Çocuk Büyümesinde Olumsuz Etki Yapan 8 Yiyecek | Hanımların Dünyası

loading...

Çocuk Büyümesinde Olumsuz Etki Yapan 8 Yiyecek

Çocuk Büyümesinde Olumsuz Etki Yapan 8 Yiyecek

Çocukların küçük yaştan itibaren büyümesine destek verecek besin gruplarını tercih etmek gerekir. Genelikle okul çağında ve hatta okul öncesi çağda çocukların daha iyi beslenmesi ve olumsuz sonuç oluşturacak beslenme yetersizliğine yakalanmaması için dikkat etmeliyiz.

Peki çocuk beslenmesine dikkat ederken hangi gıdalar onların gelişimini etkilemekte bir bakalım:

 

Kepekli ürünler
Kepekli gıdalar yetişkinler için sağlıklı olabilir ama gelişim çağında olan çocuklar için uzmanlar uygun olmadığını belirtmektedir. Çünkü kepekli gıdalar çocukların gelişim döneminde çok ihtiyaç duydukları kalsiyum ve mineralin atımını artırmaktadır. Bu yüzden kullanmamak uygundur.

Fast Food yiyecekler 

Bugün birçok ülkede obezite ile savaş açılmış ve gençlerin hatta çocukların fast food tarzı gıdaları fazla tüketmemesi konusunda uyarılar yapılmaktadır. Birçok hastalığa neden olan şişmanlığın da fast food yiyeceklerin payı büyüktür. Bu yiyecekten çocuklaır uzak tutmak hastalanmalarını azaltacaktır.

Asitli içecekler ve cips

Asitli içeceklerin hiçbir faydası yoktur. Aksine vücuda tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla zarar olan içeceklerdir. Ayrıca cips de aynı şekilde asitli yiyecekler kadar zararlıdır. Asitli içecekler kemiklerdeki kalsiyumu tüketmektedir. Böylece çocukların gelişimi etkilenmektedir.

Hazır çorba

Hazır çorbalar genellikle birçok işlemden geçmiş ve besin değeri kaybolmuş ayrıca katkı maddesi bulunan çorbalardır. Bu tarz çorbalar yerine evinizde daha sağlıklı mevsime uygun sebzelerle çora yapabilirsiniz.

Boyalı şekerler
Her ne kadar çocuklar şekerlere düşkün olsa da aslında hiçbir faydası olmayan aksine çocukların birçok hastalığa yakalanmasına davetiye çıkarmaktadır. Obezite, kalp, diyabet, astım vs.

 

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb