Deniz Uçağı Seferde Haliç Alaçatı arası 1.5 Saat

Author

Categories

Share

İSTANBUL (İHA) – Türkiye’de deniz-kara entegre havayolu taşımacılığını hayata geçiren ilk havayolu olan Seabird, Haliç-Alaçatı uçuşu ile ilk tarifeli seferini gerçekleştirdi.
Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarında hava ulaşımı yapılmayan önemli turizm merkezlerini birbirine bağlayan Seabird Havayolları, Kanada yapımı 19 kişilik De Havilland DHC-Twin Otter deniz uçağıyla ilk seferini gerçekleştirdi. Haliç sahilinde gerçekleştirilen ilk seferde yolcular, arama kontrolünden geçirildikten sonra uçağa alındı. Uçak, Haliç sularında hızlandıktan sonra Alaçatı’ya uçtu.
Seabird Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kürşad Arusan, ilk etapta Haliç-Alaçatı arasında uçuş gerçekleştireceklerini belirterek, “Yarın itibariyle Haliç- Bozcaada başlıyor. 15 Temmuz itibariyle de Bodrum uçuşlarımız başlayacak. Uçuş süremiz Haliç’ten aşağı yukarı 1 saat 20 dakika gibi, rüzgarın durumuna göre 5-10 dakika oynama olabiliyor. Bütün vergiler dahil Haliç-Alaçatı için fiyatlarımız 220 TL’den başlıyor. 147 TL fiyatlar da Bozcaada için geçerli. Bozcaada’da 55 dakika ile 1 saat arasında uçuşlar olacak” diye konuştu.
İlgili mevzuatların oluşmasıyla daha da ilerlediklerini belirten Arusan, “Aşağı yukarı 2 buçuk senelik bir çalışma var bunun altında. Tabii Türkiye’deki deniz uçaklarıyla ilgili, deniz taşımacılığında o zaman hazır olmaması, ama Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız çalışmayla bu mevzuatın öncelikle yapılması çok önemliydi. Mevzuat oluştuktan sonra da birçok şey daha rahat bir biçimde ilerlemeye başladı” şeklinde konuştu.
Uçağın ilk seferiyle seyahat eden bir yolcu ise, “Diğer uçaklara göre tabii küçük. Öncelikle inanılmaz bir süre tasarrufu oldu. 1 saat evvelden havaalanına gitmek, beklemek, bavul beklemek. Daha sonra bavul çıkacak mı çıkmayacak mı stresini yaşamak. Burada öyle bir sıkıntı yok. Buradan bineceğiz, Alaçatı’da ineceğiz” dedi.
Seabird Havayolları, ileriki dönemlerde mevcut rotalara ek olarak Gökçeada, Çanakkale, Ayvalık, Marmaris, Antalya, Fethiye ve Göcek’e de uçmayı, 2015 yılında ise filosunu 10 uçağa çıkarmayı hedefliyor.

Author

Share