Doğru Giyinmenin İncelikleri

Author

Categories

Share

Doğru Giyinmenin İncelikleri

 

Şık ve güzel olmak her bayanın istediği bir şeydir. Ancak şık olmayı herkes beceremez. Bunun için doğru giyinmenin inceliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Doğru giyinmenin inceliklerini bilen kadınlar neyi neyle kombin etmesi gerektiğini, hangi rengin hangi renkle daha uyumlu olacağını iyi bildiğinden şık olma yarışında her zaman bir adım daha önde olur. Şık ve zarif olman isteyen bayanlar, doğru giyinmenin inceliklerini iyi öğrenirse gitgide daha şık bir bayan haline geleceklerdir. En azından eskisi gibi rüküş sıfatına girmeyeceklerdir.
Peki Nedir Doğru Giyinmenin İncelikleri?

Kişinin daha iyi bir giyim zevkine sahip olması her zaman artıdır. Ancak sadece giyim zevkine sahip olmak doğru giyinmek için yeterli değildir. Yani göz zevki olsa da buna rağmen doğru giyinmenin bazı inceliklerinin bilinmesi gerekir. Bayanlar öncelikle vücudunu iyi tanımalıdır. Yani kısa mı uzun boylu mu olduğunu, zayıf mı şişman mı olduğunu, vücudunun güzel ve kusurlu yönlerini iyi bilmelidir. Buna göre şişmansa kendisini daha zayıf gösterecek kıyafetler, uzun boylu ise kendisini daha uzun ve iri göstermeyecek kıyafetler, kısa ise olduğundan daha uzun bir görünüme kavuşturacak kıyafetler tercih etmelidir. Vücudunun güzel yönlerini ön plana çıkarırken, kusurlu yönlerini kapatmaya yönelik kıyafet seçimleri yapmalıdır.
30 yaşını geçkin bir bayan kamuflaj desenli kıyafetler giymekten kaçınmalıdır. Bu kıyafetler daha genç yaştaki bayanlar için daha uygundur. Bu demek değildir ki 30 yaşını giyen bayanlar desenli kıyafetler giymesin. Tabiki desenli kıyafetler de giyilsin, fakat kamuflaj deseni giyilmesin. Zira bu desen çeşidi gerçekten de belli yaşın üzerindeki bayanlarda pek de hoş durmamaktadır.
Bazı şeyler moda olsa da giyilmemesi gereken şeyler vardır. Mesela beyaz uzun çizmeler moda dahi olsa giyilmemesi gereken şeyler arasındadır.

Bayanlar şık olmak için nerede ne giyilmesi gerektiğini iyi bilmelidir. Çok şık bir ortama salaş bir pantolonla gidilmemesi gerektiğini veya bir sokak festivaline bir gece kıyafeti ile gidilmemesi gerektiğini iyi bilmelidir. Bunlar çok bariz örneklerdir. Bunun dışında her ortama göre kıyafet seçimi değişiklik gösterebilir. Bunlar iyi bilinmelidir. Bunların yanı sıra tek bir aksesuarın kişiyi şık yapmayacağı iyi idrak edilmelidir. Yani tümden özensiz giyinipte bir tane farklı bir çanta veya ayakkabı giyerek şık olacağı zannedilmemelidir. Unutulmamalıdır ki şıklık bir bütündür. Aksesuar seçiminde de dikkatli olmak gerekir. Kişi vücudu ile orantılı olarak çanta seçmelidir. Mesela çok kilolu bayanlar ufak çantalar yerine daha büyük çantalar tercih etmelidir. Kısa boylu hanımlar gereğinden fazla büyük çantalar kullanmamalıdır.


Renk uyumu konusu da çok önemli konulardandır. Zıt renklerin uyumu da bir kadını oldukça şık gösterebilir. Ancak buna dayanarak birbiriyle çok alakasız zıt renkler kullanılmamalıdır. Örneğin siyah ve beyaz gibi iki zıt rengin uyumu çok güzel olabilir. Eğer tona ton uyumu seviliyorsa, o kişi tonları tutturamıyorsa kesinlikle bu işe girmemelidir.
Vücut tipine göre giyinmek de çok önemlidir. Kısa boylu bayanlar bilekten bağlamalı ayakkabılar giymekten kaçınmalıdır. Ancak bu tip ayakkabılar tersine uzun boylu bayanlara oldukça yakışabilmektedir. Kısa boylu bayanlar eğer zayıfsa yüksek bel etekler giymek onlara çok yakışacaktır. Ancak diz altı etekler pek de şık durmayacaktır. Uzun boylu hanımlar geniş ve bol paçalı tulumları giyme konusunda çok şanslıdır. Ancak hem zayıf hem uzun bayanlar için bu kural geçerlidir. Ayrıca diz üstünde biten ceketler de uzun ve zayıf bayanları oldukça zarif gösteren kıyafetler arasındadır. Uzun boylu bayanlara büyük çantalar yakışabilirken, kısa boylu bayanlarda büyük çantalar hiç de hoş durmayan aksesuarlar haline gelebilir.
Güzel giyinmek isteyen hanımlar tamamen modaya uymasa da en azından sezonun trendleri, rağbet gören kıyafetle, trend olan renkler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kısacası her daim şık ve zarif görünmek isteyen bayanlar biraz emek harcamalıdır.

Author

Share