Çocuk Yetiştirirken Anne ve Babaların Hataları

Author

Categories

Share

Çocuk Yetiştirirken Anne ve Babaların Hataları Nelerdir?

Çocuk yetiştirmek önemli bir konudur ve hata yapıldığı takdirde çocukların kişilik özelliklerine yansıyarak telafisi olmayan bir duruma dönüşebilir. Çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerini sağlık bir şekilde olması için ebeveynlerin çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle çalışan anne ve babaların çocuklarıyla çok fazla vakit geçirememesi ve çocuklarının farklı bireyler tarafından yetiştirilmesi de anne ve babaları oldukça zorlamaktadır. Çocuklar geleceğin teminatı ve güvencesidir. Çocukluk döneminde yerleşen bazı huy ve özellikler zamanla çocuğun tüm sosyal hayatını da etkiler. Bu sebeple ebeveynlerin bilinçli bir şekilde çocuklarıyla iletişim kurmaları ve eğer gerekiyorsa uzmanlardan yardım almaları en akıllıca çözümlerden birisidir. Ayrıca, ailelerin çocuklarıyla arasındaki iletişimi sağlıklı bir şekilde kurabilmeleri için bazı hatalarının farkında olmaları son derece önemlidir.Çocuk Yetiştirirken Anne ve Babaların Hatalarını sıralayalım;

Bunlar arasında en çok hangi hataların anne ve babalar tarafından gerçekleştiğini bazı başlıklar altında toparlayabiliriz. Mükemmel olmasını beklemeyin: Özgüven sorunu yaşamasına neden olacak davranışlar arasında yer alan mükemmeliyetçilik beklentisi, ailelerin çocuklarına karşı hatalarından birisidir. Yaptığı her işte, eğitiminde veya becerilerini sergilemelerinde eksiklerinin olabileceğini unutmamalısınız.

Problemlerini dinlemeli, farklı olabileceğini kabullenmeli ve her işi mutlaka yapması gerektiğine dair duygularınız varsa bunlardan kurtulmalısınız.

Baskı altına almak: Fazla otoriter davranan aileler çocuklarını çeşitli konularda baskı altına almaktadır. Kendi isteklerini yerine getirmesini zorunlu bir durum gibi gösteren aileler, çocukların çekingen ve uysal bir yapıya sahip olmasında etkili rol oynamaktadır. Sevgi duygusunu yalnızca istedikleri olunca gösteren baskıcı ailelerin bu davranışları nedeniyle çocukların kendisini ifade etmesinde büyük problemler yaşanacaktır.

Haklarını sınırlı veya serbest yaşatmak: Çocuklara karşı sorumluluklarını yerine getirecek ailelerin, haklarını sınırlandırma veya aşırı serbest bırakma durumunda çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.

Hiç ilgilenmemek, dinlememek gibi serbestlik içerisinde çocukların sorumluluk sahibi olması engellenirken, aşırı sınırlı yaşatmaları da yine baskıcı bir tavırla yaklaşmalarına neden olmaktadır. Bu ikisinin dengesini kurmak yine ailelere düşen bir iştir.

Yukarıda saydığımız Çocuk Yetiştirirken Anne ve Babaların Hataların da ki   davranışlardan uzaklaşmanız halinde çocuklarınızın da sizlere karşı çok daha bir şekilde yaklaşım sergileyeceklerini görebilir ve aranızda sıkı bir bağ kurabilirsiniz.

Çocuk Yetiştirirken Anne ve Babaların Hataları Resimleri

 

Author

Share