Doğum Kontrol Hapı | Hanımların Dünyası

loading...

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı

Nüfusun kontrolsüz çoğalmasının önüne geçilmesi için istenmeyen gebeliklerin önlenmesi önemlidir. Bu nedenle dünyada neredeyse tüm ülkelerde etkili doğum kontrol yöntemi arayışları sürdürülmektedir. Doğum kontrol hapları da bu araştırma sürecinin bir sonucudur. Hem çiftlerin bakabileceği kadar çocuk yapmaları hem de doğumlarının planlı olması için her geçen gün kullanılan doğum kontrol haplarının sayısında artış yaşanmaktadır. Ayrıca evlilik dışı ilişkilerde de bu haplar oldukça fazla olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda doğum kontrol haplarına olan yönelimin bu kadar artmasının bir nedeni de etkili bir yöntem olmasıdır. Diğer yandan, bu haplar çok yanlış kişilerce denetimsiz olarak üretilmeye başladığı için de bir risk taşımaktadır. Sanıldığı gibi doğum kontrol hapları zararlı mıdır, kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Doğum kontrol hapları etki mekanizmaları ve son olarak da çeşitleri hakkında en ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulunmaktadır.

DOĞUM KONTROL HAPININ GENEL ÖZELLİKLERİ Doğum kontrol haplarının genel yapıları incelendiğinde genellikle östrojen ve progesteron hormonlarının kombine halde kullanıldığı ağız yoluyla alınan ilaçlar olarak tanımlanabilmektedir. Doğum kontrolünde en çok kullanılan yöntem olan bu hapların koruyuculuğu düzenli kullanmaya bağlı olarak 99.9 kadar büyük bir rakamdır. En güzel yanı da ilaçların günde bir kez alınması ve bunun sonucunda da hamilelikten korumasının yanında kullanımı ortadan kalktığında hamileliğin de gerçekleşebilmesidir. Hap etkileri asla kalıcı değildir. Doğum kontrol hapı adet döngüsüne göre düzenlendiğinden genellikle 21 tabletlik kutular halinde satılmaktadır. Kullanımları ise her gün bir tane olmak üzere kullanılması ardından 7 gün ara verilerek 8. günde yeni kutuya geçilmesi şeklindedir. Etki sağlaması için düzenli içilmesi yani ilacın her gün aynı saatte alınması şarttır. Doğum kontrol haplarına ara verildiğinde hemen adet kanamasının görülmesi normaldir. Zaten kanama döneminde hamile kalınmayacağı için ara verme işini doktorunuz adet döngünüze denk getirmektedir.

dogum-kontrol-hapi

Doğum kontrol hapı içeriğinde bulunan hormonlardan östrojen yumurtlamayı önlediği gibi, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini ve dolayısıyla gelişmesini de engellemektedir. Öte yandan ikinci hormon progesteron ise rahmin kasılmasını sağlayarak spermlerin geçişini tamamen engellemektedir. Doğum kontrol hapları kesinlikle doktor kontrolünde ve verilen talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır. Eğer evlendiğinizde hemen korunmaya başlamak niyetindeyseniz evlenmeden 1 ay önce mutlaka hap kullanımına başlanmalıdır. Piyasada bulunan çok farklı haplardan yine bilinçsizce kullanılmamalı, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ FAYDALARI Doğum kontrol hapları oldukça faydaları fazla ilaçlardan olmakla birlikte sonuçta kimyasaldır ve dikkatli kullanılmalıdır. Olası zararlardan korunmanın en etkili yolu ise doktorun tavsiyelerine uymaktır. Bunun dışında doğum kontrol haplarının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

• Koruyuculuğu çok yüksek bir korunma yöntemi olduğu için en fazla kullanılan yöntemdir.

• Meme kanseri, yumurtalık ve rahim kanserlerinde tedavi edici etkiye sahiptir.

• Yine hormonal destek sağladığından dış gebelik riskini çok düşük seviyelere çekmektedir.

• Yumurtalıklarda ve rahimde bulunan kistlerin küçülmesi ve yok olmasında etkilidir.

• Yumurtalık tüplerinde var olan iltihabi durumu tedavi etmektedir.

• Doğum kontrol hapı kullanımı adet kanamalarının daha düzenli olmasını ve süre yanında miktarının da normale dönecek şekilde azalmasını sağlamaktadır.

• Dismonere denilen adet sancılarının da bu haplar azalmasına neden olmaktadır.

• Anormal kıllanma ve akne problemlerini de ayrıca tedavi etmektedir.

• Demir eksikliği anemisine bağlı kansızlık şikayetini azaltmaktadır.

• Son olarak bu haplar kemik erimesi riskini minimum seviyelere çekmektedir.

DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Doğum kontrol haplarının olası zararlarından korunmak ve daha etkili olmasını sağlamak için bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde haplardan zarar görmek çok düşük bir ihtimaldir.

• Sigarayla birlikte doğum kontrol hapı kullanmak çok risklidir. Bu nedenle 35 yaşının üzerindeki kişiler kesinlikle hap kullanırken sigara içmemelidir. Bunun dışında en etkilisi sigarayı tamamen bırakmaktır.

• Doğum kontrol hapı kullanmadan önce ilk başta doktora başvurularak kullanacak kişide gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Pıhtılaşma sorunu, kalp ve karaciğer hastalıklarında kesinlikle doğum kontrol hapı kullanılmamalı, korunmak için farklı bir yöntem tercih edilmelidir.

• Hapların en etkili kullanımı düzenli olmasıdır. Aksi halde koruyuculuğu olmadığı gibi sizi de zararlı yönden etkileyecektir.

• Lekelenme ve adet düzensizliği gibi hap kullanımına bağlı sıkıntılar sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bunlar ilk aylarda normaldir. Hap kullanımına devam edilen ilerleyen aylarda bu sorunların kendiliğinden ortadan kalkacağını mutlaka göreceksiniz endişelenmeyin.

• Yan etkileri olan ilaçlardandır. Yan etkilerin şiddetlenmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. En önemli yan etkileri bulantı, kusma, kilo artışı, başağrısı, göğüslerde ağrı, adet kanamasında azalma ve depresyon şeklindedir.

• Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız mutlaka jinekolojik muayeneye gitmenizi bu muayene sırasında da mutlaka pap smear testi yaptırmanızı öneriyoruz. Aksi halde jinekolojik sorunlar ortaya çıkabilmekte, bunlar tedavi edilmediğinde de ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Piyasada çok çeşitli doğum kontrol hapı çeşidi bulunmakla birlikte, hangi hapı kullanacağınızı doktorunuz zaten belirleyeceği için bunlardan bahsetmeyi uygun görmedik. Kesinlikle doktor kontrolünü aksatmamanızı şiddetle öneriyoruz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb