Doğru Fondöten Seçimi

Author

Categories

Share

Doğru Fondöten Seçimi

 

 

Bayanlar için makyaj vazgeçilmez güzellik sırrı hatta günlük bir rutindir. Makyajın en önemli aşamasını da fondöten oluşturur. Doğru fondöten seçimi yapılmadığındaysa güzellikten çok donuk yüz hatları ortaya çıkar ki bu da hiçbir kadın için güzel bir görüntü değildir. Bu nedenle fondöten seçiminde bazı hususlara ciddi şekilde dikkat edilmeli, yüzün yapısı ve gerekli özelliklere göre kaliteli bir fondötene karar verilmelidir. Seçim sırasında dikkat edilecekler sadece ürünün yapısı değil renk tonu ve hangi amaca hizmet ettiğiyle de alakalı olmalıdır. Cilt Tipine Göre Fondöten Nasıl Seçilir? Öncelikle fondöten seçmeden önce cilt tipinin özellikleri çok iyi bilinmelidir. Gerekirse cilt tipinin belirlenmesi için profesyonellerden yardım alınması gerekmektedir. Cilt tipi testi yaptıktan sonra bu yazıdaki yönergelere uyarak doğru fondöten seçimi yapabileceğiniz gibi sizlere sunacağımız cilt tipi özelliklerinden de yaklaşık olarak cilt tipinizi belirlemeniz mümkün olacaktır.

1. Normal/Karma Cilt Tipi: Normal cilt tipleri genellikle ne çok kuru ne de çok yağlı olarak ikisinin ortasında tabir edilen cilt tipleridir. Öte yandan karma cilt tipleri ise adı üzerinde yanakların kuru, T bölgesinin yağlı olduğu bölgesel olarak yağlı ve kuru olan ciltlerdir. Normal ve karma ciltlerin sorunu nem dengesi olduğu için kullanılacak fondötenin nem sağlayan ve tazelenmiş ışıltılı bir görünüm veren gruptan olması gerekmektedir.

2. Kuru Cilt Tipi: Fazla sivilce görülmeyen ve gözenek görünümü normal olan cilt tipidir. Aslında ideal cilt tipi olarak sayılabilecek olsa da tek sorun cildin temizlenmesinin ardından nemini kaybederek daha da kuru hal alması ve kızarıklık, cilt tahrişleri gibi sorunlara yatkın olmasıdır. Cilt problemlerine neden olmamak adına kuru cilt tipine sahip olanların nemlendirici özelliği yüksek olan, cilt kuruluğu ile savaşma özelliği yüksek olan likit fondötenleri seçmesi çok daha doğru olmaktadır.

3. Yağlı Cilt Tipi: Yağlı ciltler siyah nokta, akne ve geniş gözenek problemlerine en çok yatkın olan cilt tipleridir. En önemli handikabı da sürekli yağlı bir görünümünün olmasıdır. Yağlı ciltlilerin doğru fondöten seçimi yapabilmeleri için parlamayı engelleyen, yağı emen ve matlık veren ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Sıkılaştırılmış pudra şeklinde olan fondötenler daha uygun olmakla birlikte son yıllarda mat ancak kremsi formülde üretilenleri de piyasada mevcuttur.

Fondöten Tonu Nasıl Belirlenmeli? Fondöten tipi kadar uygun cilt tonunu yakalamak da çok önemlidir. Eğer fondötenin testerı varsa ve deneyebiliyorsanız parmak uçları ya da el üzerindeki deriye sürdüğünüzde en uygun olanını seçmeniz yeterli olacaktır. Ancak deneme şansınızın olmadığı durumlarda kataloğu çene altına tutarak size en uygun rengi seçmeniz ciltle mükemmel uyum sağlayan ürünü bulmanızı sağlayacaktır.

Author

Share