Cilt lekeleri tedavi edilebilir mi?

Author

Categories

Share

Cilt lekeleri insan sağlığına karşı hiç bir tehdit oluşturmamaktadır.

Fakat estetik açısından insanlar bu kahverengi lekelerin ciltlerindeki görüntüden rahatsızlık duymaktadırlar.

Bu yüzden insanlar genellikle sırt, boyun, el, bacak bölgelerinde görülmektedir. Cilt lekeleri doğuştan ya da yaşlandıkça ciltte oluşabilir.

Güneşten korunma kremleri kullanmadığımız takdirde uzun süre güneş altında kaldığımızda bu lekelere davetiye oluşturmaktayız. Güneşin zararlı ışınları korumasız cildimize çarptığında hücrelerimiz vücuda renk veren melanin salgılar ve melanin birikintileri bazı noktada yoğunlaşabilir böylece vücut lekeleri oluşabilir.

Eğer genç yaşta ve güneş altında fazla durmamanıza rağmen vücudunuzda bu kahverengi lekeler bulunuyorsa bu bir sağlık problemi olabilir.

Hastahaneye gidip gerekli testler sonucunda tedavi görmeniz gerekebilir.

Peki, bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz?

En basit yöntem güneşten korunmaktır, deniz kenarında olmasanız dahi güneş kremi kullanmanızda fayda var.

Estetik merkezlerinde leke tedavisi olmak mümkündür. Lazerle leke tedavileri kahverengi lekeler için kesin çözümdür.  Diğer yöntemler ise yalnızca lekenin derinliğini ya da boyunu azaltabilir fakat tamamamen yok edemezler.

Anti oksidan bakım kürleri cildinizde bulunan kahverengi lekelerin belki çoğalmasını engelleyebilir ama kesin çözüm için yeterli bir yöntem olmayacaktır.

Lazerle leke tedavisinin seansları lekenin boyutuna, derinliğine göre değişkenlik gösterir.

Örneğin yüzeysel bir leke bir ya da iki seansla sonlanabilirken, doğum lekeleri on ya da on beş seans sürebilmektedir, güneş lekeleri ise sekiz ile on seans arasında değişkenlik gösterir.

Author

Share