Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Hanımların Dünyası

loading...

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Diyet hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bugüne kadar yazılmış düzenlenmiş veya uygulanmış birçok diyet programı bulunmaktadır. Bu konuda eğitim almış diyetisyen olarak görev yapmakta olan birçok sağlık uzmanı yiyecekler ve insan metabolizması hakkında yaptıkları araştırmalar sonucunda diyet yapmanın belirli bir kriter düzeyinde olmasını önemle vurgulamaktadır. Diyet yapmak sadece aç kalmak veya az yemek ya da tamamen zayıflamak anlayışı çerçevesinde olmamalıdır. Çünkü diyet yapmaya başladığınız andan itibaren aşırı kilolarınızdan kurtulmak zayıflamak ve bir an önce fit bir vücuda sahip olmayı düşünürsünüz. Bunu düşünürken bazen bir doktorun tavsiyelerine bazen sosyal medyadan öğrenmiş olduğunuz diyet programlarını bazen de ben kendim daha iyi zayıflarım benden daha iyi mi bilecekler benim vücudumun nasıl Diyet hakkında bilinmesi gerekenler beslenme alışkanlığı olduğunu benden daha iyi mi bilecekler düşüncesiyle yanlışların yapıldığı olmaktadır. Bundan dolayı diyet yapmadan önce tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda vücut metabolizmamızın neye ihtiyaç duyduğunu yağları nasıl eritilir veya yağ eritmek için nasıl bir gıda tüketimine gitmeniz gerektiğini araştırmış olmanız gerekir.

Diyet yapmak vücut metabolizmasını tek tip beslenmeye alıştırmaktan başka bir şey değildir. Sadece protein, karbonhidrat yönünden vücudun ihtiyaç duyduğu eksikliği vücutta mevcut yağlardan tamamlayarak kalori tüketimine gittiği bir gerçektir. Bu nedenle tüketilen besinlerin nasıl enerji verdiğini veya harcanan enerji nasıl tamamladığını tıbbi açıdan araştırma yapmış sağlık personellerin açıklamalarına bakarak daha detaylı bir şekilde uygulamaya geçirmek mümkündür. Diyet uzmanlarının önermiş olduğu Diyet hakkında bilinmesi gerekenler ve yiyecekler arasında yer alan yoğurt, kinoa, tarçın, acı biber, yeşil çay,, karpuz, elma, üzüm, çiğ sebzeler, kahve, yulaf ezmesi, çorba, salata, elma sirkesi, Patlamış mısır, yağsız süt, yağsız et, balık, fasulye gibi yiyecekler tek tip beslenme konusunda vücudu dengede tutabilecek olan gıda maddelerinden oluşmaktadır.

En başta yoğurt değerlendirilecek olursa; protein yönünden zengin, midede uzun süre kalarak kişide tokluk hissi yarattığı bilinmektedir. Özellik ve yağsız yoğurt tercih edilmesinin sebebi vücudun protein ihtiyacını karşılarken, karbonhidratlara karşı ihtiyaç duyulan eksiklik vücutta mevcut yağlardan tamamlanması hedeflenmektedir. Tarçın değerlendirildiğinde en başta Etkin özelliği kan şekeri düzenleyerek diyabet hastalarının bu konuda etkili bir beslenme alışkanlığı elde etmesini sağlamaktadır. İnsülin hormonunun aşırı salgılanma etkisini azaltarak kilo kontrolü sağlama yolunda etkili bir beslenme alışkanlığı elde edilecektir. Diyet hakkında bilinmesi gerekenler konusunda daha önce örnek verilmiş olan karpuz değerlendirmeye alınacak olursa; su oranı bakımından zengin olması lifli yapısı mide içerisinde fazla yer kaplayıcı için diğer gıda maddelerinde yer bırakmayacak beslenme alışkanlığı içerisinde tokluk hissi yaratacaktır. Bu sayede az kalori alırken likopen ve A,C vitamini gibi kuvvetli antioksidanlardan daha fazla fayda sağlamış olursunuz.

Buradan da anlaşılacağı gibi diyet hakkında bilinmesi gerekenler ,gerekli eğitimlerin ve tecrübelerinin sonucunda elde edilmiş birçok bilgi birikimi ile beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi sağlanmaktadır. Çin atasözüne göre ‘’Midenizi yüzde 80 doldurana kadar ye’’ anlayışı doğrultusunda hareket edilmeli ve vücutta bulunan karbonhidratların yağların ve diğer gıda ürünlerinin tek tip beslenme alışkanlığı sayesinde erimesini sağlayabiliriz. Bunun yanında Türk atasözü direktifleri doğrultusunda hareket ederek ‘’Az yiyen Melek çok yiyen helak olur’’ anlayışına hiçbir zaman unutmamalısınız. Az yiyen vitamin ve kalori yönünden zengin besin maddelerinden alır. Çok yiyen konusunu değerlendirirken de tek tip besin maddesinin alarak mideyi doldurmak mümkündür. İşte bütün bu anlayış çerçevesinde diyet hakkında bilinmesi gerekenler araştırmalar veya tecrübeler sonucunda elde edilecek konular arasında yer almaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb