Derin Isı Tedavisi Hakkında | Hanımların Dünyası

loading...

Derin Isı Tedavisi Hakkında

Derin Isı Tedavisi Hakkında

Derin Isı Tedavisi Hakkında

 

Derin ısı bazı sağlık sorunlarında oldukça yaygın şekilde kullanılan bir tedavi şeklidir. Isı verildiğinde damarlar genişler, kan akışı daha kolay olur kanda bulunan oksijen ve besin miktarı daha çok olur ve vücut kendini daha rahat hisseder. Derin ısı tedavisi nedir? Derin ısı tedavisi vücuda kızılaltı ışınlar ile verilen radyo ve ses dalgaları ile de verilebilen bir tedavi şeklidir. Sıcak su, yada değişik aparatlar ile uygulanan ısı tedavisidir. Derinin bir miktar altına uygulanan ısı insan vücudunda yan etkisi olmayan bir ısı olmaktadır. Fizik tedavide yaygın olarak kullanılır ve ağrıların giderilmesi beklenmektedir. Belirli ölçülerde ağrıların şiddetine göre uygulanır. Derin ısı tedavisi tamamen uzman ve doktor yardımı ile uygulanmalı kişi kendisi yada tedavi şeklini bilmeyen kişilerden yardım almamalıdır. Verilen ısı ağrıya göre ayarlanmalı yüksek seviyede ısı verilmemelidir. Derin ısı tedavisi nedir sorununun cevabı da bu şekilde verilmiş olmaktadır.

Sağlık için genellikle yapmayacağımız hiç bir şey yoktur. İnsan hayatında sağlık her zaman önce gelmektedir. Toplumda duyulmuş bir söz vardır ki neremiz ağrıyor ise canımız orasıdır. Ever doğru ağrı neremiz de olursa olsun sanki canımız çekiliyor gibi hissedebiliriz. Sağlık deyince işte teknolojinin aslında daha önce de var olan ama son yıllarda sıklıkla kullanmaya başladığımız bir yöntemdir derin ısı tedavisi. Derin ısı tedavisi hakkında yapılan araştırmalar sonucu tedavinin oldukça işe yarar ve kalıcı bir yöntem olduğu kanıtlanmış bulunmaktadır. Derin ısı tedavisi önceleri çoğunlukla fizik tedavi yöntemlerinde kullanılmaktaydı ve şimdilerde daha birçok hastanın tedavisinde kullanılmaktadır. Isı tedavisi belirli bölgelerde gerekli miktarda uzman yardımı ile ısı verilerek uygulanan bir tedavidir.

Isı tedavisinde sıcak su, radyo ve ses dalgalarından ve sıcak gelebilecek diğer teknolojik cihazlardan alınan ısı ile son yıllarda kanserin de yenilmesinde katkıda bulunan bir tedavidir. Derin Isı tedavisi hakkında bilgi sahibi olunmalı ve her ne olursa olsun uzman kontrolü altında uygulanması gereken bir tedavidir. Gerekli ısı miktarının aşılmaması yeterli oranda ısı verilmesine dikkat edilmesi şarttır. Diğer adıyla hipetermi tedavisi olarak bilinen tedavi yöntemi kanserli hastalarda verdiği pozitif sonuçtan sonra kendisini daha iyi göstermiş ve halk tarafından duyulmaya başlamıştır. Kanser hücrelerini ısı yardımı ile uyararak aynı zamanda yapılan kemoterapi ile birlikte yok olmaya mahkum eden hipetermi tedavisi kanserli hastaların da umutlarını yeşerterek ülkemizde her geçen gün adını daha çok duyurmaya başlamış ve ilgi çekmiştir. Derin ısı tedavisi hakkında ise enerji çeşitlerinin uygula biçimidir.

Lokomotor yönetiminde hastaların ; fonksiyon ve metabolizmanın ayarlanmasında , oluşan tutuklukların ve ağrının azaltılmasında ve özellikle de işlevsel bağımsızlığın devamında uygulanır. Uygulanan metotlar ise sıcak, soğuk ve ultrasonladır. Tedavide kullanılan yöntemler ise: Elektroterapi ile aşama halinde doğru akımla başlanır sonra alçak frekanslı akımlar ile devam edilir son aşama ise orta frekans ve son olarak yüksek frekanslı akımlar verilir. Diğer yöntemler ise infraruj, ultraviole, mekanik tedavi ,tens ,lazer, Akupunktur, Isı tedavisi ise yüzeysel ve derin olmak üzere ikiye ayrılır. Daha sonra derin ısı tedavisi yaptıranlar için aşmalarından bahsedeceğiz Derin Isı Uygulamaları Nasıl Yapılır Derin ısı uygulamalarını 3 gurupta incelenebilir.

 

Bu konular derin ısı tedavisi yaptıranlar için veya yaptırmayı düşünenler için hazırlanmıştır.1. Olarak ultrason 2.Olarak kısa dalga 3.Olarak Mikrodalga Derin ısı uygulamalarının fizyolojik etkenleri: Metabolik reaksiyonların üzerinde ki etkisi: ısıdaki yükselme sayesinde hücrelerin kimyasal işlemleri ve metabolik hızlanması 2-3 katına çıkar ve kan akımını artırarak ağrıyı azaltır. Devamında is kaslarda ki kasılmalarını açar ve tembelleşen kas birikimini azaltır. Dokular ısındıkça hareket özellikleri artarak ısının ortadan kalktığından önceki hareketlere geri dönere bilir. Sıcak uygulamanın yanında yapılacak olan egzersiz ile daha sağlıklı ve kalıcı bir etki elde edilir. Yüzeysel sıcak tedavisinin uygulaması ise evde de uygulanabileceği için tercih edilenler arasındadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb