Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Kaygı Bozukluğu | Hanımların Dünyası

loading...

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Kaygı Bozukluğu

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Kaygı Bozukluğu

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Kaygı Bozukluğu

Yetişkinlik döneminde yaşadığınız pek çok ruh hastalığının kaynağının çocukluğunuzda yaşadığınız ve size korku veren olaylar olduğuna düşünülüyor. Bu ruh hastalıklarının yaşanmasında fobileriniz de önemli etkenler arasında bulunuyor. Bu yazıda çocukluk döneminde anksiyete nedeniyle meydana gelebilecek ruh hastalıkları, çocuklarda anksiyete belirtileri ve kaygı bozukluğunun görülme sıklığı hakkında temel bilgileri edinmeniz mümkündür. Çocuklarda Anksiyete Sorunu İle İlgili Rakamlar Çocuklar her sene yaşadıkları birçok korku verici olaydan etkilenmektedir. Hatta yaşam tecrübeleri az olduğu için normal hayatta yetişkinlerin dikkatini çekmeyecek konularda bile kaygılar yaşayabiliyorlar. Bu konuda ve çocuklarda ruh sağlığı ile ilgili diğer konularda pek çok bilimsel makale ve istatistik her yıl yayınlanıyor. Mesela Amerika’da her 10 çocuktan 1’inde anksiyete nedeniyle meydana gelen bozukluklar ya da bir ruh sağlığı sorunu olduğu yapılan bu araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Özellikle Amerika’da tahminlere göre 7 ile 12 milyon arası sayıda çocukta teşhis konulmamış ruhsal bozukluklar olduğu düşünülüyor. Anksiyete nedeniyle ruhsal bozuklukları olan çocukların ileride anne, baba olması durumunda çocuklarında da bu tür bozukluklar görülmesi yüksek bir olasılık olarak görülür. Çocuğunuzda görülecek ruhsal bozukluklar ile akıl hastalıkları belirtilerini fark edebilecek ilk sizlersiniz. Dolayısıyla her zaman rutin dışı davranışlar ve ruh durumları için tetikte olmalı ve bunun kaynağının ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bu tür sorunlar çocuklarınızın hayatını tam anlamıyla kabusa çevirmektedir. Zamanında fark edilen bu sorunların günümüzün modern ilaçları ve terapist yardımıyla büyük bir kısmı, bazı durumlarda tamamı ortadan kaldırabilirsiniz. Korku Hastalıkları Pek çok anksiyete hastalığı durumunda uygunsuz zamanlarda anormal hareketler görülmesi mümkün olur.

Yaygın olarak görülen panikatak ve travma sonrası stres ile anksiyete hastalıklarındandır. A.B.D. Merkezli Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü’ne göre anksiyete yani, kaygı bozukluğu rahatsızlığının 5 ana türü bulunuyor. Bu sorunların tümü, belirtileri ve sonuçlarıyla birbirlerinden oldukça farklılardır. İlk İşaretler Anksiyete hastalığı belirtileri davranış problemleri olarak karıştırılabilirsiniz. Anksiyete hastalığı olan bir çocukla kolayca iletişim kuramayabilirsiniz. Çocuğunuz hissettiği korku ve kaygı nedeniyle ailesi ile sağlıklı bir iletişim kuramayabiliyor. Çocuğunuz sizinle yemek yemek istemez. Çocuğunuzun okul notlarında belirgin bir düşüş gözlemlenebilir. Özellikle oyun gibi eğlenceli aktiviteleri istemeyebiliyor. Tüm bunlar çoğu durumda çocuğun yaramazlık yaptığına ve tembel olduğuna yorulur. Ancak bunlar anksiyete belirtilesi olabilir. Belirtiler Çocuğunuzda anksiyete hastalığı ile ilgili görülecek belirtiler değişiklik göstermektedir. Çocuğunuzun duyguları hakkında onunla konuşmak ve onu rahatlatmak çok önemli konudur.

Bazı durumlarda anksiyete hastalarında ortaya çıkan bilinçsiz davranış biçimleri, uykusuzluk, aşırı terleme ile baş dönmesi gibi reaksiyonların hiçbir tıbbi açıklaması bulunmuyor. Çocuğunuz yukarda söylenilen belirtilerden birini ve ya birkaçını bir arada uzun dönemli olarak sık sık tekrarlanan bir biçimde gösteriyorsa, onu mutlaka bir doktora götürünüz. Çocuklarda anksiyete yani kaygı bozukluğu tedavisi uzun bir dönem alan karmaşık bir süreci belirtir. Ancak çocuklarda anksiyete tedavisi ile ilgili kısa vermek gerekiyorsa, uzman bir doktor eşliğinde çocuğunuz için terapiye ve ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedaviye başlanmalıdır. Çocuklarda anksiyete belirtileri ve kaygı bozukluğu olan çocuklara diğer çocuklardan daha özenli yaklaşmak gerektiğinden doktor size hangi durumlarda hangi tepkilerin verilmesi ve aile olarak çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği konusunda bazı bilgilendirici tavsiyelerde bulunacaktır.

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Kaygı Bozukluğu Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb