Diyetisyen Önerileri | Hanımların Dünyası

loading...

Diyetisyen Önerileri

Diyetisyen Önerileri

Diyetisyen Önerileri

Birçok hanım fazla kilolarında nasıl kurtulacağına dair diyetisyen önerilerini takip eder ve uygulayabileceği en iyi formülü bulmak için gayret gösterir. Özellikle de kış aylarında alınan fazla kilolar hanımların korkulu rüyaları haline gelir. Bu nedenle güvendikleri uzmanların yazılarını okuyarak ya da diyetisyenlerin önerdikleri diyet listelerini bularak aldıkları bu fazla kiloları vermek için büyük bir çaba içine girer. Hanımları bu dertten bir nebze olsun kurtarabilmek için bizde bugünkü yazımızda kilo problemi olan hanımların kolaylıkla uygulayabileceği ve kısa bir süre içinde ideal kilolarına kavuşacakları diyetisyen önerilerini araştırarak sizlerle paylaşmak istedik. İşte en çok uygulanan ve en iyi sonuçlar alınan diyetisyen önerileri: Öncelikle dengeli beslenme ve düzenli egzersizler yaparak işe başlayabilirsiniz.

Sağlığınızı koruyarak kilo vermek ancak bu iki kuralı göz önünde tuttuğunuzda gerçekleşeceğini asla unutmayın. Çünkü sürekli kilo alıp vermek ve birden fazla zayıflama listelerini bilinçsizce kullanmak telafisi zor hastalıkların oluşmasına ve sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir. Kilo verirken en önemli şey bedeninize iyi bakmanız ve sağlıklı beslenmenizdir. Kısa vadeli ve hızlı kilo vermektense, uzun zaman aralıklarına yayarak kilo vermek her zaman daha iyi sonuçlar getirmektedir. Unutmayın ki, kısa süre içinde verilen kilolar yine aynı şekilde hızlıca geri alınabilmektedir. Diyetisyenlerin sıklıkla önerdikleri diğer bir yöntem ise şudur; 3 ara öğün ve 3 ana öğün olacak şekilde beslenmek daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Günlük olarak tüketeceğiniz gıdaları 6 öğüne dağıtın ve az ama sık sık besin almaya çalışın. Bu şekilde beslenmeye başladığınızda 3 saatten fazla aç kalmamaya gayret etmelisiniz ki, kan şekerinizdeki dalgalanmalar olmasın. Ara öğünlerde yiyeceğiniz yiyecekler ise metabolizma hızını arttıracağı için çabuk kilo vermenizi de kolaylaştırır.

Bir başka diyetisyen önerileri de, geç vakitte yenen yemeklere dikkat etmenizdir. Günlerin uzamaya başlamasına paralel olarak akşam yemek saatleri de daha geç vakitlere kaymaktadır. Bu durumda dikkat etmeniz gereken şey, mümkün mertebe akşam yemekleri çok geç vakitlerde yememeniz ve atıştırmalık dahi olsa tüm yiyeceklerden uzak durmanız olacaktır. Çünkü gece yenen bu atıştırmalıklar fiziksel aktivitelerin azlığı nedeniyle daha yavaş yanar ve vücudunuzda yağ oranının artmasına neden olur. Bu nedenle akşamları kalorisi düşük olan besinler ve bol lif içeren sebzeler tüketilmesi önerilmektedir. Örneğin, kereviz, havuç, domates, salatalık vb. yiyecekler düşük kalori içerdikleri için kilo almanızı da engellerler. Eğer kilo vermek istiyorsanız beslenme programınızın içinde hafif besinlerin olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz ve yağ alımını kısıtlamak için kızartma ve kavurmalardan uzak durmanız gereklidir. Bunların yerine buğulama, haşlama ve fırında pişirilen yemekleri tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun antioksidan, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak amacıyla da 5-6 porsiyon farklı renklerden olan sebze ve meyveleri sık tüketmeye özen göstermelisiniz. Peynir, yoğurt ve sütlerin az yağlı olanlarını tercih etmeniz, tüketeceğiniz et ve tavuğun ise yağlı kısımlarını ayırarak yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gereklidir. Sebze ve baklagil yemeklerini hazırlarken yağ miktarını da azaltmanız kilo vermek için gerekli kurallardan biridir. Ayrıca öğlen ve akşam yemeklerinize mutlaka salata ekleyin ancak salatınızı da az yağlı ve limonlu olarak tercih edin. Yukarıda verdiğimiz bilgileri birçok diyetisyen önermekte ve uygulayan kişilerde sağlıklı bir şekilde kilo vermektedir. Tüm bunlarla birlikte diyetisyen önerilerinin başında ise, diyet uygulamasının başlamasıyla birlikte vücutta terleme yoluyla sıvı ihtiyacının da artacağıdır. Bu sebeple diyet programlarının başında günde en az 1,5-2 litre su içilmesi gerekir. Hem normal hayatta hem de zayıflama diyeti uygulamasında su içilmesinin büyük önemi vardır. Tüm uzmanlar susamayı beklemeden su içilmesini önemle tavsiye etmektedirler.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb