D Vitamininin Bebekler İçin Yararları

Author

Categories

Share

D Vitamininin Bebekler İçin Yararları

 

 

İnsan sağlığında bir hayli yararlı etkisi bulunan D vitamini bebekler için de oldukça önemli vitaminlerdendir. Anne sütüyle yeterli miktarda alınmadığında D vitamini eksikliğinin önüne geçilmesi için ek gıdalardan yardım alınmalıdır. Bu nedenle bebeklik çağında bazı dönemlerde D vitaminin bebekler için yararları açısından vitamin alımına dikkat edilmelidir. Bebeklerde 2 dönem D vitamini alımı nedeniyle önemlidir. Yeni Doğanlara D Vitamini Takviyesi Bebeklerde D vitamini takviyesi yapılması gereken ilk dönem yeni doğan dönemidir. Çünkü anne sütünde bu vitamin oldukça yetersizdir ve eksikliğinde raşitizm hastalığı meydana gelmektedir.

Raşitizmi engellemek için takviyenin ilk 15 günlük süreçte yapılması gerekmektedir. Diğer dozları ve zamanlarını doktorunuz bebeğinize göre 2 yaşına gelene kadar belirleyerek yapılmasını sağlamaktadır. Takviye sayısı annenin ve çocuğun D vitamini seviyelerine göre değişmektedir. Ek Gıdalarla D Vitamini Alımı Bebek ve çocuklarda ciddi rahatsızlıklara neden olan D vitamini eksikliğini önlemek ve D vitamininin bebekler için yararları açısından ek gıda döneminde beslenme sırasında D vitaminince zengin yiyeceklerden yararlanılmalıdır. Öncelikle en iyi D vitamini kaynağının güneş olduğu düşünülerek güneşin etkin olduğu saatlerde bebekler kontrollü bir şekilde güneşlenmeli, beslenmeyle de kalsiyum alması sağlanmalıdır. Çünkü güneşten alınan D vitamini ancak vücutta kalsiyumun olmasıyla etkin olabilmektedir.

Deniz ürünleri, balık yağı, süt ürünleri ve mantar gibi yiyecekler D vitaminince zengin olduğundan ek gıda olarak bebeklere verilmelidir. Özellikle besinlerle ve ampul olarak D vitamini takviyesi sonbahar ve kış aylarında hastalıklardan korunmak ve bebeğinizin dirençli olması için yapılmalıdır. D Vitaminin Sağladığı Faydalar Tüm insanların vücudunda olduğu gibi D vitamininin bebekler için yararları da önemlidir. Metabolik dengenin sağlanmasında önemli rol oynayan bu vitaminin vücuttaki görevleri şu şekildedir;

• Günlük beslenme sırasından alınan vücuda yararlı fosfor ve kalsiyum minerallerinin bağırsaklardan emilmesi D vitamini sayesinde olmaktadır.

• Kemik erimesinde etkili paratroid hormonu D vitamini yeterli seviyede olan kişilerde salgılanmamakta ya da az salgılanmaktadır.

• Bebeklik döneminde bu vitaminin en fazla etki ettiği alan kas gelişimidir. Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağladığı için kasların gelişimini arttırmaktadır.

• Vücutta D vitamini seviyesi düşük olduğunda direnç düştüğü gibi besin alerjileri, üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar ve astım rahatsızlıklarının görülme oranları otomatik olarak artmaktadır.

• İri bebek doğumlarının ve bebeklik döneminde az da olsa yaşanan obezitenin sorumlusu da D vitamini eksikliğidir. D vitamini depoları dolduğunda bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Author

Share