Bir çiçek düşünün. Günlerce, haftalarca sulanmadan bir köşede duruyor. Çok susamıştır ama su vereni yoktur. Zavallı çiçek bu durumu yapraklarıyla anlatır belki ama anlayabilecek kimse yoktur. Ne yazık ki bu tatlı çiçek zamanla solup gidecektir.
Solduğunu gördüğümüzde ise iş işten geçmiş olacaktır. İşte tıpkı bir çiçek gibi cildimizin de suya ve bakıma ihtiyacı vardır. Fiziki olarak nasıl saçlarımızı boyayıp, makyajımızı yapıyorsak, kıyafetlerimizi nasıl temiz ve özenli seçip giyiyorsak cildimize de özenle bakmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hepimiz aynaya bakıyoruz ve baktığımızda solgun bir ciltle karşılaşmak istemeyiz. Bu yüzden de tıpkı bir çiçeğe bakar gibi cildimize bakmalıyız.
CİLT BAKIMININ ÖNEMİ gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu yüzden çeşitli cilt bakım ürünleri çok kolay tüketicisine ulaşmaktadır. Arz oldukça talep her zaman olacağından dolayı ülkemizde de gözle görülür bir artış ve piyasa çeşitliliği çoğalmıştır. Peki, CİLT BAKIMININ ÖNEMİ dedik demesine de peki nelere dikkat etmeliyiz ve neler yapmalıyız? İşte hepimizin aslında merak ettiği ama hep ertelediği ya da dikkate almadığı çok basit ve kolay bir takım kurallar var.
İşte o cildimizi kurtarıcı kurallarımız ise;
– Günde 2 litre su içmek, ( yerinizde olsam 2 litrelik bir sürahiyi yanımdan asla ayırmam) –
– Biz bayanlar olarak sürekli olmasa da makyaj yapmayı hepimiz çok seviyoruz. Tabii bunun içinse hep ucuza kaçıyoruz. Kalitesiz makyaj malzemeleri alarak aslında cebimize zarar vermediğimizi düşünerek cildimize zarar veriyoruz. Ve cildimize verdiğimiz zarar ise cebimize yansıyor. Tıpkı bir paradoks gibi. Lütfen kalitesiz makyaj malzemelerinizi hemen çöpe gönderin.
– Sigaradan uzak durun,
– Bronzlaşmak güzeldir. Belki o an için harika bir tene sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama sonrasını tahmin bile etmek istemiyorum. Güneşlenmekten mümkün olduğunca kaçının. Beraberinde cilt kanseri riskini de taşımamış olursunuz.
– Sivilcelerinizi ve komedonları bilinçsizce sıkmayın,
– Uzun süre klimalı ortamlarda bulunmayın,
– Cildinizi her gün nemlendirin,
– Kan dolaşımınızı hızlandırmak için üç günde bir eriyinceye kadar yüzünüze buz kompleksi uygulayın.
Yukarıdaki basit ve kolay adımları hayatınızın rutinine sokarsanız eğer az da olsa cildinizdeki sağlıklı rengi yakalamış olursunuz. Ya da daha fazla yıpranmasına engel olmuş olursunuz. Ayrıca piyasada bolca bulunan destek ürünleri ile de sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildimiz en güzel çiçeğimizdir. Onu sulamayı unutmayın!