DAMAT BOHÇASI

Author

Categories

Share

DAMAT BOHÇASI

damat-bohcasi

Genel olarak toplumumuzda bohça denilince akla ilk gelen gelin bohçalarıdır. Gelinlere hazırlanan bohça ve çeyiz tarzında şeyler daha ön plandadır. Damat tarafının gelin tarafına gelin bohçası vermesi ile bu gelenek başlar. Karşı tarafta gelin bohçasına karşılık olarak damat tarafına damat bohçası vermektedir. Kültürümüz içinde bulunan bu hoş hadise en hoş hediyeleşme örneklerinden biridir. Bu şekilde iki tarafta da memnuniyet duygusu oluşmakta ve aile bağı kuvvetlenmektedir. Gelin tarafı damadı bir oğlu olarak erkek tarafı ise geline gelin bohçası vermesi ile artık onun bir kızları olduğunu göstermiş ve bu bohça verme işi ile bu olay simgelenmiş olmaktadır. Bu bohça vererek gerçekleşen durumun geleneğimizin ne kadar güzellikler ile süslü olduğunu ve hediyeleşmenin öneminin kültürümüzdeki yerini en güzel ifade eden bir olaydır.

damat-bohcasi

MUTLULUĞA GİDEN YOLDA Evliliğe doğru giden en önemli adımlarından biri de nişan aşamasındır. Eğer ki nişan töreninizin gelenek ve göreneklere göre olmasını istiyorsanız, sizi en çok yoracak şeylerden biri de nişan bohçası olacaktır. Zor olmasına karşın bir o kadar da keyifli olan bir hediyeleşmedir bu. Mutluluğa giden bu yol her ne kadar bu tür stresler barındırsa da bu sizi ürkütmesin. Her şey planlı bir şekilde ilerler ise her şey kolaylaşacaktır. Nişan bohçası hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

NİŞAN BOHÇASI NASIL OLMALI Nişan bohçaları sandık, sepet veya bohça şeklinde de olabilmekte. Bohçanın karşı tarafın beğeneceği şekilde tasarlanmalıdır. Önemli olan bohça içinde bulunanlar kadar bunun sunumu ile de göz doldurmasıdır. Süslemeler ipek ve saten ile olabilir. Yöreden yöreye bohçanın içeriğinde ve sunumunda değişiklik olabilmektedir. Ama sabit belli başlı içerikleri vardır.

damat-bohcasi-1

DAMAT BOHÇASINDA NELER BULUNMALI Bunlardan bazıları; pijama takımı günlük ve sabahlık olarak, çorap, terlik, parfüm, deodorant, tıraş seti, iç çamaşırı seti, gömlek, pantolon, kravat, kemer, cüzdan, mendil, seccade, havlu gibi eşyalar bulunmaktadır. Bunun ile birlikte damadın annesine, babasına ve kardeşine de hediyeler verilmektedir. Bohça alınmadan önce alışveriş planlaması yapılmalıdır. Her şey düşünülerek liste oluşturulmalıdır. Karşı taraf memnun edilecek ve ihtiyaçlar simgesel olarak karşılanılacak şekilde her şey alınmalıdır.

DAMAT BOHÇASINA EK OLARAK NELER KONULABİLİR Yukarıdaki alınacaklara ek olarak başka eşyalarda alınabilir. Nişan telaşı içerinde size bu söylenenler yardımcı olacaktır. Bu telaş içinde bazı şeyler unutulabilir. O yüzden alınacak eşyaların listesine buradakileri katarak işlerinizi hafifletebilirsiniz. Bu ekler ise damatlık, manşet takımı, saat, ayakkabı, bakım ürünleri gibi olabilir

????????
????????

MALİYETİ NE KADAR Gelin bohçasına oranla maliyeti doğal olarak daha azdır. Ortalama olarak 500-2.000 TL arası bir meblağa ile bu gelenek karşılanabilir. Büyük alış veriş merkezlerinde rahatlıkla damat bohçasını oluşturabilirsiniz. Tabi ki eğer çarşıda filan gezerek bohça hazırlanabilir. Hatta daha uygun fiyatlar ile bohçanızı oluşturabilirsiniz

Author

Share