Demir İlaçları | Hanımların Dünyası

loading...

Demir İlaçları

Demir İlaçları

Demir İlaçları

Demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı kansızlık birçok kişide görülmektedir. Vücudumuzda önemli bir yer tutan demir minerali, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan “hemoglobin” denilen proteinlerde bulunmaktadır. Hemoglobinin yeterli çalışamaması durumlarında dokulara taşınan oksijen azaldığı için demir eksikliği oluşur. Bu durumda aşırı yorgunluk, performans kaybı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması durumları ortaya çıkar. Bu şikâyetlerden dolayı başvurduğunuz doktorunuz gerekli kan testlerini yaptıktan sonra demir eksikliği bulgularıyla karşılaşırsa tedavi amaçlı demir ilaçları kullanmanızı tavsiye etmektedir. Demir ilaçları oral yoldan kapsül şeklinde olabileceği gibi enjeksiyon, şurup veya serum olarakta verilebilir. Vücudunuzdaki demir eksikliğinin oranı dikkate alınarak en etkili demir ilaçları ile tedavisi çok kolay bir şekilde yapılabilen bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmediği takdirde farklı bazı sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği demir ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanarak bu hastalığın üstesinde gelebilirsiniz Burada yapmanız gereken, kullanacağınız demir ilaçlarını reçeteli olarak almanızdır. Çünkü fazla miktarda alınan demir minerali de sağlığınız olumsuz etkiler.

Çevrenizdekilerin tavsiyeleriyle veya kulaktan duyma bilgilerle diğer ilaçlar gibi demir ilaçlarını da tüketmekten kaçınmalısınız. Demir eksikliği, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’un görülen bir beslenme sorunu olarak karşımıza çıkar. Ülkemizde ise daha çok kadınlarda ve çocukların büyük bir çoğunluğunda demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık vakaları her geçen gün artış göstermektedir. Demir eksikliğinin oluşumunda bazı farklı nedenler bulunmaktadır. En yaygın demir eksikliği belirtileri ise şunlardır:

1-Beslenme bozuklukları. Yani vejetaryen bir beslenme, kırmızı et tüketmemek ve demir ihtiva eden besinleri az miktarda tüketmek.

2-Bağırsaklarda oluşan hastalıklar ve bağırsaklarda emilen demirin az miktarda olması.

3-Aşırı derecede kan kayıpları.

4-Hamilelik gibi durumlarda demir ihtiyacının artması.

5-Böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmek.

6-A vitamini içeren besinleri az tüketmek suretiyle A vitamini depolarının vücutta azalması. Saydığımız bu durumlardan ötürü vücudumuzda demir eksikliği ve buna bağlı olarak kansızlık görülür. Peki, bir kişinin günlük demir ihtiyacı ne kadardır? Şimdi bu sorumuza cevap verelim: Vücudumuzun günlük demir ihtiyaca yaş aralıklarına göre değişmektedir. Bir bebek veya çocukla bir yetişkinin demir ihtiyacı aynı değildir.

7-12 aylık bebekler için 11mg günlük demir yeterli olurken, 1-3 yaş çocukların günlük demir ihtiyacı 7 mg’dır. Yetişkinlerde ise bu durum; 19-50 yaş aralıklarındaki erkeklerde 8 mg/gün iken hamilelik döneminde kadınların demir ihtiyacı günlük 27 mg kadar çıkmaktadır.

Emzirme dönemlerinde ise bu oran 9-100 mg olarak değişebilir. Kadınları adet(regl) dönemlerinde veya farklı sebeplerden dolayı aşırı kanamaların meydana geldiğinde vücut demir depolarını kullanarak ihtiyacı olan demiri karşılamaya çalışır. Bu depolara “ferritin”denir ve feriirtin depolarındaki demirin azalması kansızlığa neden olur. Bu nedenle vücutta demir eksikliğini saptamak için kandaki ferritin değerlerine bakılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi demir eksikliği veya kansızlık oluşması durumunda çok etkili demir ilaçları vardır. Bu ilaçların düzenli kullanılması halinde vücut demir depolarını tekrar dolduracak ve kansızlık kolayca ortadan kalkacaktır. Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Belirtileri: Çeşitli nedenlerden dolayı vücuttaki demir depolarının azalması kandaki ferritin düzeyini de etkilemektedir. Bu durumda anemi yani kansızlık ortaya çıkar.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Aşırı yorgunluk ve halsizlik yaşanması.

2-Kalp çarpıntısı, tırnaklarda kırılma ve ciltte solgunluk görülmesi.

3-Baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve üşüme gibi durumlar.

4-Beyin fonksiyonlarında azalma ve okul başarısında düşüşün saptanması.

5-Vücut direncinin düşmesiyle birlikte bazı enfeksiyonlara yakalanma sıklığının artması.

6-Dil üzerindeki iltihaplanmaların görülmesi.

7- Bazı hastalıklarda toprak yeme eğiliminin artması gibi durumlar demir eksikliğine bağlı kansızlık belirtileridir.

Demir İlaçları Kimler Tarafında Kullanılmaktadır: Vücudun çok fazla demir kaybı yaşaması durumlarında demir eksikliğini gidermek için ilave demir ilaçları kullanılması gerekmektedir. Demir ihtiyacı gerekli durumlar şunlardır: Hamilelik dönemi Erken doğan prematüre bebekler Anne sütü ile beslenen bebekler Ergenlik dönemine adım atan genç kızlar Regl(adet) kanamalarının yoğun miktarda gören kadınlar Diyaliz hastaları Bağırsak ve mide hastalıkları bulunan kişilere demir eksikliği tedavisi için ek demir ilaçları verilmektedir. Demir eksikliği ve kansızlık durumlarında kullanılan ilaçlarla birlikte beslenme düzenimizi de ayarlamamamız önemlidir. Özellikle demir ihtiva eden gıdaların tüketimine ağırlık vermek kansızlık ile mücadelede önemli bir yer tutar. Demir içeren besinler şunlardır: En fazla demir ihtiva eden besin kırmızı ettir. Beyaz ette ise oldukça miktarda demir bulunur. Özellikle kuzu ciğeri, dalak, yumurta, sığır eti, ıspanak, kuru kayısı, patates, bezelye, pekmez, kuru üzüm, kuru fasulye ve soya gibi gıdalar demir minerali bakımından zengindirler. Kırmızı et tüketmeyen kişilerde ve vejetaryenlerde demir eksikliği ve kansızlık çok sık görülmektedir. Her ne kadar kolesterol sorunu yaşama ihtimali olsa da hafta en az bir kez kırmızı et tüketilmesi demir eksikliği için tavsiye edilmektedir. İlave olarak verilen demir ilaçlarını kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır.

Sağlığımızı düşünüyorsak bu kurallara azami gayret göstermek zorundayız. Bu kurallar şunlardır: Daha öncede belirttiğimiz gibi demir eksikliğinde ve demir eksikliğne bağlı kansızlık sorunlarının giderilmesi için ilave demir ilaçları verilmektedir. Bu ilaçların kullanım amacı kandaki demir depolarını yeniden doldurmak bir düzene koymaktır. Kanda hemglobin düşüklüğü saptandıysa ferritin miktarına da bakılmaktadır. Ferritin miktarının 15 mg dan daha düşük bir oranda tespit edilmesi durumlarında demir ilacı alınmasına karar verilmektedir. Demir ilaçları aç karnına alındıklarında daha faydalı olduğu söylenmektedir. Aç karnına alınan ilaçların kandaki emilimleri daha iyi sağlanmaktadır. Demir ilaçlarının bazıları sıvı bir şekilde flakon içindedir ve oral yolla bu şekilde içilir. Demir ilaçları öncelikle düşük dozlarda başlanır ve zamanla yavaş yavaş doz artırımına gidilir. Bunun nedeni hastaların, bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve dışkıda koyulaşma gibi sorunlarla karşılaşmalarını engellemektir. Demir ilacı ile birlikte kullanılan mide ilaçları demir ilacı alımında yaklaşık 4 saat önce alınması tavsiye edilmektedir. Demir ilaçları sadece oral yolla değil iğne olarakta kabaya yapılmak suretiyle uygulanmaktadır. Bu tedaviyle birlikte kandaki hemoglobin miktarı 2-3 hafta içinde artış göstermeye başlar ve hastaların vücut dirençlerinde artış gözlenir.

Ancak bazı durumlarda demir ilaçları kansızlığın giderilmesinde etkili olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ya hastaya yanlış teşhis konulmuştur ya da farklı bir kan hastalığı oluşmuştur. Demir ilaçlarının etkili olmadığı böbrek yetmezliği veya kronik anemi hastalığı da mevcut olabilir. Ya da demir ilacının etkisini zayıflatan antasit türü ilaçlar alıyor olabilirler. Bu hastaların demir emilimlerin iyi incelenmesi ve hastalığın daha detaylı bir şekilde tetkik edilmesi gerekmektedir. Tedavideki başarı ancak bu şeklide gerçekleştirilebilir. Burada en önemli noktalardan biride demir ilaçlarının bilinçsizce kullanımıdır. Demir ilaçları kontrolsüz ve reçetesiz alınıp kullanılabilecek ilaçlar olmadığı asla unutulmamalıdır. Vücutta fazla miktarda demir depolanması, kemik iliğinde, kalpte ve karaciğerde birikebilir ve çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Kandaki demir miktarı fazlalaştığında siroz ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle vücudunuzda demir eksikliği olduğunu düşünüyorsanız uzman bir doktora başvurarak tetkikleriniz yaptırmanız ve doktorunuz verdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb