Çocuklarınıza Okutacağınız Kitaplar veya Metinler Nasıl Olmalı?

Author

Categories

Share

ÇOCUKLARINIZA OKUTACAĞINIZ METİNLER NASIL OLMALIDIR?

Okumaya yeni başlamış çocukların ebeveynlerinin başlıca sorunlarından birisi de çocuklarının sağlıklı bir eğitimi “Acaba çocuklarıma neleri okutmalıyım?” sorusudur. Bu yazımızda iyi bir eğitici metnin içeriği nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. İlk önce bir metinde dikkat edilmesi gereken husus çocuğunuzun sınıf seviyesi ve yaş grubudur.

Okul öncesi eğitim aşamasında olan çocuğunuz için tercih edeceğiniz kitap renk ve şekil çeşitliliği fazla olan kitap olmalı. İlerleyen sınıf ve yaşlarda kitap içeriğindeki yazı artacak ve buna karşın resim sayısı ve yazı puntosu azalacaktır. Tercih ettiğiniz kitaplar veya metinler çocuğunuzun ruh dünyasını olumsuz etkileyecek unsurlar barındırmamalı.

cocuk-kitap

Elinizde bulundurduğunuz kitap, yazarın bulunduğu dönemin özelliklerini barındırmalı ve çocuğunuza bu tarihi birikimi aktaracak şekilde olmalıdır. Şöyle bir örnek verebiliriz. “Böyle bir hadisenin vuku bulması muhtemeldir” cümlesi “Böyle bir olayın gerçekleşmesi olasıdır” şeklinde verilmemelidir. İkinci cümle bir parantez içinde açıklama şeklinde verilebilir. Bu sayede çocuğunuz hem tarihi birikimin tadına varabilir hem de kelime haznesini geliştirebilir. Alanında uzman olan yazarların metinlerini veya kitaplarını tercih etmeye çalışın. Çünkü toplumca kabul görmüş yazarlar veya millete mal olmuş temel eserler çocuğunuzun hem sosyo kültürel gelişimine katkı sağlayacak hem de kelime dünyasının renklenmesine yardımcı olacaktır. Eğer seçtiğiniz kitap veya metin dünya edebiyatından bir eserse çevirisi güvenilir ve edebi nitelikte olmalıdır. Çünkü hiçbir çeviri tam manada orijinal metni yansıtamaz ve aynı nitelikte edebi lezzeti veremez. Bu yüzden çeviri metinlerde azami ölçüde tercüman niteliğine önem verilmelidir.

Tercihinizde olan kitap veya kısa metinler çocuğunuzun edebi zevkine, hayal dünyasına katkı sağlayacak, yaşa göre gerçeklikten fazla uzaklaşmamış metinler olmalıdır. Eğer çocuğunuza bir şiir kitabı hediye ettiyseniz bu kitabın yaşına uygun olmasına dikkat edin. Neden diyeceksiniz? Çünkü şiir basit görünen fakat zor bir sanattır. Özellikle çocuklara hitap eden çocuk şiirleri basit görülmesine rağmen pedagojik seviyeden dolayı en zor yazılabilen metinlerdir. Seçilen çocuk şiirleri çocuğunuzun yaşına ve kültürel yapısına uygun olmalıdır.

Okuma yazmaya yeni başlayan çocuğunuza soyut unsurlar barındıran, epik şiirler okumanızın pek faydası yoktur. Çünkü 6-7 yaşlarındaki bir çocuğun bu tip kavramları anlaması çok güçtür. Bütün bunların yanında çocuğunuza tiyatro metinleri, şiirler ve hitabet eserleriyle sesli okumalar yaptırın. Eğer bu çalışmaları kısa süreli olarak uzun vadede yaparsanız çocuğunuzun diksiyon ve telaffuz gücü gelişecek. Bu sayede hem kişisel hayatına hem de eğitim yaşantısına katkı sağlamış olacaksınız.

Author

Share