Çocukları Hastalıklardan Korumanın Önemli Yolları

Author

Categories

Share

Soğuk havalar yavaş yavaş kapımızı çalarken en büyük sıkıntılardan biri de hastalıklardır. Özellikle çocukların sık sık hastalanmaları aileleri de fazlası ile üzmektedir. Onların savunmasız ve halsiz halleri adeta insanın içini acıtır. Bundan dolayı uzman doktorlarında sık sık ifade ettiği yöntemlerle çocukları hastalıktan korumanın yöntemleri vardır.

Öncelikle çocukları kapalı alanlardan uzak tutunuz. Kapalı ortamlar genellikle hastalıkların daha sık yayıldığı ortamlardandır. Bundan dolayı kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmayınız, eğer zorunlu olarak bulunacaksanız da en kısa sürede ayrılmalısınız.

Çocukları Hastalıklardan Korumanın Önemli Yolları.1

Kulaktaki Rahatsızlıklara Dikkat

Kulakta meydana gelecek, akıntı, ağrı ve kaşıntı durumlarında da mutlaka çocuğunuzu doktora götürmelisiniz. Eğer müdahale edilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir.

Soğuk kış aylarında anne ve babaların yaptığı sık hatalardan biri de çocukları çok fazla giydirmek. Çocuklar ne çok kalın ne de çok ince giydirmemelisiniz. Ortamın ısısına göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Genelde birçok anne çocuklarının meyve ya da sebze tüketmediğinden şikayet eder. Oysa sunacağınız lezzetleri farklı şekilde onlara sunarak yemelerine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların en çok sevdiği asitli içecekler, cips, meyve suyu gibi sağlıksız gıdalara maruz bırakmayınız. Her ne kadar ısrar etseler de uygun bir dille zararlarını anlatın hatta etkilerinizi eğitici bir resimle anlatmanız mümkündür.

Çocukların huzur bir ortamda da olması oldukça önemlidir. Onun yanında kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Son olarak onların uyku düzenlerine dikkat etmelisiniz.

 

Author

Share