Çocuklar İçin Kıyafet Seçimi

Author

Categories

Share

ÇOCUKLAR İÇİN KIYAFET SEÇİMİ

 

Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de giyim önemli bir husustur. Ama burada dikkat edilmesi gereken çocuklarda gerekenin şıklık olduğu değil giysinin rahatlığıdır. Çünkü çocuklar daha hareketli olduğu için rahat edemezler her kıyafette. Çocuklarda giyecekleri daha eğlenceli hale getirmek için giysilere çizgi film karakterleri işlenmektedir. Çeşitli hayvan figürleri koyulmaktadır. Rengarenk ve cıvıl cıvıl kıyafetler kız çocukları için oldukça çekici olmaktadır. Yetişkin reyonlarına göre çocuk reyonları daha eğlenceli ve renklidir. Dikkat Edilmesi Gerekenler Çocuklar için kıyafet seçiminde kumaş seçimi oldukça önem arz etmektedir. Bebek ve çocukların vücutları daha hassas olduğu için onları rahatsız edecek ve zarar verecek kumaş seçimlerinden kaçınmalıyız. Özellikle günümüzde kanserojen madde içeren boyalar ve kumaşlar oldukça artmıştır.

Bu konuda anne ve babaların özellikle çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tarz zararlı kimyasallar içeren kıyafetler çocuklarda çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta çocuklara seçilen kıyafetlerin kışın daha sıcak tutan kıyafetler olması gerekliliğidir. Biliyorsunuz ki bebeklerde yağ tabakası daha ince olduğu için vücut sıcaklığı daha düşüktür ve daha çok üşürler. Onları kendimiz gibi düşünmemeli ve daha çok ısıya ihtiyaçları olması gerektiğini göz ardı etmemeliyiz. Onun için sıcak tutan kumaşlar veya çok katlı kıyafetler giydirmeliyiz. Bebeğin rahatlığı açısından tek kat sıcak tutan özellikle yün kıyafetler seçilirse bebeği daha çok rahat ettirir. Ama bebeğin alerji durumlarını da göz önüne almak gerekir. Bazı bebekler yüne karşı oldukça hassastırlar ve vücutları alerji yapar .

Bu gibi durumlarda yün kumaşlardan uzak durmalı başka kumaşlardan yana tercihimizi kullanmalıyız. Pamuklu kumaşlar bu gibi durumlarda birebirdir. Çocuklar için kıyafet seçiminde özellikle bu kumaş türü tercih edilirse oldukça rahatlık sağlar. Alerji gibi durumlarla karşılaşma olasılığı azalır. Kışın soğuk havalara dikkat edilmeli ve bebeklerde şapkalar mutlaka kullanılmalıdır. Bu şapkalarla bebek soğuktan korunur. Kışın soğuk havalara dikkat edilmesi gerektiği kadar yazın da sıcak havalara mutlaka dikkat edilmelidir. Yazında yine şapka takılarak çocukların güneşten korunması sağlanmalıdır. Çocuklar için kıyafet seçiminde yazın açık renk kıyafetler seçilmelidir. Bu şekilde de güneş çarpmaları engellenebilir.

Beyaz renk kıyafetler güneşi daha az absorbe ettiği için güneşin sıcağı daha az hissedilir. Keten ve pamuklu giysilerde serin tuttuğu için bu tür kumaşlardan olan kıyafetler tercih edilmelidir. Bebek ve Çocukların Sağlığı Çocukların kıyafet seçiminin önemli olduğu kadar onların sağlığına dikkat etmekte oldukça önemlidir. Birçok viral etkenli hastalığa karşı açık olduklarından ve bu tür hastalıklar bulaşıcı olduklarından çocuklar arasında bir hastalık başlamayıversin. Yayıldıkça yayılır ve çocuğunuzun haftalarını zehir edebilir. Onun için çocuğunuzun her türlü hijyenine dikkat etmeli, soğuk havalardan korumalı ve bazı zararlı etkenlerden uzak tutmalısınız.

Özellikle bebekler sevimliliğiyle herkesi kendine çeker ve adeta bir öpücük yuvası haline gelirler. Sürekli öpülmek demek her ağızdan farklı bakterileri toplamak demektir. Her ağızdan bakteri toplamakta hastalığa açık hale gelmek demektir. Onun için bebeğinizi korumalı ve hayır demeyi bilmelisiniz. Bebeklerin diş çıkma dönemlerinde özellikle her şey i ağızlarına alma eğilimleri vardır. Ağza alınan o maddeler üzerinde biriken bakteriler bebeğin ağzına geçer ve bebek enfeksiyona açık bir hale gelir. Onun için bu durumun da önüne geçilmeli ve bebeği sürekli takipte olunmalıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu anneleri daha çok ilgilendirmektedir. Anneler genelde kendilerinden bebeklerine geçen bakterilere dikkat etmezler başkalarının bakterilerinin onlara zarar vereceğini fakat kendilerinin hiçbir zarar veremeyeceklerini düşünürler ve yanılırlar. Oysa en çok zararı anneler vermektedir. Dikkat edilmeden yapılan şeyler onları hastalığa daha açık bir hale getirir. Bu hususlardan bir tanesi annenin bebeğine mama veya yemek verirken mamanın veya yemeğin sıcak soğukluğuna bakması kaşığı ağzına alarak. Bunu yaparak kendi ağzında ki bakterileri bebeğe geçirir. Ve bebekteki zararlı bakteri sayısı ve çeşidi artarak hastalıklara ve diş çürüğüne daha açık bir hale gelir. İşte bunun için bebeğin sağlığı için en büyük görev anneye düşmektedir.

Author

Share

Önceki İçerikErkek Giyim Modelleri
Sonraki İçerikŞık Bayan Giyim Modelleri