Doğum Çatlakları ve Bebek sağlığı | Hanımların Dünyası

loading...

Doğum Çatlakları ve Bebek sağlığı

Doğum Çatlakları ve Bebek sağlığı

Doğum Çatlakları ve Bebek sağlığı

 

Kadın doğum ve bebek sağlığı kadınlar için çok önemli hususlar olup neredeyse her kadın bu dönemleri yaşayacağı için zamanı gelince mutlaka bilgi sahibi olunması gereken konulardır. Kadınlar hamilelikle birlikte zorlu ve bilinmeyen değişik bir süreç içine girdiklerinden dolayı neye uğradıklarını şaşırabilir ve panik yapabilirler. Bu durumun önüne geçmek içinde hamilelik öncesi daha iyi olmakla beraber hamilelik döneminde de araştırmalar yapılmalı , dergiler makaleler okunmalı ve çocuk sahibi olan yakınlarına bu konu hakkında danışmalıdırlar. Öncelikle hamilelik sürecinin duygusal bir süreç olacağını kabul etmek gerek. Buna kendinizi hazırlamalı ve duygusal olarak değişikliklerin yaşanacağını önceden kendinize kodlamalısınız. Bunun bilincinde olursanız daha normal karşılayarak geçirebilirsiniz bu süreci.

Hamilelik sürecinin getirdiği duygusal dengesizlik dışında kabul edilmesi gereken belki de daha önemli bir konu var ki o da vücutta meydana gelen fiziksel değişikliklerdir. Bu dönemde kilo alınır ve hamileliğin özellikle son demlerine karşı göbek bölgesi bebeğinde büyümesiyle birlikte aşırı bir büyüme gösterir. Bu dönemlerde kilo almakla kalınmaz ve vücutta istenmeyen çatlaklar meydana gelir. Eğer ki genleriniz de çatlak oluşumuna karşı dayanıklıysanız şanslısınız demektir. Ama eğer ki genleriniz buna müsaitse ve hamilelik öncesi kilo alıp vermelerden dolayı çatlaklarınız oluştuğundan dolayı çatlak oluşumuna müsait olduğunuzu düşünüyorsanız yapacağınız işlemler bile buna engel olmayabilir. Evet çok sinir bozucu bir durum ama maalesef ki bunu değiştirmek imkansız gibi bir şeydir. Kim genlerini değiştirebilir ki öyle değil mi? Onun için yine de bunun önceden bilinemeyeceğini ve hamilelik döneminde gerekli önlemlerin alınması gerektiğini önemle vurgulamak gerekir.

Hamilelik Çatlaklarını Önlemek İçin Önceden de değindiğimiz gibi doğum çatlakları ve bebek sağlığı konulardan bahsederken doğum çatlaklarının tedavisinden de bahsetmemek büyük bir eksiklik olurdu . Şunu söylemek gerekir ki hamilelik döneminde meydana gelen çatlakların için tıp’ın bu kadar ilerlemesine karşın henüz bir çaresi bulunamamıştır. Çeşitli medikal estetik işlemleri elbette ki mevcuttur fakat bunlar da bir miktar iyileşme sağlamaktadır. Onun içindir ki çatlakları oluşmadan engellemeye çalışmak daha mantıklı ve elle tutulur bir yaklaşımdır. Çatlakları önlemek için de hamileliğin başlamasından itibaren çeşitli kremler veya vücut yağları kullanılıp bazı gerekli vücut bakımları yapılmalıdır.

Bunlardan ilki ve her kadının kolaylıkla maddi bir gereksinim gerektirmeden yapılabilen kese işlemidir. Bu işlemi haftada hafta da 2 veya 3 kez yapabilirsiniz. Daha fazla yapmak hafif olacaksa eğer sıkıntı oluşturma fakat bir nevi vücut peeling işlemi olduğu için bu işlemler hafta 2 den fazla önerilmez genelde. Ama çok şiddetli yapılmadığı sürece her gün yapmakta dahi sıkıntı oluşturmaz elbette ki. Vücuda yapılan bu kese işlemi kan dolaşımınızı harekete geçirir ve hücrelerin beslenmesini artırır. Aynı zamanda vücuttaki ölü derileri atar ve deri yenilenme süreci hızlanmış olur. Duşta yapılan bu kese işleminden başka yapacağınız soğuk şok uygulamalarıyla da oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz. Duştan çıkmadan önce vücuda uygulanacak soğuk su uygulaması da kan dolaşımını oldukça harekete bir yöntemdir. Bu uygulamayı şu şekilde yaparsanız daha etkili bir sonuç alırsınız.

Vücudunuza önce sıcak su uygulaması çok süre geçmeden soğuk uygulaması yine hemen sonrasında sıcak- soğuk diye bir döngü sağlayarak ama soğuk suyun oldukça soğuk olması daha iyi bir etki yaratacaktır . Bu şekilde bir uygulamayla vücudunuzu şoka uğratabilir ve hem daha diri bir deri hem de çatlağı önleme adına bir işlem yapmış olursunuz. Doğum çatlakları ve bebek sağlığından bahsettiğimiz bu makalede bir diğer çatlak önleyici uygulaması olan nemlendirme işleminden bahsedeceğiz. Bu işlem aslında çatlağı önlemede en önemli işlemdir diyebiliriz. Çünkü vücut nemliyken esneme kabiliyeti artar ve esneme kabiliyeti olan deri de çatlamaz.

Bunun haricinde spor yapmakta vücudun esneme kabiliyetini artırdığı oda büyük oranda çatlağın önüne geçecektir. Bebek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Bebeklerin sağlığı için öncelikli olarak şunu düşünebiliriz. Bebekler özellikle yeni doğduklarında dış ortama karşı aşırı hassas olduklarından dolayı her türlü kirli ve enfeksiyon odağı olabilecek şeylerden uzak tutulmalıdırlar. Bebekleri çok fazla öptürmemeli ve özellikle ilk günlerde hava kirliliğin yoğun yaşanmasından dolayı dışarıya çıkarmamalıyız. Onun dışında havanın sıcaklığına dikkate etmeli onların soğuğa karşı daha duyarlı olduklarını unutmamalıyız.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb