CRL Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

CRL Nedir

CRL Nedir

CRL Nedir

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirilmek isteniyorsa, hamilelik teşhisinin hemen ardından gebeliğinizin sonuna kadar sizin takiplerinizi yapacak bir hekime başvurmanız gerekir. Böylece hamileliğinizin ilk aşamasından doğumun gerçekleşeceği ana kadar kontrolleriniz düzenli yapılır ve olası bazı problemler erken teşhis edilerek gerekli tedbirlerin alınmasını kolaylaştırır. Hamilelik döneminin ilk anlarından itibaren bazı kan testleri ve gebelik sürecinizi en iyi belirleyecek ultrasonlar çekilerek bebeğinizin gelişim süreci kolayca takip edilmektedir. Bu ultrasonlar haftalık ve aylık olarak farklı şekillerde çekilmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biride CRL’dir. Peki CRL nedir, CRL incelemesi nasıl olur gibi soruların cevaplarını bulacağınız yazımızı çok dikkatli okumanızı öneririz.

CRL Nedir? Gebeliğin oluşumu ve rahim içindeki embriyoyu ilk günlerde incelemek oldukça zordur. Ultrasonla incelemek için gebeliğin 1-2 haftalık olması gerekir. Gebelik ilerleyip büyüdükçe kandaki gebelik hormonu olan B-HCG de giderek artmaktadır. Bu hormon kandaki bulunma oranı olan 1500’e ulaştığında, buda gebeliğin yaklaşık 4-5 hafta aralığına denk gelir, bu durumda gebelik kesesi görülebilmektedir. B-HCG hormon düzeyi 2000-3000’lere ulaştığında gebelik 6 haftalık olmuş demektir ve karından ultrasonla bakılarak gebelik kesesi daha kolay izlenebilir. Gebeliğin bulunduğu haftaya göre fetusla ilgili ultrason ölçümleri de farklılık gösterir. Yapılan bu ölçümlerle, bebeğin kaç haftalık olduğu, tahmini boyu ve ağırlığı, gelişimin normal sınırlar içinde gerçekleşip gerçekleşmediğini ve amniyon suyunun yeterli miktarda olup olmadığı tespit edilmektedir.

CRL nedir sorumuza geri dönersek şu şekilde açıklamak mümkündür: CRL yani baş, popo ölçümü(crown, rump lenght) bebeğin poposundan kafasının en üst bölümüne kadar olan uzunluk ölçümüdür. En genel kullanımı erken gebelik dönemi dediğimiz 7-13 haftalar arasında yapılan CRL ölçümleriyle gebeliğin kaç haftalık olduğu hakkında net bilgilere ulaşılmaktadır. Bu haftalarda elde edilen ölçümler çok önemlidir. Çünkü gebeliğin ileriki haftalarında gösterdiği gelişimin normal olup olmadığı, erken dönem ölçülen CRL değerleri ile karşılaştırılarak takibi yapılır ve hamileliğin son anlarına kadar bu ölçümlerin saklanması gerekmektedir.

CRL değerlendirilmesi 11-13 haftaları arasında bebeğin nötrol pozisyondayken baş ve popo arasındaki mesafe ölçülerek yapılmaktadır. Burada son adet dönemi ve CRL ölçüm değerlerine bakılarak gebeliğin haftalık gelişimi ve yaklaşık doğum tarihinin belirlenmesi için yapılır. Doğum tarihinin bazı durumlarda sapma göstermesinin sebebi ise kadınların son adet dönem tarihlerini net bir şekilde hatırlayamadıklarından dolayı kaynaklanmaktadır. CRL nedir ? CRL hem gebelik hem de bebeğin büyüklüğü konusunda en isabetli bilgilerin alındığı bir ölçümdür. CRL ölçümü ile döllenme zamanı (fertilizasyon) 3-4 günlük bir sapmayla da olsa kolayca tahmin edilmektedir. CRL dışında yapılan diğer testlerden ve ölçümlerden bu kadar net bir bilgi almak mümkün değildir. Gebeliğin devamında yapılan diğer test ve ölçüm sonuçlarından CRL kadar net bir bilgi alınamadığı için bu ölçüm ve testlere bakılarak doğum tarihi değiştirilmez.

Ultrason ile yapılan gebelik takiplerinde CRL ölçümü kadar önemli diğer tetkiklerde uygulanmaktadır. Özellikle yüksek riskli gebelik durumlarının izlenmesinde ultrasonografi incelemeleri ile birlikte gebelik haftasının bulunduğu tarihe göre NST(Non-stres test) ve USG(Biyofizik skorlama doppler) gibi uygulanan testler de sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Tüm bu testlerin birlikte yapılması hem anne sağlığını hem de bebeğin gelişimini yakından ilgilendirir. Son yıllarda gelişen tıp biliminin de etkisiyle gebelik dönemindeki riskler erken teşhis edilip başarılı bir tedavi uygulanmaktadır. Tüm bu başarılı çalışmaların amacı, dünyaya gözlerini yeni açacak o küçük yavruların sağlıklı bir şekilde doğmalarını ve hem gebelik döneminde hem de doğum sonrasında oluşacak tehlikelerden korumaktır.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb