa hemen dikiş atılır. Doğum yapan kadın bu evrede kendini rahatlamış, mutlu ve biraz da yorgun hisseder. Annenin temizliği yapıldıktan sonra artık odasına çıkarılabilir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb