Diyet Listesi | Hanımların Dünyası

loading...

Diyet Listesi

Diyet Listesi

Diyet Listesi

 

Diyet yapma sezonu genelde yaz aylarının yaklaştığı aylarda başlar. Ancak sağlığına ve formuna dikkat eden herkes, kilo fazlalığı olduğu an diyet listesi araştırmaya da başlar. Gerçekten fazla kilo hem kişinin görüntüsünü hem de kişinin sağlığını olumsuz bir yönde etkilemektedir. Bu nedenle kişi öncelikle kendisi için zayıflamayı istemelidir. Fakat zayıflamanın ölçüsü de çok önemlidir. Zayıflama kararında olduğu ölçüde güzeldir. Zira aşırı zayıflık da birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Aslında her ne kadar sağlıklı diyet listesi diye pek çok diyet listesi bulunsa da, bunlardan hiçbiri rastgele uygulanmamalıdır. Öncelikle tekdüze diyet listeleri uygulanmaktan kaçınılmalıdır. Yani sadece patates veya sadece çorba, sadece yumurta gibi tek bir besin üzerine kurulu diyet listelerinden uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki en sağlıklı diyet listesi yasaklar koymayan, hemen hemen her besinden ölçülü miktarlarda yemeyi öneren diyet listeleridir. Dolayısıyla diyet yapan kişiler kendilerine yasak koymamalı, her besinden vitamin almalı ancak her besini gerektiği kadar tüketmelidir. Bunların dışında da esasen en birincil kural ilk olarak bir uzmana danışılmasıdır. Sağlık sorunu olanlar, çocuğunu emziren anneler, hamile bayanlar kesinlikle bir uzmana danışmadan diyet uygulamamalıdır. Ayrıca kişiler hiçbir sağlık sorunu olmasa dahi öncelikle bir diyetisyene başvurmalı ve onun önerisi doğrultusunda bir diyet listesi uygulamalıdır.

Diyet Listesi Örneği

1. GÜN Sabah 1 ince dilim kepek ekmeği 1 dilim kadar beyaz peynir 1 tane salatalık Öğle 1 porsiyon ölçüsünde tavuk haşlama Yoğurt ( 1 kase kadar ) 1 bardak yeşil çay Akşam 1 ince dilim kepek ekmeği 1 tabak kadar sebze yemeği ( Sebze yemeğinin suyu yenilmemelidir. ) 1 kase kadar yoğurt

2. GÜN Sabah 1 dilim kadar kepek ekmeği 1 tane orta büyüklükte domates Salam ( 1 dilim ) 1 bardak şekersiz çay Öğle Makarna ( 1 tabak ) Yoğurt ( 1 kase ) Akşam Izgara tavuk ( 1 porsiyon ) Salata ( 1 kase ) Ayran ( 1 bardak )

3. GÜN Sabah 1 ince dilim kepek ekmeği 1 tane haşlanmış yumurta Zeytin ( 3 adet ) Öğle 2 tane haşlanmış patates Yoğurt ( 1 kase kadar ) Kuru kayısı ( 2 tane ) Akşam Izgara balık ( 1 porsiyon ölçüsünde ) 1 kase kadar bol yeşillikli salata ( Salata yağsız veya çok az zeytinyağlı olmalıdır. Salataya tuz konulmamalıdır.Bunun yerine limon ile tatlandırılabilir. )

4. GÜN Sabah 1 ince dilim kepek ekmeği 1 dilim kadar beyaz peynir Domates ( 1 tane ) Şekersiz çay ( 1 bardak ) Öğle Yoğurt çorbası ( 1 kase ölçüsünde ) 1 kase kadar salata (Salata yağsız veya çok az zeytinyağlı olmalıdır. Salataya tuz konulmamalıdır. Bunun yerine limon ile tatlandırılabilir. ) Akşam 1 ince dilim kepek ekmeği 1 tabak kadar sebze yemeği ( Sebze yemeğinin suyu yenilmemelidir.) Yoğurt ( 1 kase kadar )

5. GÜN Sabah Kepek ekmeği ( 1 ince dilim ) 1 dilim kadar beyaz peynir 1 tane orta büyüklükte domates Şekersiz çay ( 1 bardak ) Öğle Kepek ekmeği ( 1 dilim ) 1 tabak kadar sebze yemeği (Sebze yemeğinin suyu yenilmemelidir. ) 1 kase kadar yoğurt Akşam Kepek ekmeği ( 1 ince dilim ) Izgara köfte ( 1 porsiyon ) Bol yeşillikli salata ( Salata yağsız veya çok az zeytinyağlı olmalıdır. Salataya tuz konulmamalıdır. Bunun yerine limon ile tatlandırılabilir. )

6. GÜN Sabah Beyaz peynir ( 1 dilim kadar ) Salatalık ( 1 tane ) Kepek ekmeği ( 1 dilim ) Öğle 2 tane haşlanmış patates ( Patatesler çok büyük olmamalıdır. ) 1 kase kadar yoğurt Kuru kayısı ( 2 tane ) Akşam Izgara tavuk ( 1 porsiyon ölçüsünde ) 1 kase kadar salata ( Salata yağsız veya çok az zeytinyağlı olmalıdır. Salataya tuz konulmamalıdır. Bunun yerine limon ile tatlandırılabilir.) Ayran ( 1 bardak )

7. GÜN Sabah Kepek ekmeği ( 1 ince dilim ) 3 tane zeytin Haşlanmış yumurta ( 1 tane ) Öğle 1 tabak kadar yağsız makarna Yoğurt ( 1 kase kadar ) Akşam Izgara balık ( 1 porsiyon ölçüsünde ) 1 kase kadar bol yeşillikli salata ( Salata yağsız veya çok az zeytinyağlı olmalıdır. Salataya tuz konulmamalıdır. Bunun yerine limon ile tatlandırılabilir. ) Görüldüğü üzere sağlıklı bir diyet listesinde hemen hemen her şey yenilebilmektedir. Önemli olan ölçüyü aşmamaktır. Diyet yapılırken öğün atlanmamalıdır. Bilhassa ana öğünler kesinlikle geçiştirilmemelidir. Bunların yanı sıra diyet yapan kişiler bol su tüketmelidir. Ayrıca diyetin yanında spor da yapmak daha sağlıklı ve daha hızlı kilo vermeye de yardımcı olacaktır. Bu nedenle spor yapmaya da özen gösterilmelidir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb