Çocuklarda Beslenmenin Önemi | Hanımların Dünyası

loading...

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Henüz hamilelik aşamasında, bebeğin iyi beslenebilmesi ve sağlıklı gelişim göstermesi için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren anne sütünün önemi tartışılamaz. Bebek besinlerini anne sütünden aldığı için annenin dengeli beslenmesi yine büyük önem taşıyacaktır. Anne sütü ile beslenmeyi bırakan çocukların ise her gün belli gıdaları tüketmesi gerekmektedir. Çocukların beden gelişimi ve beyin gelişimi için aldığı gıdalar büyük önem taşır.

Anne Sütünü Bırakan Çocuklar Hangi Gıdaları Tüketmelidir?

Bir yaşına kadar anne sütü ile beslenen çocuklar, yeteri kadar besini annesinden alacaktır. Anne sütü kesildikten sonra ise her gün düzenli olarak süt ve süt ürünleri, et ve et suyu, değişik mevsim sebze ve meyveleri çocuğa yedirilmeli, çocuğun her gıdadan besin alması sağlanmalıdır. Bu yaşlarda bol çeşit ile beslenen çocuklarda, ileride yemek seçme alışkanlığı da daha az görülür. Daha büyük çocuklarda süt içme alışkanlığı okul süresince devam etmelidir.


Çocuklar Hangi Gıdalardan Uzak Durmalıdır?

Son yıllarda hızla artan obezite ve gelişim geriliği gibi hastalıklar, yeterli ve dengeli beslenememe sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Hazır satılan boya katılarak üretilmiş gıdalar, yağlı yiyecekler, çikolata ve gazlı içecekler bu hastalıkların oluşumunu hızlandırır. Pizza, hamburger, tost gibi yiyecekleri evde hazırlamak mümkündür. Çocuğun sevdiği bu yiyecekler, sağlıklı ev ortamında hazırlanmalı ve taze sıkılmış meyve suları içirilmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb