Çocuk Odası Dekorasyonu | Hanımların Dünyası

loading...

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Hayatımızın en değerli varlıkları olan çocukların odaları da, onların hayal dünyasına hitap eder şekilde olmalıdır. Onların da birer birey oldukları ve kendi kişiliklerine göre, kendi odalarını dizayn etmek isteyecekleri unutulmamalıdır. Öncelikle onlar için evdeki en uygun odanın seçilmesi gerekir. Bu odanın soğuktan etkilenmemesi için kuzey cephede olmaması ve sabahları güneş alması yönünden nitelikli olması gereklidir. Sonrasında çocuğun da fikirlerini almalı, zevk ve tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuçta en çok vakit geçirecekleri alanları kendilerinin seçmesi, odalarından nefret etmemelerine yol açacaktır.

Renkli Çocuk Odası

Renkli Çocuk Odası

Öte yandan oda, kaç kardeş tarafından kullanılacaksa ona göre dekore edilmeli, çocukların zevklerine göre renk, kumaş ve ürün seçimlerine saygı gösterilmelidir. Aynı oda içerisinde uyuma, ders çalışma, oyun bölümleri ayrı ayrı belirlenmelidir. Yatak örtüsü, halılar ve perdeler yine çocukların favori renklerinden veya kendine örnek alarak benimsediği çizgi film kahramanlarından seçilmelidir. Kısaca çocuğun odası, çocuğun kendi dünyasını yansıtmalıdır.

Çocuk odası tasarımında, çocukların cinsiyeti de önemlidir. Kız çocuklarının odası farklı renklerde, erkek çocukların odası farklı renklerde olabilir. Aynı odayı paylaşan farklı cinsiyetteki çocuklar için, son zamanlarda firmalar unisex tasarımlara ağırlık vermektedirler. Oda aydınlatmasında uyku zamanlarında, ışığın kısılabilir özellikte olması, çocuğun aktif olduğu zamanlarda da yeterince aydınlatma seviyesine sahip olması uygun olacaktır.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Bunların yanında güvenlik ön planda olmalıdır. Çocukların yaşları da göz önüne alınarak, yataklar atlayıp zarar görecekleri kadar yükseklikte olmamalı, yatak korkuluklarının araları çocukların sıkışacağı kadar geniş olmamalıdır. Kullanılan mobilyalarda, çarpma anında çocuğa zarar verecek keskin ya da sivri kenarlar emniyete alınmalıdır.

Bazı çocuklar duvarlara resim yapmayı çok severler. Bunun için temizlenebilir bir duvar kâğıdının seçilmesi, annelerin temizlik işlerini kolaylaştıracaktır. Yine kullanılan halının anti bakteriyel olması sağlık açısından ve perdelerin de yere kadar uzanmaması çocuğun takılıp düşmesi bakımından önem arz eden öğelerdir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb