Diş Teli Yaptırmalı mıyım | Hanımların Dünyası

loading...

Diş Teli Yaptırmalı mıyım

Diş Teli Yaptırmalı mıyım

Diş Teli Yaptırmalı mıyım?

 

Diş teli yaptırmalı mıyım? Diye merak edenlerin çoğunluğu birçok doğru bildikleri yanlışlar yüzünden fikir değiştirmektedir. Bu nedenle öncelikle bu konuda detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Dişlerde ve çene yapısında oluşan şekil bozuklukları bu tür bir tedavi ile düzeltilebileceği bilinmelidir. Diş teli taktıran kişilerin gülüşleri sırasında kendilerini rahatsız hissetmeleri kesinlikle yersiz bir düşünce olmaktadır. Çünkü her türlü tedavinin sonucunda kişilerin sağlığına veya en çok tercih ettikleri görselliğe kavuşacaklarını unutmamalıdır. Tedavi sürecinde görsellikten önce tedavinin gereklerine uygun davranılması daha mantıklı bir düşünce olmaktadır. Diş teli taktırmak için günümüzde sürekli gelişen teknoloji sayesinde daha basit ve kısa sürede sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır.

Diş teli yaptırmalı mıyım? Konusunda özellikle ortodonti uzmanları genel anlamda rahatlatıcı yorumlar yapmaktadır. Bu konuda araştırma yapma gereği duyanlar için en net cevapları vererek öncelikle psikolojik olarak rahatlamalarını sağlamaktadırlar. Çünkü bu konuda herkes bir şeyler bildiğini zannetmekte fakat birçok doğru bildiği yanlışların farkına varamamaktadır. Diş Teli Hakkında Sık Sorulan Sorular Öncelikle verilen cevaplar birçok ortodonti uzmanı tarafından yapılmış yorumların ortaya çıkardığı kaynak bilgiler olmaktadır. Dişlerimizin çapraşık yapısı zamanla kendiliğinden düzelir mi? Bu konuda yapılan açıklamalarda en can alıcı nokta bu tür bir sorunun kesinlikle ortodontik tedavi gerektirdiği olmaktadır. Kesinlikle kendiliğinden düzelmemektedir. Çünkü çene yapısında doğuştan ileri veya geride olma durumu olanlar ile alt ve üst dişlerinde açıklık olanların bu sorunu kesinlikle tedavi gerektiren bir sorun olmaktadır. Buna benzer, dişlerinde fazlalık olanlar ile gömülü durumda dişleri bulunanlar en kısa sürede diş konusunda eğitim almış ortodonti uzmanı ile temasa geçmesi gerekmekte olduğu bu konu ile ilgili sağlık personelleri tarafından belirtilmektedir.

Diş Teli Taktırdıktan Sonra Çürük ve Leke Oluşumu Riski Var mıdır? Bu konuda yapılan açıklamalar diş teli yaptırmalı mıyım? Diyenler için rahatlatıcı ve bilgilendirici olmaktadır. Diş bakımı ve temizliği konusunda hassas davrananların diş teli taktırdıktan sonrada bu alışkanlıklarını devam ettirmeleri diş tellerinde veya dişlerinde herhangi bir renk değişimi ve etki yaratmamaktadır. Yemeklerden önce ve sonra dişlerinizi ortodonti uzmanlarının uygun gördükleri şekilde fırçalayarak bakım uygularsanız herhangi bir çürük oluşumu veya leke oluşumu mümkün olmamaktadır. Diş teli takıldıktan sonra dişlerde beyaz noktaların oluşumu kişinin hijyenik kuralları uygun şekilde uygulamamasından kaynaklanmaktadır. Diş telleri kesinlikle leke oluşturmaz. Önemli olan gıda artıklarının dişler üzerinden en kısa sürede uzaklaştırmış olması gerekmektedir.

Diş Tellerinin Yerinin Değiştirilmesi Diş Etlerini ve Diş Köklerini Zedeler mi? Diş teli yaptırmalımıyım? Veya diş teli yaptırdıktan sonra dilişlerimdeki, oynamalar sonrasında sıkıntı yaratır mı? Diye aklına soru takılanlar için bu yorum yapılmıştır. Ortodonti uzmanlarına göre; diş teli takıldıktan sonra dişler istenildiği yöne doğru eğilim göstermektedir. Gittiği yönde kemik oluşumu ortaya çıkarken geldiği alanda kemik kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu sırada hissedilen sallanma veya boşluk hissi kesinlikle geçiş sürecini oluşturmakla ve kemik ve diş etleri bu durumdan olumsuz bir etki ile karşılaşmamaktadır. Tam tersine istenilen oluşum gerçekleşmekte ve dişlerde veya çene yapısında olumlu sonuç belirtileri gelişiyor demektir.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişlerim Eski Haline Döner mi? Bu sıkıntının oluşmaması için diş teli tedavisinin kesinlikle pekiştirme döneminin uygulanması gerekmektedir. Çünkü dişler bu tedavi sonrası eski, haline dönüş için hamle yapacaktır. İşte bu sıkıntıyı yaşamamak için diş teli tedavisinin ardından dişlerin arka kısmına pekiştirici tedavi için tellerin takılması gerekmektedir. Bu teller en kısa sürede varlığını hissettirmeyerek rahat bir diş kullanımına ortam sağlayacaktır. Fakat kesinlikle pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Aksi takdirde dişler eski halini almak için harekete geçecektir.

Diş Teli Taktırmak İçin Yaş Sınırlaması Var mı? Diş teli yaptırmalımıyım? Ya da ‘’artık yaşım ilerledi benden geçti ‘’ diye düşünenler için ortodonti uzmanları sevindirici bilgiler veren yorumlar yapmaktadır. Bu konudaki açıklamaları; diş teli taktırmanın yaş sınırlaması olmadığı yönündedir. Özellikle son zamanlarda bu konuda başvuru yapanların rota yaş grubu olduğu yönünde olmaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli hususu erişkin hastaların çene yapısındaki değişimler için cerrahi müdahalelerin gerektiğidir. Genç yaştaki bir hasta ile erişkin bir hastanın diş ve çene ortodonti çalışmaları aynı esaslar doğrultusunda olmasa da asla çözümsüz değildir. Bu nedenle hiç kimse karamsarlığa kapılmadan en uygun tedavi yöntemi uygulanarak istediği çene ve diş yapısına kavuşmasının mümkün olduğu yönünde sevindirici bilgiler sunulmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb