Dayanıklı Makyajın İpuçları

Author

Categories

Share

Dayanıklı Makyajın İpuçları

 

Makyaj yapmak bir nevi sanat işidir. Makyaj yapmak dikkat ve özen gerektirir. Makyaj yaparken doğru ürünler kullanılmalıdır. Kişi cilt tipine uygun olan makyaj ürünlerini satın almalıdır. Kendi cilt tipine uygun olan makyaj yapma önerilerini dikkate alarak makyaj işlemini gerçekleştirmelidir. Birçok kişi sabahları okula, işe veya başka bir yere gitme talaşı içinde olduğundan makyajını sabahları alelacele yapmaktadır. Ancak sabah yapılan makyaj birkaç saat içinde harap olmakta , makyajın büyük kısmı akmış veya erimiş olmaktadır. İşte bunun için de dayanıklı makyajın ipuçlarının öğrenilmesi gereklidir. Peki Dayanıklı Makyajın İpuçları Neler Olabilir ? Makyaj yapmak genelde sabahları yapılan bir iştir. Makyajın dayanıklı olabilmesi için sabahları makyaja ciddi oranda bir zaman ayrılmalı ve makyaj sakin bir şekilde yavaş yavaş tüm inceliklerine uyularak yapılmalıdır. Zira 5-10 dakikada gelişigüzel yapılan makyajlar gün içerisinde öğleni bulmadan silinmekte ve yeniden makyaj yapma ihtiyacı doğmaktadır. Ancak gün içinde iş güç çok olduğundan, çoğu zaman makyaj tazelemeye fırsat olmamaktadır. Bu yüzden sabahları makyaja fazla zaman ayrılmalı ve tüm makyaj kurallarına uyularak düzgün bir makyaj yapılmalıdır.

Dayanıklı bir makyaj isteniyorsa eğer cilt tipine uygun olan makyaj ürünleri tercih edilmelidir. Zira cilt tipine uygun olmayan bir makyaj malzemesi sürüldüğünde, cilt o makyaj malzemesini atacaktır. Dolayısıyla cilde uygun ürünler almaya dikkat edilmelidir. Dayanıklı makyajın ipuçlarından biri de cildin nazik bir peeling ile temizlenmesidir. Aslında evdeki malzemelerle hazırlanan peeling maskeleri ile bu işlem yerine getirilebilir. Ancak genelde sabahları makyaj yapıldığından ve çoğunlukla bir yere yetişmek telaşı olunduğundan bu tip peelingler yapmaya vakit olmamaktadır. Bunun için temiz bir havluyu ılık su ile ıslatıp, cildi nazikçe ovalamak pratik ve güzel bir işlem olacaktır. Böylelikle hem cilt nemlendirilmiş olacak, hem de kan akışı hızlandırılarak gün içinde sürülen nemlendiricilere karşı cilt hazır hale getirilmiş olacaktır. Dolayısıyla cilde ara ara peeling yapmak faydalı bir durumdur. Peeling sayesinde cilde sürülen nemlendiriciler, cilt tarafından daha iyi emilecektir. Peeling işleminden sonra cilde nemlendirici sürülmelidir.

Yağlı cilde sahip olan bayanlar genelde ciltleri fazla yağılı ve parlak olduğundan nemlendirici sürmekten kaçınabilmektedir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Yağlı cilde sahip olan hanımlar da kendi cilt tiplerine uygun nemlendirici sürmelidir. Kuru cilde sahip olanlar daha yağ bazlı nemlendiriciler, yağlı cilde sahip kişiler ise su bazlı nemlendiriciler kullanmalıdır. Nemlendiriciyi sürdükten sonra, cildin nemlendiriciyi emmesi için bir süre beklenmelidir. Makyaj yapmadan önce cilde ince bir tabaka halinde makyaj bazı sürülmelidir. Makyaj bazı cilt ile makyaj ürünleri arasında bir katman oluşturarak, makyaj ürünlerinin gözenekleri tıkamasını önleyecek ve ayrıca makyajın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Makyajın dayanıklı olmasını isteyen hanımlar için en önemli konulardan biri fondöten seçimidir. Zira birçok kişinin gün içinde fondöteni akabilmekte ve hiç istenmeyen bir görünüm oluşabilmektedir. Aslında dayanıklı bir makyaj için yağ içermeyen fondötenler daha idealdir. Fakat çok kuru cilde sahip olanlarda yağ içermeyen fondötenler pul pul bir görünüm oluşturabilmektedir.

Bunun için kuru cilde sahip olan bayanların krem veya sıvı formda olan, nemlendirici özelliği olan fondötenler kullanmasında fayda vardır. İki allık kullanılmalıdır. Fondöten kullanmadan önce turuncu veya şeftali tonlarından kremsi bir allık sürülmelidir. Fondötenden sonra da pembe tonlarında toz allık kullanılmalıdır. Aslında bir nevi sandviç tekniği de denebilir. Allıkların rengini kişi kendi cilt rengine göre değiştirebilir. Bu şekilde iki allık kullanılması ile birlikte alttaki kremsi form allığın dayanıklılığını artıracaktır. Dayanıklı makyajın ipuçlarından bir diğeri de ruju sabitlemektir. Bunun için 3 malzemeye ihtiyaç vardır. Ruj sabitleme işlemi için toz pudra, ruj, rujun tonlarında bir ruj kalemi gereklidir. Ruju sabitlemek için öncelikle dudaklara toz pudra sürülmelidir. Daha sonra dudak kenarlarına ruj kalemi veya dudak kalemi çekilmelidir. Bu işlemin ardından seçilen ruj ile çizgilerin içi doldurulmalıdır. Bu basit bir ruj sabitleme işlemidir. Fakat bunu uygulamak yerine bir başka yöntem de uygulanabilir. Mesela önce ruj sürülüp bir kağıt mendil ile rujun fazlalığı alınır. Sonrasında fırça yardımı ile nötr tonlarda pudra sürülür. Böylelikle hem ruj daha kalıcı olacak, hem de daha mat ve doğal bir görünümde olacaktır.

Göz makyajı için de bazı uyarıları dikkate almak gerekir. Bunun için öncelikle göz çevresine uygun makyaj bazı sürülmelidir. Eyeliner sürüldükten sonra da eğer far sürülecekse, aynı tonlarda göz farı sürülmelidir. Eyeliner çekmede kalıcılığı sağlamak adına kalem yerine likit eyeliner kullanılmalıdır. Likit eyelinerın daha dayanıklı olması için eyeliner sürmeden önce pudra sürülmelidir. Böylelikle eyelinerın dağılması da engellenecektir. Dayanıklı makyaj için en önemli hususlardan biri de suya dayanıklı maskara kullanmaktır. Son olarak makyajı sabitlemek için makyaj sabitleyiciler kullanılmalıdır. Bunun yerine şeftali tonlarında pudra sürmek de aynı işlevi görmede yeterlidir.

Author

Share