Cilt Gözenekleri | Hanımların Dünyası

loading...

Cilt Gözenekleri

Cilt Gözenekleri

Cilt Gözenekleri

 

Genel olarak cilt gözenekleri geniş olması beraberinde kir ve siyah nokta problemini getirmektedir. Cilt bakımınıza ne kadar önem verirseniz verin ve dışarından bakıldığında sizin bakımsız gibi görünmeniz gibi bir durum ortaya çıkar. Bu yazımızda Cilt Gözeneklerini sıkılaştırmak için bir takım maske ve tavsiyelerde bulunmak için yazımızı okumaya devam ediniz. Genel olarak cilt üzerindeki gözenekler sağlığımız açısından oldukça önemli bir konudur. Onlar sayesinde derimiz solunum yapılır, cilt altında bulunan yağ bezleri üretmiş olduğu yağlar cilt altında birikir ve yüzeyde kistlerin oluşmasına sebep oluyor. Tüm bunlar gözeneklerin önemini vurgular. Cilt gözenekleri sıkılaştırma işlemini belirtmeden yağlı ciltlerde gözenek sıkıntısı yaşanır. Cildi yağlı olan kişilerin gözenekleri daha açık olmaktadır. Bu şekilde içerideki yağı ve solunum işlemini daha kolay sağlarlar. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar cilt yüzeyinde yağlanmaya sebep olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine olanak tanır. Gözenek genişliği kalıtsal olmaktadır. anne ile babadan taşınan genler etkili olabilir.

Özellikle UV gibi ışınların da gözenek genişliğinde etkili olduğu saptanmış durumdadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz detaylardan da anlaşılacağı gibi cilt gözeneklerinin en büyük nedeni yağ üretimine bağlı bir durum olduğunu anlattık. Cildinizde oluşan bu sıkıntıları çözmek için kökten yaklaşmalı ve özellikle yağ üretimini durdurmak ve ya normalize edip dengelemek gerekiyor. Yağlı ciltler her zaman için su miktarı az olan cilt tiplerini belirtir. Su bakamında fakir olan hücrelerin ölümü ile doku yüzeyinde birikmeler olmaktadır. bu aşamada olan ciltler zararlara karşı savunmasız ve korumasız olmaktadırlar. Bu sebeple her şeyden önce yağı dengeleyebilmek için eksik olan su miktarını arttırmamız gerekir. Cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünlerinin su bazlı olması gerekiyor. Kullanmayı planladığınız ürünleri bir cilt doktoruna danışmadan kullanmayınız. Bilhassa bireylerin yaşları ile orantılı olarak ciltte değişimler olmaktadır. 30 yaşında altında dediğimiz gençlik ile çocukluk döneminde cilt yüzeyinde kesik veya çizikler oldukça hızlı iyileşebilirken bu durum yaşlılık durumunda geç olabilir. Tıpkı gözenekler de olduğu gibi bir durumdur. 30 yaşların altındaki kişilerin cilt gözenekleri çabuk kapanacaktır. Oldukça basit, etkili ve makul fiyatlara sahip maskelerle güzelliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer 30 yaşın üzerindeki kişilerde deri kalınlaştığından ötürü gözenekleri kapatmak daha zor olabilir. Özellikle belli bir yaştan sonra onları kapatmaktan ziyade koruma altına almanız gerekmektedir.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak Cilt Maske Önerileri

Tavsiye 1;

• Yeteri kadar limon suyu •

3 damla sirke Öncelikle bu iki ürünü birbirine karıştırıp cildinize uygulayın. Cildi hassas olan kişilerde hafif yanma hisse oluşur. Sizlere verdiğimiz muazzam kürümüz sayesinde birkaç hafta sonra sonuca hayran kalacaksınız. Özellikle hassas ciltlere sahip kişilerde yanma oluşursa demli çayı pamuk yardımıyla sürerek cildi rahatlatmalısınız. Maskeyi cildinizden arındırdıktan sonra bir nemlendirici kremle cildinizi nemlendirmelisiniz.

Tavsiye 2;

• Bir miktar süt

• Yaş maya

• Karıştırma kasesi Bu tavsiyede belirttiğimiz malzemeleri bir kase içerisine iyice karıştırınıp sonrasında özellikle duştan sonra genişleyen cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için pamuk yardımıyla uygulayın. Kokusu biraz sizleri rahatsız edebilmektedir. Sürdükten yaklaşık olarak 10-15 dakika sonra cilt gözeneklerinizi incelemenizi tavsiye etmekteyiz. Farkı gözlemleyince şok olacaksınız. Belirttiğimiz bu maskeyi cildinizde yaklaşık yarım saat tutup ılık su ile durulayınız. Uygulama sonrasında mutlaka nemlendirici bir krem kullanmalısınız. Haftada en az 1 kere bu maskeyi uygularsanız cilt gözenekleriniz de daralmalar oluşacaktır.

Tavsiye 3;

• 1 büyük limon

• 1 şişe maden suyu

• buz kalıbı ile kap ilk olarak maden suyunu bir kabın içerisine döktükten sonra önceden suyun çıkardığımız limon suyunu ekleyerek karıştırmalısınız. Burada maden suyunun soğuk olmasına gerek kalmıyor. Bu süreçten sonra hazırlamış olduğunuz bu karışımı buz kaplarına koyarak buz kalıbında dondurun bu şekilde uygulanması daha olumlu sonuç alınmasını sağlar. Daha sonra her sabah güne başlarken ufak bir kalıp buz karışımını alarak cilt gözeneklerinin geniş olduğu bölgelerde dolaştırmalısınız. Biliyorsunuz ki gözenekler sıcakta genişleyerek soğukta ufalmalar yaşanır. Tarifte belirtilen maden suyuna eklenecek limon sayesinde cildiniz sıkılaşacaktır. Eğer ki, hassas cildi olanlar varsa limon yerine maden suyu ile elma sirkesini de kullanabilirsiniz.

Tavsiye 4;

• 2 yemek kaşığı un

• 2 yemek kaşığı yoğurt

• Yeteri kadar gül suyu Öncelikle tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırın ve cilt gözeneklerinizin olduğu bölgeye uygulayın. Ve bu kürü yarım saat bekletmelisiniz. Sonrasında ılık su ile cildi durulayın. Belirttiğimiz bu maskeyi ilk kullanımdan itibaren farkı görebilirsiniz.

Tavsiye 5;

• 1 tatlı kaşığı kuru maya

• İsteğe göre biraz bal

• 1 adet aspirin

• 1 tatlı kaşığı oksijenli su Tarifimizde mevcut olan malzemeleri bal harıç ekleyip krem kıvamına getirmelisiniz. Ancak aspirini toz haline getirmeden kullanmayınız. Bu karışımı duş aldıktan sonra 30 dakika süre ile cilt yüzeyinde bekletiniz. Sonrasında ise önce ılık ve sonrasında ise soğuk su ile yıkamalısınız. Arzu eden olursa karışma biraz bal da ekleyebilirsiniz.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb