Doğum Hazırlıkları Nasıl Yapılmalıdır | Hanımların Dünyası

loading...

Doğum Hazırlıkları Nasıl Yapılmalıdır

Doğum Hazırlıkları Nasıl Yapılmalıdır

Doğum Hazırlıkları Nasıl Yapılmalıdır

Yeni bir bebeğin dünyaya gelecek olması ve onun doğduğu gün tüm anne-babalar için bir dönüm noktası olmaktadır. Bebek bekleyen eşler, hayatlarındaki en önemli anlarından biri olacak gün için her türlü fedakârlığı yapıp hiçbir eksiğin kalmaması için gayret ederler. Özellikle ilk bebeklerinin dünyaya gelmesini bekleyen ebeveynler doğum hazırlıkları nasıl yapılmalıdır sorusunu çevresine sık sık sorarlar. Yaşayacakları bu ilk tecrübelerinin en güzel anlardan biri olması için tatlı bir telaş içindedirler. Bu telaşları onları bazen gereksiz alışverişler yaparak çok fazla harcama yapmalarına da sebep olmaktadır. Bu durum tecrübesiz anne-baba adayları içinde geçerlidir. Peki, en ideal ve en ekonomik doğum hazırlıkları nasıl yapılmalıdır? Doğum öncesi yapılması gereken hazırlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Anne adayının hamilelik ve doğum hakkında eğitimi: Bu eğitim çok önemlidir. Öncelikle annenin gebelik sürecine ve gebelik döneminde yaşayacağı durumlarla ilgili yeterli bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü bilgili bir anne adayının hamileliği, doğumu ve doğum sonrası dönemi rahat geçmektedir. Ayrıca eksik bilgilerden ötürü endişe, korku ve telaş durumu da ortadan kalkar. Bu nedenle, gebelik dönemindeki beslenme, gebelikte meydana gelecek rahatsızlıklar ve bu hastalıkların tedavi yöntemleri, doğum sonrası kendi ve bebeğinin sağlığı hakkında bilgi, emzirme ile ilgili bilgiler, bebek bakımı, doğum sonrası beslenme düzeni vb. konular hakkında gerekli tüm bilgiler anne adayları tarafından öğrenilmesi çok faydalı olmaktadır.

2- Vücudun doğuma hazırlanması: Kadın doğum uzmanınızın bilgisi dâhilinde hamileliğin 4. ayından itibaren gebelik ve nefes alma egzersizleri yapmak doğumun rahat geçmesi için tavsiye edilmektedir. Ayrıca düzenli bir şekilde yapılan bu egzersizler doğum sonrasında da anne adaylarına birçok faydalar sağlar. Yapılan jimnastik hareketler kaslara esneklik kazandırmaktadır. Kazanılan bu esneklik hem doğum öncesi gebelik gerilmelerini ve basıncın neden olduğu bazı hastalıkları azaltır hem de doğum sırasında ki kasılmaların daha fazla olmasını kolaylaştırır. Doğum esnasındaki kasılmalara uyumlu nefes alıp vermek ve gevşemek doğumu yaptıran ekibe destek olur, ağrıların azalmasını sağlar ve daha az acı hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca çocuğun eşi denilen plasentaya giden kan miktarını arttırarak stresin azalmasına yardımcı olur.

Yapılacak bu egzersizler şunlardır:

• Nefes Alma Egzersizleri Nefes alma egzersizleri, yukarıda da belirttiğimiz gibi hamileliğin dördüncü ayından itibaren yapılamaya başlanır ve doğum anına kadar yapılmalıdır. Bu egzersizleri her gün yaklaşık olarak 15-20 dakika yapmanız yeterli olur. Bu egzersizleri şu şekilde yapabilirsiniz; Önce rahat bir yere oturun ve bağdaş kurun. Kuyruk kemiğinizin zedelenmemesi ve bel ağrılarını önlemek için otururken kalçanızın altına bir yastık alabilirsiniz. Sonrasında nefes egzersizleri geçin ve ilk önce burundan nefes alıp ağızdan vermeye başlayın. Dudaklarınızı hafif bir şekilde bükerek üflermiş gibi yapın ve üflediğiniz nefesin sesini duymaya çalışın. Nefes alıp verirken içinden dörde kadar sayın ve bu sayıyı git gide arttırmayı deneyin. Örneğin, beş altı yedi gibi.. Ayrıca nefes alırken önce karnınıza havayı doldurun sonra ciğerlerinize havayı çekin. Karnınıza çektiğiniz havayı iyice hissetmeye çalışın, bu durum gebelik sürecinde kabızlık probleminizi de çözüme kavuşturacaktır. Nefes verirken karnınızdan dizinize kadar olan bölgede bulunan kasların gevşemesini sağlayın. Bu egzersizleri yaparken bulunduğunuz ortamın gürültüden uzak olması ve gözlerinizin kapalı olması gerekmektedir. Yoksa yaptığınız egzersizlere konsantre olma sorunu yaşayabilirsiniz.

• Gevşeme Egzersizleri Yaptığınız nefes egzersizleri ve diğer jimnastik hareketler sonrası mutlaka gevşeme egzersizleri yapmanız gerekir. Gevşeme egzersizleri, yorulan kasların dinlenmesi ve dolaşımın artması için çok önemlidir. Gevşeme egzersizlerini şu şekilde yapabilirsiniz; Jimnastikten ve nefes alma egzersizlerini tamamladıktan sonra rahat bir yere uzanın. Başınızdan, ayak bileğinize kadar olan tüm kaslarınızı gevşetmeye çalışın. Bunun için isterseniz eşinizden de komut alabilirsiniz. Örneğin, sırasıyla önce ayak parmağınızı, bileğinizi, dizinizi, bacağınızı, kalça ve poponuzu, belinizi, boynunuzu gevşeterek başınıza kadar olan tüm eklemlerinizin gevşemesini sağlayabilirsiniz. Bu gevşeme hareketleri size uykuda olmak gibi gelecektir ve rahatladığınızı hissedeceksiniz. Gevşeme egzersizlerinizde sakin bir ortamda hiçbir şey düşünmeden yapmanız tavsiye edilmektedir. Ancak bu şekilde konsantre olabilir ve yaptığınız egzersizlerin faydasını görebilirsiniz.

3- Hastane Seçimi: Doğum hazırlıkları nasıl yapılmalıdır sorusuna vereceğimiz diğer bir yanıtta, doğum yapacağınız hastaneyi belirlemeniz olacaktır. Hamileliğiniz boyunca tüm tetkikleri aynı doktorun yapması doğum anınızda da size büyük yararlar sağlayacaktır. Ancak hastane seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Öncelikle seçtiğiniz hastanenin temiz ve hijyen şartlarına tam olarak uygun olması gerekir.

-Hastane çalışanlarının, ilgili, güler yüzlü, kaliteli ve uzman personelden oluşması da gerekir.

-Aniden yaşayabileceğiniz bazı problemlerin daha çabuk çözülebilmesi için ulaşımı rahat mümkünse evinize yakın olması tercih edilmelidir.

-Özellikle birçok annenin isteyeceği gibi hastane şartlarında, doğum sonrası anne ile bebeği ayırmayan aynı odada kalmalarına izin veren bir ortamın oluşturulması yani bebe dostu bir anlayışın hâkim olması da çok önemlidir.

-Seçeceğiniz hastanenin bütçenize uygun ve sosyal güvencenizin geçtiği bir yer olmasıda gerekir. -Normal bir gebelik geçiriyorsanız sevk zinciri olan bir hastane seçebilirsiniz. Ancak hamilelikten kaynaklı bazı risk faktörlerini taşıyorsanız mutlaka tam teşekküllü(anne-bebek yoğun bakım ünitelerinin olduğu vb.) bir hastaneye gitmeniz önerilmektedir.

-Tüm aradığınız şartları taşıyan bir hastane bulduğunuzda olası çıkabilecek sorunları da düşünerek mutlaka aynı şartları taşıyan alternatif başka bir hastane belirlemeniz de yararınıza olacaktır.

-Ayrıca belirlediğiniz hastane ve doktorunuzun iletişim bilgilerini ailenizle ve yakınlarınızla paylaşmalısınız. Çünkü meydana gelebilecek acil durumlarda çevrenizdeki kişiler sizi nereye götüreceklerini bilmiş olurlar. Böylece bu gibi durumlarda kimse endişelenmez ve daha kısa sürede yardım almanız kolaylaşır.

4- Valiz Hazırlığı: Normal hamilelik süresi 40 haftadır. Bu nedenle 38. Haftadan sonra doğumun her an gerçekleşeceğini düşünerek tüm bu hazırlıkların bu haftaya gelmeden bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca hazır olması gerek bir diğer konuda doğum valizi hazırlamaktır. Bebeğinize valiz hazırlarken kendinize de ayrı bir valiz hazırlamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastane odanızda fazla yeriniz olamayacağını da düşünerek gereğinden fazla eşya almamanız olacaktır.

• Kendiniz için hazırlayacağınız valizin içinde şunlar olmalıdır;

-Emzirmeye uygun gecelik veya pijama takımı. Bu takımlar yumuşak pamuk dokulu veya penye olmalıdır.

-Sabahlık, kısa pamuklu çorap.

-İç çamaşırı.(Ağı ve kenarı geniş pamuklu veya penye kilot, sentetik olmayan esnek yapılı sütyen)

-Yoğun günler için tasarlanmış emici pedler.

-Kaşık, çatal, bardak vb. malzemeler.

-Sabun, havlu, tuvalet kağıdı, diş fırçası gibi kişisel bakım ürünleri.

-Islanmaya uygun olan terlik.

-Evinize dönerken giyeceğiniz uygun kıyafet.

-Ayrıca bu giysilerin yedekleri de olmalıdır.

 

• Bebeğiniz için hazırlayacağınız valizde olması gerekenler de şunlardır;

-Penye, pamuklu sentetik dikişleri olmayan zıbın veya fanila.

-Patiksiz düz pijama.

-Yine aynı şekilde dantelleri ve dikişleri sentetik olmayan alt pijama, tulum ve çoraplar.

-Bebeğinizin üzerini örtmek için ağır olmayan battaniye veya penye pamuklu bir örtü.

-Yeterince hazır bez.

-Bebeğinizin valizinde tüm bu malzemelerin yedeklerini de koymayı ihmal etmeyin.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb