Çocuklara Mahremiyet Eğitimi | Hanımların Dünyası

loading...

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Verin

Günümüzde mahremiyet kavramı toplum içinde çok az gündeme gelen ve gerek İslam dini gerekse de ahlaksal açıdan kötü durumda olduğumuzu akla getiren bir kavramlardır. Mahremiyet eğitimi nedir ve ya mahremiyet eğitimi nasıl verilir? Tarzındaki soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Çocukların karakterlerinin yüzde seksen beşi okul öncesi dönem olan 0-6 yaş aralığında gelişmektedir. Bu sebeple karakter gelişimi ile ilgili olarak sorumluluk, adalet, sabır, cömertlik, yardımlaşma, dürüstlük, saygı, sevgi ile vefa gibi bir çok duygu ve davranış bu yaş döneminde şekillenmektedir. Bu şekillenmede çevre faktörü de çocuğun mizaç yapısı da çok önem taşır. Ama en fazla önem arz eden şey çocuğun bu olgu, durum ile duyguları yansıtan davranışlara ailelerindeki bireylerde şahit olur. Bu duygu ve olgulardan birisi de mahremiyetleridir.

Okul öncesi dönemde çocuklara mahremiyet eğitimi verilmesi çok önemli bir konudur. Bu eğitim verilirken dikkat edilmesi gereken durum ve davranışlar mevcuttur. Özellikle de anne ve babalara; çocuklarında taciz ve istismar olaylarının yaşanmasına engel olmak için şu noktalara dikkat etmeleri önerilmektedir. Mahremiyet eğitimi Mahremiyet herhangi bir kişinin kendi vücudunu tanıması bilmesi ile mahrem olduğunu düşündüğü yerlerini koruyabilmesine denir. Mahremiyet eğitimi her ailenin küçük yaşta çocuklarına benimsetmesi ve onlara kazandırması gereken eğitimlerin başında gelmektedir. Mahremiyet eğitimi vermek için bu konuda aşırı bilgili olmaya gerek yoktur. Mahremiyet eğitimi verilmemiş olan çocukların iler ki zamanlarda cinsel istismara uğradığında tepkisiz kalma, tacize uğradığında anlatamama gibi sorunları ortaya çıkıyor. Mahremiyet eğitimi almayan bir çocuk bedeninin sadece kendisine ait olduğunu kavramada güçlük çekebilir. Ancak bu eğitim çocuğa verilmiş ise çocuk bedeninin kendisine ait olduğunu ve kimsenin izinsiz bir şekilde bedenine dokunamayacağını öğrenmelidir.

Çocuklara mahremiyet eğitimi  günümüzde yaygınlaşan taciz, cinsel istismar, tecavüz gibi çirkin olaylardan korunmaları için muhakkak verilmesi gereken eğitimlerin başında gelir. Çocuklar 0-6 yaş döneminde somut işlemler döneminde oldukları için soyut duyguları tam olarak anlayamayabilirler. Karşısında ona dokunan kişinin kötü niyetli olup olmadığını anlamakta güçlük yaşanıyor. Mahremiyet eğitimi de diğer öğretilen bilgiler gibi çocuklara oyun yoluyla kazandırılmaktadır. Mahremiyet eğitimi verirken çocuklarla kukla oyunları, vücudun bölümlerini tanıma, maketler ve vücut oyunu gibi pek çok farklı oyun oynanabiliyorlar. Aileler için ise çocuklara mahremiyet eğitiminden bahsedersek, anne babaların en büyük yanlışlarından yola çıkarak mahremiyet eğitiminin nasıl vereceğini anlatmalıyız.

• 7 yaşından sonra çocuğunuzla beraber banyoya girmeyin, girseniz bile çocuğunuzun genital bölgeleri kapalı durumdayken yardımcı olmalısınız.

• Çocuklarınızı sokak ortasında soyarak giydirmeyiniz. Çocuklar toplum içinde sürekli olarak soyunup giyindiğinde bundan utanmamaya ve normal bir şey olduğunu sanmaya başlıyor.

• Çocuğunuza onun vücuduna izin almadan sizin bile dokunmamanız gerektiğini anlatınız. Mahrem yerlerine cildine izinsiz olarak dokunan kim olursa olsun kötü niyetli olduğunu anlatmalısınız.

• Çocuğunuza yabancı kavramını tam anlamıyla öğretiniz. Yabancı birisinden herhangi bir yiyecek, içecek ve oyuncak gibi şeyler almamasını söyleyiniz.

• Çocuğunuzun park, otopark vs. topluma açık yerlerde tuvaletini yapmasına engel olmalısınız ve bu konuda desteklemeyiniz. Çocuk toplum içerisinde mahrem yerlerinin görünmesinden bir süre sonra rahatsız olmamaya başlayacaktır.

• Genel olarak çocuklarınızda mahremiyet eğitimi verilirken onlarla konuşmasınız ve bedenlerinin farkında olmalarını sağlayın, özellikle de mahrem bölgelerini tanımalarına yardımcı olunuz. Çocuklarımızın ahlaki ve özellikle topluma uygun olmayan davranışları içselleştirmesine, normalleştirmesine müsaade etmemelisiniz.

• Çocuğunuz ile aynı odada uyuyorsanız eşinizle cinsellik anlamında her şeyden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Çocuklar bu detayları taklit edebilirler.

Çocuğunuza Mahremiyet Eğitimi Verin Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb