Doğum Belirtileri

Author

Categories

Share

Doğum Belirtileri

 

O Büyük gün yaklaştıkça anne adaylarını bir heyecan sarar. Bebeklerini sağlık bir şekilde kucaklarına alabilmek her anne adayının tek isteğidir. Bizde bu düşünceden yola çıkarak, özellikle bu duyguyu ilk kez yaşayacak olan anne adayları için yararlı olacağını sandığımız doğum belirtileri adlı yazımızı sizlerle paylaştık. Sizde ilk kez anne olacaksanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte doğumunuzun bir iki gün içinde başlayacağını anlayabileceğiniz doğum belirtileri; Biz anlaşılır olması açısından konuyu gerçek doğum belirtileri ve yalancı doğum belirtileri olmak üzere iki ana başlıkta ele alacağız. Öncelikle gerçek doğum belirtileri arasında yer alan akıntı ya da halk adında biline adıyla kadında su gelmesidir.

Doğum öncesi suyun gelmesi doğumun 24 saat içinde başlayacağının ilk belirtisidir. Bazen doğum sancısından önce su gelebilir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora ve ebeye gidilmelidir. Eğer kasılmayla beraber kan ya da pembemsi bir akıntı geliyorsa, doktora gidip, muayene olunması gerekir. Kan ve suyun gelmediği durumlarda meydana gelen kasılmalarda dikkat edilmesi gereken kasılmanın başladığı zaman ve ne kadar sürdüğüdür. Şimdi gerçek doğum belirtileri neler? Biraz da onu konuşalım.

Gerçek Doğum Belirtileri Nelerdir? Gerçek doğum belirtileri; gerçek doğum belirtisinde kasılmaların süresi gittikçe artar. Kasılma sıklaştıkça vücudun alt kısmında baskı da artar. Genellikle kan ya da su gelir ve gerçek doğum başladığını gösterir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Yalancı Doğum Belirtileri Nelerdir? Yalancı doğum belirtilerinden biride gerçek doğumda olan kasılmaların görülmesidir. Ama bu yalancı doğumdaki bu kasılmalar düzensizdir kan ya da su gelmez. Böyle bir durumda doktorunuzu arayarak bilgi almak en doğru karar olacaktır. Kasılmalar 5 dakikada bir tekrar edene kadar evinizde beklemeniz önerilir. Kasılma sıklığı 5 dakikaya düşmüşse doğum başlamış demektir ve hemen doktora gidilmelidir.

Suyun Gelmesi Doğum Belirtileri Arasında mı? Gerçek doğum belirtileri arasında olan, suyun gelmesi, kasılmanın artmasıyla belirir. Kasılma ile birlikte meydana gelen sıvı, bebeğin içinde bulunduğu kesenin yırtılmasıyla ortaya çıkar. Bazen su az gelir bazen de çoğalabilir. Bu gerçek doğumun başladığına işaret eder. Kasılmanın sıklaşmasıyla suyun miktarı da çoğalacaktır. Böyle bir durumda olabilecek en kısa sürede hastaneye gidilmesi tavsiye edilir. Kasılmalar arttıkça rahimdeki bağ dokusunda incelme ve genişleme gibi değişiklikler meydana gelebilir.

Doğum belirtileri ile rahim ağzında oluşan bu değişimler, doktor muayenesi ile ortaya çıkacak bir durumdur. Yine hamileliğin son aylarında ortaya çıkan ve halk arasındaki, adı ile bebek aşağıya indi olarak tabir edilen bir durumdur. Genelde hamileliğin son evresinde gerçekleşir ve bebeğin doğum kanala girmesinden kaynaklıdır. Bebeğin doğuma yakın doğum kanalına girmesi yani aşağı inmesiyle annelerde bir rahatlama olur. Anne adayları kendilerinde bir hafiflik hissedebilir. Özellikle hamileliğin son aylarında anne adayları bu hafifliğinde etkisiyle kendilerini çok daha enerjik hisseder. Doğum öncesi temizlik ve son hazırlıkları kendileri yapmak ister Temizlik yaptım aynı gün doğuma gittim gibi sözleri pek çok anne adayından duyarız.

Son olarak hamileliğin son adaylarında çocuğun idrar torbasına baskı yapması ile ortaya çıkan idrara çıkma isteği de doğum belirtileri arasında yer alıyor. Erken doğum riski olan anne adayları, bu konuda dikkatli olmalıdır. Özellikle doğumun son haftalarında idrara çıkma isteği gibi doğum belirtileri dikkate alınmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz doğum belirtileri başlamışsa doğum vakti gelmiş demektir. Anne adaylarına bebeklerini sağlıkla kucaklarına almalarını dileriz. Hepinize bebeklerinizle mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Author

Share