Doğru Kombin Yapmanın İpuçları

Author

Categories

Share

Doğru Kombin Yapmanın İpuçları

 

Kombin yapmak aslında basit bir durum gibi görünse de karmaşık bir durumdur. Her bayan doğru kombin yapmak ve bulunduğu ortamın en şık bayanı olmak ister. Ancak her bayan doğru kombin yapamaz. Doğru kombin yapmak dikkat ve özen gösteren bir iştir. Şık olayım derken rüküş ve komik bir duruma düşmek istemeyen bayanlar mutlaka doğru kombin yapmanın ipuçlarını iyi bilmelidir. Doğru kombin yapmak isteyen bir bayan bir kombin yaptığında bu içine sinmelidir. Bir bayan eğer tesettürlü ise tesettür ruhuna uygun olan kıyafet seçimleri yapmalıdır. Kısacası kültür ve inançlar da kişinin kıyafet seçimlerini belirler. Doğru kombin yapmak isteyen bayanlar kombin yapma işini aceleye getirmemelidir. Gerçekten şık ve zarif olmak isteyen bir bayan, kombinlerini bir gün önceden hazır etmelidir. Zira alelacele yapılan kombinlerde kişiler panik olabilir, yanlış seçimler yapabilir. Oysa sakin olduğu ve zamanının çok olduğu durumda renkleri ve desenleri seçmede daha doğru kararlar verebilir. Doğru kombin yaparken o kombinin hangi zaman ve hangi yerde giyileceğine göre kombin yapılmalıdır. Mesela gündüz bir yere gidilecekse gece kıyafeti giyilmemelidir. Ya da bir davete sokak modasına uygun günlük bir kıyafetle gidilmemelidir.

Doğru kombin yapmanın ipuçlarından bir diğeri de alışverişlerde doğru düşüncelerle tercih yapma konusudur. Yani güzel bir kıyafet görüldüğünde bunu nasılsa bir yerde giyerim düşüncesiyle kıyafet satın alınmamalıdır. Bunun yerine güzel bir kıyafet görüldüğünde, o kıyafeti elinde bulunan hangi parçalarla kombinleyeceğini düşünerek kısacası bilinçli bir şekilde kombin yapılmalıdır. Kombin yapmak incelik gerektiren bir konudur. Her kadın doğru kombin yapabilmek için kendi vücudunu tanımalı, kusurlarını iyi bilmelidir. Bunun dışında beden ölçülerine göre giyinmelidir. Bir kadın kombin yaparken kusurlu gördüğü yerleri gizlemeye, güzelliğini ön plana çıkarmaya yönelik kıyafetler giymelidir. Her kadın kombinini statüsüne göre yapmalıdır. Mesela bir iş kadını ciddi bir iş ortamında çalışıyorsa günlük kıyafetlerle işe gitmemelidir. Daha spor , daha rahat bir iş ortamında çalışanlar ise aşırı ciddi kıyafetlere kaçmamalıdır. Kısacası kişi statüsüne göre giyinmelidir. Her kadın yaşına göre giyinmeyi bilmelidir. Aslında her bayan yakıştırabildiği ölçüde her kıyafeti giyebilir gibi düşünülse de, durum hiç de öyle değildir. Mesela 18 yaşındaki bir genç kız, babaanne işi kazaklar giymemelidir. Ya da orta yaşı aşkın bir bayan cicili bicili çok genç yaşa hitap eden kıyafet seçimleri yapmamalıdır.

Doğru kombin yapmanın ipuçlarından bir diğeri de mevsime göre giyinmektir. Çok şık olacağım düşüncesiyle kışlık bir bot yazlık bir etekle kombinlenirse, şık olmak yerine oldukça gülünç bir duruma düşülebilir. Kış mevsiminde çok ince kumaşlı kıyafetler tercih edilmemelidir. Yaz mevsiminde ise kalın kumaşlı kıyafetler giyilmemelidir. Aksi halde sıcaktan ter dökecek olan hanımlar, şık olayım derken komik bir durumda kalabilir. Bu nedenle şık olmak adına da saçma kombinler yapmaya kalkışılmamalıdır. Doğru kombin yapmak için bazılarına yanlış gibi görünse de modanın trendleri iyi bilinmelidir. Bazı kadınlar modayı yakından takip etmez ya da modaya göre giyinmediğini iddia eder. Her ne kadar böyle dese de mağazalarda aldıkları kıyafetler sezonun trendlerine uygun olacağından ucundan kıyısından modayı yakalar. Ancak bunu uygun olmayan şeylerle kombinlemeyebilir. Ancak bir bayan şık ve modern bir görünüm sergilemek istiyorsa bir nebze de olsa modaya ayak uydurmalı, modanın trendlerini iyi bilmelidir. Trendlere uygun olarak kendisine yakışan şık seçimler yapmalıdır.

Doğru kombin yapmak için renk uyumuna da çok dikkat edilmelidir. Zıt renklerin uyumu bazen çok güzel olmakla birlikte bu uyumu her kadın doğru oluşturamayabilir. Zıt renklerle kombin yapmak güzel olsa da tamamen absürd renkler bir araya getirilmemelidir. Zıt renklerle kombin oluşturmak isteyip de bunu doğru uygulayamayanlar daha uyumlu renkleri bir araya getirmeyi denemelidir. Mesela aynı rengin farklı tonlarıyla kombin yapmak daha kolay olabilir. Doğru kombin yapmak şık ve zarif bir görünüm elde etmenin en önemli aşamasıdır. Doğru kombin yapmayı isteyenler desenleri bir araya getirmeyi iyi bilmelidir. Hangi desenin hangi desenlerle daha güzel bir uyum oluşturacağını iyi öğrenmelidir. Bir bayan kombininde en fazla iki desen olmasına dikkat etmelidir. Zira bir kombinde ikiden fazla desen çok göz yorucu olabilir ve kombini çok karmaşık bir hale getirebilir. Bu da rüküş olmaya sebep olur. Şal ve eşarp kullanan kişiler de kombinlerine göre şal veya eşarp seçmelidir. Mesela spor bir kombin oluşturulacaksa şal daha uygun bir seçim olacaktır. Daha klasik bir kombin yapmak isteyenler ise eşarp kullanmalıdır. Genç yaştaki hanımlar için şal kullanmak daha iyi bir seçenektir. Bunların dışında doğru kombin yapmak için muhakkakki büyük paralar harcamaya gerek yoktur. Az bir bütçeyle de güzel kombinler yapılabilir. Bunun için doğru parçaları seçmeyi bilmek ve bu parçaları doğru birleştirebilmek en önemli husustur.

Author

Share