Dış Gebelik Belirtileri

Author

Categories

Share

Dış Gebelik Belirtileri

Bayanlarda dış gebelik çok az görülür. Sizlere dış gebelik belirtileri hakkında bilgileri vereceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Dış gebelik demek döllenen yumurtanın rahminin içinde değilde dışında kalması durumuna gelmektedir. Dış gebelikte döllenen yumurtanın boşluğuna giderken tamamını yapamaz. Dış gebelik belirtileri aynı normal gebelik gibi belirti vermektedir. Bunlarda adetin gecikmesi ve mide bulantısı gibi belirtilerdir. Normal gebelik gibi dış gebelikte de büyüme olur. Ama bir aydan sonra kanama meydana gelir. Dış gebelik tedavi edilmediği takdirde iç kanama oluşarak anneler ölürler. Yapılacak işlem gebeliği sonlandırlmasıdır. Yoksa ölüme kadar giden bir problemdir.

Dış gebelik belirtilerinden en çok farkedileni de vajinal enfeksiyondur. Dış gebelikte oluşan vajinal enfeksiyonların yapışkan olmaktadır. Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu vajinal yapışkan enfeksiyonlar yumurta rahmini tıkar. Sadece enfeksiyonlar değil bunlar kistten de oluşur. Dış gebeliğin belirtileri aynı normal gebelik gibidir. Ama karnınızın alt bölgesinde ağrı oldukça ve vajinadan kanama oluşursa bu kesinlikle dış gebeliktir. Bu belirtiler varsa mutlaka en yakın hastaneye gidilmelidir. Çünkü rahim tüpü bu andan itibaren yırtılmaya başlanıyor demektir. Hasta ultrasona gittiğiniz zaman dış gebelik olduğu anlaşılır. Bebek eğer rahim içerisinde görünmüyorsa dış gebelik tanısı konulur. Bazen de doktorlar rahim etrafındaki kanamaları da görebilir. Rahim içerisinde bebek yerine kan görülür. Ardından hamile bayanların kan değerlerine bakılmaktadır.

Bazı dış gebelerde düşüklerde meydana gelir. Bu da dış gebelikte sık olarak rastlanan bir durumdur. Dış gebeliğin tedavisinden de sizlere biraz bahsetmek isterim. Dış gebelikte yırtılma oluştuysa doktor ameliyathaneye alınır. Cerrahi işlem sırasında rahim için dış gebelikten temizlenir. Bazı cerrahi işlemlerde tüp de alınmak zorunda kalınabilir. Ama henüz dış gebelikte yırtılmalar ve kanamalar yoksa dış gebeliğin temizlenmesi için beklenilir. Dış gebelik büyüyene kadar hasta bekletilir. Dış gebelik sadece tüpte gelişmez. Tüp dışında da gelişir ve sonra da düşükler meydana gelir. Bazı gebeliklerde hem dış gebelik ve normal gebelik bir arada da olabiliyor. Adetiniz gecikir, gecikmez hemen ultrasona giderseniz tüpe de zarar gelme ve dış gebeliğiniz ile tüpünüz de alınmaz. Dış gebelik belirtileri için bilmediklerinizi bu sayfaya girdiğiniz zaman rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

Dış gebelikte çok az kişinin başına geliyor. Tedavi ediyor tabi ama çok zor bir operasyondan da geçirildiğini unutmayınız. Dış gebelik durumunuz varsa sakın çok fazla rahiminizde bekletmeyiniz. Yoksa rahim tüpünüz de alınmak zorunda kalınabilir. Bir de iyileşme süresi var. İyileşme süresi de doğum yapmış anneler kendi sıkı ve acı çekersiniz. Dış gebelikten korunmak için ultrasondan baktırın ve hemen anlaşıldığı zaman tedaviye başlamalısınız. Ne kadar geç olursa o kadar sıkıntıya girersiniz. Kanamanız ve özellikle yırtılma başlandığı zaman başladığı zaman için tehlike başlamış demektir.

Author

Share