Çok Sıkılıyorum Ne Yapmalıyım | Hanımların Dünyası

loading...

Çok Sıkılıyorum Ne Yapmalıyım

Çok Sıkılıyorum Ne Yapmalıyım

Çok Sıkılıyorum Ne Yapmalıyım

 

Bazen hiçbir neden olmadan canımız sıkılabilir veya amaçsız ve hedefsizmiş gibi hislere kapılabiliriz. Bu durumun birçok nedeni vardır ve en önemlisi de psikolojik duygu durum bozukluklarıdır. Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım sorusuna, uzmanlar her yaş grubundaki kişilerin durumuna ve yaşına göre çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Bu önerileri uygulayarak can sıkıntısından kurtulmak mümkündür. Can sıkıntısıyla ilgili en çok çocuklar şikâyette bulunur. Bunun nedenlerinden biri de şehir hayatının yaşama getirdiği bazı olumsuzluklardır. Şehirlerde ve özellikle de metropollerde yaşayan çocuklar çok fazla sokağa çıkıp yaşıtlarıyla oyun oynayamadıkları için sürekli canlarının sıkıldığından bahseder. Sadece ev ortamında oyun oynamak zorunda kalan çocuklar, bilgisayar ve diğer elektronik aletlerle zaman geçirmek zorunda kalmakta ve bu da bir süre sonra onlarda bıkkınlık hissi yaratmaktadır. Her çocuk kendi akranlarıyla doyasıya oyun oynamak için açık alanları ister. Ancak bu büyük şehirlerde maalesef mümkün olmamaktır.

Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diye çocuğunuz varsa onunla evinizde çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaş grubuna göre çeşitli el işi aktiviteleri ve resim boyama çalışmaları da çocuğunuzu mutlu edecektir. Eğer evinizin yakınında bir çocuk parkı varsa onu oraya götürüp en azından açık havada oyun oynama arzusunu yerine getirebilirsiniz. Böylece kendi yaşlarındaki çocuklarla oyun oynama zevkine de varmış olur. Ayrıca sürekli evin içine kapalı kalmak çocuklarınızın gün içinde yeterli enerjiyi dışa boşaltmalarını de engeller ve bu durum onları daha agresif ve saldırgan tutumlar sergilemesine neden olur. Bunun için mutlaka çocuklarınızı gün içinde biriktirdikleri enerjilerini dışarıya aktarmalarına yardımcı olacak çeşitli aktiviteler yaptırmalısınız. Yine çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diyen çocuklarınızı sinema, tiyatro ve müze gibi sanatsal değeri olan mekânlara götürebilirsiniz. Eğer yakınında bir hayvanat bahçesi varsa bu da çok iyi bir tercih olur. Hem çocuklarınız biraz hava almış olur hem de resimlerde gördüğü birçok hayvanı canlı olarakta görüp tanıyabilir. Çocukların yaşadıkları can sıkıntılarını bu şekilde ortadan kaldırmak mümkündür. Birde yetişkin bireylerin yaşadıkları can sıkıntılarına nelerdir ve geçirmek için neler yapılabilir? Şimdi bunlara bir bakalım. Öncelikle can sıkıntısı nasıl bir şeydir? Önce bunun cevabını vermeye çalışalım. Aslında bunu hayatının bir döneminde yaşayan çoktur ve kendilerine sorulduğunda ne hissettiklerini tam olarak kelimelerle ifade edemezler. Ancak yaşayan kişiler bunu bir his olarak anlayabilirler.

Can sıkıntılarının birçoğu genellikle tekdüzelikten yani her şeyin aynı şekilde devam etmesinden kaynaklanır. Örneğin; aradığımız bir şeyi bulamayınca canımız sıkılır, sınav öncesi canımız sıkılır, planladığımız olayların yanlış gitmesi sonucu canımız sıkılır veya kötü bir haber alınca canımız sıkılır gibi birçok neden iç sıkıntısı yaşamamızı tetiklemektedir. Bu örnekleri çoğaltmak tabiki mümkün ama bunlar en fazla can sıkıntısı yaşanan faktörlerdendir. Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diye bir arkadaşımıza sorduğumuzda bazen alaycı bir cevap alırız. “Sıkı can iyidir çabuk çıkmaz”, takma kafana, hayatına bak”, “aman kendini fazla dinleme, boş ver geçer” gibi cümleleri duymayanınız yoktur. Ama bazen can sıkıntısı bu kadar da basit bir şey olmayabilir. Bazı psikolojik sorunlar, yoğun stres altında kalma, ani yaşanılan üzüntüler, depresyon atakları ve benzeri durumlarda kendini ilk başlarda can sıkıntısı olarak gösterebilir. Bu nedenle sebepsiz can sıkıntılarını çok fazla yaşıyorsanız, her geçen gün daha da artıyorsa, çevrenizdeki insanlardan kendinizi soyutluyorsanız ve tüm bunları ağlama nöbetleri de takip ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Bu gibi rahatsızlıklar vücudunuzun ihtiyacı olan mutluluk hormonunun yeterince salgılanmadığının habercisi olabilir. Gideceğiniz uzaman sizinle görüşmesinden sonra sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Bazı durumlarda ise bazı ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli huşulardan biri, sizin reçetesiz ilaç ve ağızdan duyma sözlerle alternatif tedavi yöntemlerine başvurmamanızdır. Eğer can sıkıntılarınız tamamen hayatınızın tekdüzeliğinden kaynaklanıyorsa bunun için yapılması gereken bazı yöntemler her zaman vardır. Yeter ki bu can sıkıntıları psikolojik bir rahatsızlık kaynaklı olmasın.Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diyen kişilere yardımcı olmak için bazı tavsiyeler hazırladık. Eminiz ki bu tavsiyelerimizi dikkate alıp uygularsanız çok kısa bir süre içinde can sıkıntınız geçecek ve kendinizi daha da mutlu hissedeceksiniz.

Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diyen kişilere tavsiyeler:

• 1-Hepiniz duymuşsunuzdur, eskilerden bir söz var “tebdili mekânda ferahlık vardır” diye, ya da “sıla-i rahim” bu kelimeler her ne kadar eskide kalmış gibi görünse de günümüzde de hala sıklıkla kullanılmaktadır. Tebdili mekân kısaca yer değiştirme olarak bilinir. Sıla-i rahim ise akraba ziyaretleridir. Çok canınız sıkılıyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız ilk önerimiz bulunduğunuz mekânı değiştirmek veya en yakın akrabalarınız ziyaret etmektir. Akraba ziyareti dinimiz açısından çok önemlidir. Bu nedenle siz bu ziyareti yaptığınızda manevi bir huzur hissedersiniz ve böylece can sıkıntınız hafifler.

• 2-Yakın bir arkadaşınızı arayıp onu güzel bir mekâna kahve içmek ve sohbet etmek için çağırabilirsiniz. Eski dostlarla hasbihal etmekte can sıkıntınızı geçirmek için en iyi yollardan biridir. Dostlarınızla eski anılarınız paylaşmak ve en mutlu olduğunuz günlerden bahsetmek sizi oldukça keyiflendirecektir. Böylece can sıkıntınız bir nebze de olsa azalır ve evinize daha mutlu bir şekilde dönmenize yardımcı olur.

• 3-Bazı hanımlar can sıkıntısını evlerindeki eşyaların yerlerini değiştirerek atarlar. Bu da etkili bir yöntemdir. Evinizin dekorasyonunu biraz değiştirerek tekdüzelikten kurtarabilirsiniz. Böylece farklı bir ortam iç huzurunuzu tekrar sağlayacaktır. Can sıkıntısı yaşayan bazı hanımlar ise kendilerini temizliğe verir ve böylece kendi kendilerini dinlemekten kurtulurlar. Bu da diğer bir alternatiftir.

• 4-Evde çok fazla boş vaktiniz varsa çeşitli el işi kurslarına yazılabilirsiniz. Bu kursları seçerken de ilgi alanlarınızı belirlemek ve en çok mutlu olacağınız uğraşlarla vakit geçirmenize yardımcı olur. Örneğin; yemek-pasta kursu, kumaş veya ahşap kursu, dikiş-nakış kursu, eğer müziğe merakınız varsa çeşitli müzik kursları, edebiyatla ilgileniyorsanız güzel yazı yazma kursları ve benzeri gibi bu alanları çoğaltmak tamamen sizin elinizde. Yeter ki siz bir şeyler yapmak için bir adım atın, gerisi zaten gelecektir. Ayrıca bu tür aktivitelerle uğraşmak sizin öz güveninizi de yerine getirecek ve kendinizi çok önemli hissedecekseniz. En önemlisi de bu kursları birçoğunda yılsonlarında yapılan ürünleri tanıtmak amacıyla sergiler düzenlenmektedir. Bir yıl boyunca yaptığınız ürünlerin sergilenmesi sizi daha da motive edecek ve can sıkıntısı diye bir şeyi hayatınızdan tamamen çıkartmış olacaksınız.

• 5-Çok sıkılıyorum ne yapmalıyım diyen kişilere bir diğer tavsiyemiz ise spor yapmaktır. Bunun için spor merkezlerine gidebileceğiniz gibi artık tüm belediyelerin parklarda yaptırdığı spor aletleri mevcuttur. Hem bu aletler açık hava da olduğu için bol miktarda oksijen alırsınız ve kendinizi daha da dinç hissedersiniz. Ayrıca alet kullanmak istemiyorsanız da doğa yürüyüşleri yapmakta can sıkıntınızın geçmesi için etkili yollardan biridir.

• 6-Can sıkıntısını geçirmenin bir diğer yöntemi de sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak katılabilirsiniz. Bunlar bir vakıf veya dernek olabilir. Buralarda ihtiyaç sahiplerine gönüllü bir şekilde hizmet vermekte sizin ruhunuzu doyurur ve can sıkıntısından kurtulmuş olursunuz ve bununla birlikte dinimiz açısından çokta büyük bir sevaba kavuşursunuz.

• 7-Yine dinimiz açısından çok büyük bir önem sahip olan dua etmeyi de hayatınıza yerleştirmeniz gerekmektedir. Yüce dinimizde dua birçok kapının açılması için gerekli bir anahtar gibi görülmüştür. Bu nedenle her ne olursa olsun dua etmeyi ihmal etmemeliyiz. Bununla birlikte Kuran-ı Kerim okumakta ruhunuza iyi geleceği için çok önemlidir. Eğer Arapça bilmiyorsanız Türkçe mealli Kuran-ı Kerimlerden okuyabilirsiniz. Kuran-ı Kerimdeki ayetler Allah lafzı olduğu için kalbinize işleyecek ve böylece ruhunuz rahatlayacaktır. Birçok hadis-i Şerif’te Kuran-ı Kerim’in kalplere şifa olduğu bildirilmektedir. Can sıkıntısı için size önereceğimiz bir ayet ise, “İnşirah Suresi”dir. Bu sureyi 3 defa okuyup avucunuza üfleyin ve daha sonra tüm vücudunuzu mesh edin, bir süre sonra içinizin ferahladığını göreceksiniz. Ayrıca namaz kılmakta can sıkıntınıza iyi gelir. Namazınızı kılıp daha sonra dua ettiğinizde kendinizi hiç yalnız hissetmeyecek ve manevi anlamda yoğun ve güzel duygular hissedeceksiniz.

• 8- Can sıkıntısını geçirmek isteyen bazı bayanlar ise güzellik merkezlerine giderek saç modellerini ve saç renklerini değiştirmektedir. Bu yöntemde çok etkilidir ve bayanların kendilerini fresh hissetmeleri açısından önemlidir.

• 9-Bazen ne yaparsanız yapın can sıkıntınız bir türlü geçmez. Bu durumda bir süre kendinizi dinlemeniz ve beklemeniz gerekir. Rahatlatıcı bitki çayları içebilirsiniz. Örneğin, melisa ve papatya çayları rahatlamanızı kolaylaştırır. Ancak bazı durumlarda can sıkıntısı özellikle hanımları daha fazla yemek yemeye yönlendirir. Buna asla müsaade etmeyin. Tüketeceğiniz gıdalara dikkat edin ki daha sonra fazla kilo problemleriyle karşılaşmayın. Özellikle böyle durumlarda tatlıya daha çok yönelme olur. Size tavsiyemiz tatlı tüketiminizi kontrollü yapmanızdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb