Dişlere Zarar Veren 5 Madde

Author

Categories

Share

Diş sağlığımız için her gün mutlaka dişlerimizi iki kez fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve düzenli aralıklarla diş kontrolüne gitmeliyiz. Bunları yapmadığımız takdirde hem diş sağlığımız bozulur hem de dişlerimiz kötü bir görünümde olur. Fakat dişlerimizin sağlığını korumak için yalnızca bunlar yeterli olmuyor. Dikkat etmemiz gereken unsurlar ve tüketmememiz gereken besinler var.

Diş Sağlığını Ne Bozar?

1-Sigara
Dişlerin en büyük düşmanı sigaradır. Sigara diş ve diş etlerine zarar verirken, ağız kokusuna ve sararmaya neden olur.

2-Kola
Kola, içerdiği şeker, sitrik asit ve fosforik asit ile dişe en çok zarar veren içecektir. Kola, dişlerde çürük oluşumuna neden olur ve dişleri güçsüzleştirir.

3-Alkollü İçecekler
Alkol ağız kuruluğuna neden olur. Tükürük, ağızdaki plak ve asitlere karşı uygulanan en güçlü ve ilk savunmadır. Alkol bunu kuruttuğu için zararlıdır.

4-Meyve Suları
Dişlere zarar veren içeceklerden biri de meyve sularıdır. pH değeri 7’den düşük olan içecekler dişlere zarar verir. Meyve sularının pH değeri 2.5 olduğu için dişlere zararlıdır.

5-Kuru Meyveler
Kuru meyveler karbonhidrat içerir. Aynı zamanda kuru ve yapışkan oldukları için ağızda daha uzun süre kalırlar. Bu nedenle kuru meyveler çok sık yenirse diş çürüklerine neden olabilir.

Author

Share