Çocukların Utangaç Olmasını Önlemenin Yolları | Hanımların Dünyası

loading...

Çocukların Utangaç Olmasını Önlemenin Yolları

Çocukların Utangaç Olmasını Önlemenin Yolları

Çocuklar zaman zaman belli yaşlarda utangaçlık dönemi geçirirler. Bu durumda aileleri çok endişe duymaktadır.  Bundan dolayı çocukların utangaçlığını ortadan kaldıracak aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Çocuklarınızı dinleyiniz

Çocuklar hangi yaşta olursa olsun onlar çocuk ne anlar diye ya da herhangi bir olayı anlatıklarında onları dinlememezlik yapmayınız.Çünkü birçok çocuk değer verilmediği takdirde zamanla içine kapanmaktadır. Dolayısıyla utangaçlığı da artmaktadır. Mutlaka onların anlattıklarına kulak verin zaman zamanda onların görüşlerini alacağınız konular bulunuz.

 

Tiyatro Etkinliği

Çocukların kendini ifade edebilecekleri ve utangaç hallerini yenecekleri en iyi etkinlikten biri de tiyatrodur. Okulunda bulunan tiyatro kulübüne yazdırabilir ya da özel olarak eğitim veren tiyatro kurslarına gönderebilirsiniz. Onunda fikrini alarak bu etkinliğe katılmasına yardımcı olunuz. Orada ki rollerini severse zamanla utangaç olmayı unutacaktır.

Eleştirici Yaklaşmayınız

Çocuklarınızın utangaç olmasından dolayı onları sürekli eleştirmeyiniz. Bu konuyu sık sık açarak ya da herhangi bir utangaçlık olayında onları nasihat, kızarak ya da eleştirerek daha fazla zarar görmesine neden olmayınız.

 

Onlara cesaret vermeye çalışın

Utangaç olan çocukların en büyük ihtiyacı cesarettir. Cesaretlerini artıracak sözler, teşvikler kullanmak onlar için faydalı olacaktır. Örneğin ev içinde basit işler vererek onları takdir ediniz. Alışveriş yaparken parayı uzatmasını ve ne kadar tuttuğunu gibi sormasını isteyebilirsiniz. Bu ve benzeri küçük teşviklerle utangaçlığına engel olabilirsiniz.

 

Sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olun

Sosyal yönlerini ortaya çıkartacak aktiviteler yapınız. Bunun dışında arkadaş ortamı oluşturunuz. Eğer imkanınız var ise kreş, anaokuluna göndererek oradaki diyalogları sayesinde utangaç olması ortadan kalkacaktır.

 

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb