Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar

Author

Categories

Share

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar

Çoğu kadın gebe kalmayı istemediği bir zamanda gerçekleşsin istemez. Bu nedenle kendini koruyabilmek için doğum kontrol haplarına başvururlar. Fakat doğum kontrol hapları herkesin bünyesine uygun olmayabilir. Bu yüzden kesin sonuç verdiğini düşünmeyiniz. Doğum kontrolü haplarını diğer haplardan ayıran en önemli etken kullanma şeklidir. Bir günden bir güne ihmal olduğunda bu hapların etkisi en az seviyeye düşer. Aslında burada en önemli nokta doğum kontrol hapının nasıl kullanacağını bilmek ile başlar. O zaman sizlere önce bu hapın nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgileri aktaralım.

dogum-kontrol-hapi-ne-zaman-korumaya-baslar

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır? Bir doğum kontrolü hapında tam 21 kapsül hap bulunur. Bunlar kontrollü bir şekilde alınması için 21 güne tabii tutulmuştur. Progesteron ve östrojen hormonları hapın içerisinde bulunur. Adet kanamasının ilk 5 gününden sonra 1.kutuya başlanır. Her gün 1 adet ve özellikle sizin belirlediğiniz bir saatte düzenli bir şekilde bu ihtiyaç karşılanır. Belirlediğiniz günler ve özellikle bu güne koymuş olduğunuz saatin dışına katiyen çıkılmamalıdır.1. kutu ilaç bitene kadar kullanılır ve 7 gün ara verildikten sonra ikinci kutuyu kullanmaya başlarsınız. Bu 7 günlük aranın sebebi de adet kanamasının geleceği dönemdir. Bu yüzden adet başladığı zaman bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.7 gün bitiminden hemen bir sonra ki gün yani 8.gün bu ilaç devam edilir. Böylece iki yıl boyunca bu düzen bu şekilde ilerler ve gebeliği düşündüğünüz an yavaş yavaş bu ilaç kesimine başlanır. Gebelik doğum kontrolü hapı kullananlarda hemen gerçekleşmeyebilir. Vücut bu duruma alışmış olduğundan gebeliği reddedebilir.2 yıl kullanan bir kişi vücudunun dinlenmesi için 2 ay ara verebilir fakat yinede gebelik söz konusu olabilir biraz dikkat etmek gerekir. Bebek düşünen birisi iseniz bu 2 ay sizi korkutmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Gerçekten Engeller mi? Bayanların en çok merak ettiği acaba hamileliğimi doğum kontrol hapları ile engelleme mümkün olabilir mi soruları olmaktadır. Doğum kontrol hapları etkilidir. Progesteron ve östrojen hormonları hapın içerisinde bulunduğundan gebeliği engelleyebilir. Bu nedenle bu hormonların salgılanmasına izin vermeyerek gebelik oluşumunun böylelikle önüne geçmiş olur. Progesteron ve östrojen hormonları aynı zamanda yumurtalığı uyaran bir maddeye sahiptir. Bunun için bu hapların etkili olduğu söylenmektedir. Bu hormon vajinadan geçen tüpleri engeller. Bu kanalların erkekte olan sperme karşı duyarlılığını önceden tespit ederek bir takım engellerin oluşmasına katkıda bulunur. Böylece bu hormonlar gebeliğin oluşumunu direk engeller. Doğum kontrol hapların sperm hareketlerinde etkisi olmaz fakat bu sperme de bu tüpler katiyen cevap vermez ve bu sıvı işlevini böylece kaybeder. Doğum kontrol hapları hamileliği gerçekten uzun yıllar engelleyebilmektedir. Bu korunma yöntemi etkilidir. Fakat her zaman 100’de 5 ihtimal etkisini göstermeyebilir.

Author

Share