Diyet Kuralları | Hanımların Dünyası

loading...

Diyet Kuralları

Diyet Kuralları

Diyet Kuralları

 

Diyet yapma süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Birçok insan genelde her pazartesi diyet yapma sürecine girme düşüncesiyle uyanırken, önündeki zorlu süreci gözünde büyütüp planlarını hep bir sonraki pazartesiye ertelemektedir. Oysa kilo vermek çok da zor değildir. Önemli olan gerçekten kilo vermeyi istemektir. Kilo vermeyi kafasına koyan kişi bunu gerçekleştirmek için iradesine sahip olmalıdır. Çünkü kilo verme sürecinin en önemli Diyet kuralları, kişinin iradesine sahip çıkabilmesidir. Peki Kilo Verme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Öncelikle kişi kilo vermeyi gerçekten istemelidir. Yani kişi, kafasına tam anlamıyla kilo vermeyi koymalıdır. Ve zaman zaman kişiyi ciddi derecede zorlayan bu kilo verme sürecini başarıyla atlatabileceğine inanmalıdır.

2- Kişi ulaşmak istediği kiloyu belirlemelidir. Yani kişi kendisine bir hedef koymalıdır. Kişi bu sürecin başlangıcında kendisine gerçekçi hedefler koymalıdır. Yani bir anda mesela 2 haftada 10 kilo gibi imkansız yahut sağlıksız diyetlerle kilo vermek gibi bir düşünceye kapılmamalıdır. Bunun yerine haftada 1 veya 2 kilo gibi gerçekçi hedeflerle yola çıkmalıdır. Zira kişi kendine gerçekçi olmayan hedefler koyarsa mücadelesine rağmen hedefine ulaşamadığında hayal kırıklığına uğrayabilmekte ve böylelikle pes edebilmektedir. Bu nedenle kişi gerçekçi hedefler koymalı ve kendisini zorlamayacak diyetlerle bu sürece başlamalıdır.

3- Kilo vermek isteyen kişi öncelikle bir uzmana danışmalıdır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kişinin vücuttaki kilo, yağ oranlarına göre diyetisyenin önerdiği diyet programına bağlı kalınarak bir diyet uygulanmalıdır. Kişi kafasına göre diyet uygulamamalıdır. Zira bilinçsizce uygulanan diyetler, kişinin sağlığını kaybetmesine yol açabilmekte ve hatta ölüm gibi daha vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle Diyet Kuralları olarak Öncelikle bir uzmana danışılmalı ve doktor kontrolünde kilo verilmelidir.

4- Kilo vermek isteyen kişi bilinçli beslenmelidir. Kilo vermek isteyen kişi tek bir besine yönelmemelidir. Mesela elma zayıflatıyor diyerek elma diyeti gibi tek bir besini öğün yapan bir diyet uygulamamalıdır. Bundan başka meyve nasılsa kilo aldırmaz düşüncesiyle sürekli meyve yemek gibi bir hataya düşmemelidir. Zira meyvede de şeker vardır. Dolayısıyla fazla meyve yenildiğinde, bu kişiye kilo olarak geri dönebilir. 3 beyaz olarak bilinen un, tuz ve şekerden uzak durulmalıdır. Hamur işleri tüketilmemeli veya en aza indirgenmelidir. Fast-food ürünler tüketmekten de kaçınılmalıdır. Kızartma türü yiyecekler de yenilmemelidir. Bunun yerine ızgara veya haşlama tarzı yemekler yenilmelidir. Yemeklere ve salatalara yağ çok az miktarlarda katılmalıdır. Yağ olarak zeytinyağı tercih edilmelidir. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken Diyet kurallarından biri de asitli içecek tüketmekten kaçınılmasıdır. Diyet yapan kişi asitli içecekler içmemelidir. Hatta diyet yapmayan kişiler dahi asitli içecek tüketmekten kaçınmalıdır. Zira pek sağlıklı içecekler değildir.

5- Kişi bol bol su tüketmelidir. Diyet yapma sürecinde kişinin içmesi gereken en birincil içecek sudur. Bilhassa yaz aylarında görülen aşırı terlemeler nedeniyle vücudun kaybettiği sıvı kaybını telafi etmek için günde 2.5-3 litre kadar su içilmelidir. Zira yaz aylarında aşırı terleme ile birlikte vücuttan su ile birlikte birçok mineral de gitmektedir. Bu da kişide halsizlik, baş dönemesi, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle de vücuttaki fazla sıvı kaybını karşılamak gerekmektedir. Bunun için de günde 2.5-3 litre kadar su tüketilmelidir. Ancak her şeyde olduğu gibi her ne kadar su sağlıklı bir içecek olsa da, çok aşırı miktarlarda tüketilmemelidir.

6- Her gün tartıya çıkılmamalıdır. Zira bu kişinin bu süreçteki motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle haftada bir tartılmak daha iyi olacaktır. Mesela kişi her gün tartıldığında kilosunda belirgin bir fark göremeyeceğinden bu kişiyi kilo veremiyorum gibi olumsuz bir düşünceye sevk edecektir. Bu da o kişinin moralini bozacak ve kişi kilo verme sürecine daha isteksiz devam edecek hatta belki de bu süreci sonlandıracaktır. Eski yeme düzenine devam eden kişi eskisinden belki daha da fazla bir kiloya gelecektir. Bu nedenle k,lo verme sürecinde kişi, moral ve motivasyonunu etkileyeceğinden sık sık tartıya çıkmamalıdır.

7- Kilo vermek isteyen kişi hem daha hızlı hem de daha sağlıklı kilo verebilmek için yediklerine dikkat etmenin yanında, spor da yapmalıdır. Spor yaparken de kişi bir anda kendine yüklenmemelidir. Çünkü aşırı ve bilinçsizce yapılan spor, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

8- Kilo verme sürecinde kişi belli aralıklarla kendini ödüllendirmelidir. Ancak bu ödül yemek biçiminde olmamalıdır. Mesela kişi, 5 kilo verdikten sonra kendisine uzun zamandır almayı planladığı bir kıyafeti almak gibi bir ödül koyabilir. Böylelikle diyeti de bozmamış olacaktır.

9- Kilo verme sürecinde kişi negatif düşüncelerden arınmalıdır. Hayata daha pozitif bakmaya çalışmalıdır. Zira negatif düşüncelerle meşgul olmak kişinin diyetinde de motivasyonunu etkileyebilir.

10- Kilo vermek isteyen kişi bir diyet günlüğü tutmalıdır. Yani öğünlerde ne yediğini not etmelidir. Böylelikle gün içinde aşırıya kaçıp kaçmadığını daha iyi tespit edebiilir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb