Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Author

Categories

Share

Korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapları oldukça yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Doğum kontrol hapı diğer tüm yöntemler gibi %100 koruma sağlamamaktadır. Yalnızca yüzde yüze yakın bir oranda koruma sağlar. Zaten hiçbir yöntem yüzde yüz korur diyemeyiz.

Doğum kontrol haplarının içerisinde 21 adet hap vardır. Hap kullanmaya başlayacak olan bayanlar adetinin başlamasından sonraki ikinci günde doğum kontrol haplarını içmeye başlarlar. Her gün düzenli olarak bir adet doğum kontrol hapı alınması gerekir. Sabah, öğle ya da akşam alınması fark etmez. Önemli olan düzenli şekilde hapları kullanmaktır. Bu hapların bitiminden itibaren adet görebilirsiniz. 21 günlük hap bittikten sonra 7 gün ara verip tekrardan ikinci kutuya başlamanız gerekir. Yalnız bu süreçte adet görebilirsiniz. Fakat bu ara günde yani 7 gün ara içerisinde adette görmeyebilirsiniz.

Doğum kontrol haplarını eğer düzenli kullanırken hamile kalma olasılığınız oldukça düşüktür. Yalnız hapı almayı unuttuysanız ve aradan 3 gün gibi bir süre geçti ve hiç hap almadıysanız gebelik oluşma riski artacaktır. Eğer bir gün unuttuysanız diğer gün iki hap almanız gerekir. Yalnız uzun süre hap alımını unuttuysanız ek koruma yapmanızı öneririz.

Author

Share