Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Author

Categories

Share

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Yaşantılarımız ve karakterlerimiz gibi cildimizde ortama ve kişiye göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde doğuya doğru gidildikçe kalınlaşan ve koyulaşan cilt yapısı batıya ve kuzeye, güneye gidildikçe incelmeye ve renk olarak açık renk olmaya başlar. Bu tabiatın getirdiği iklim şartlarından dolayı cildin kendini savunma mekanizmasını çalıştırması ile odaklıdır. Bu yüzden cilt bakımı nasıl yapılır dediğimizde cildi her yönlü olarak ele almamız gerekmektedir. Bakım yapmak sadece kremlerle ve losyonlarla olamamalıdır. Sürekli cildi besleyecek, koruyacak ürünlerin kullanılması cilt için etkili olacaktır. Bunun yanında ciltte lekeler, akneler, erken yaşlanmalar, gözaltı problemleri, kaz ayakları gibi sorunlar varsa günlük kullanacağınız bakım kremlerinden önce bu cilt onarımı için gerekli olan ürünleri kullanmalısınız.

Cilt bütün vücudu kavrayan bir organ olduğundan cilt bakımının kapsamı da oldukça geniştir. Küçücük bir yerinizden başlayan rahatsızlıklar birbirini takip eden tepkiler ile ortaya çıkacaktır. Cilt bakımı nasıl yapılır? Öncelikle cilt analizinizin doğru yapılması gerekir. Cildinizin yapısı öğrenildikten sonra problemli bölgelerde uygulanabilecek bakımların çeşidi ve günlük dozu iyi ayarlanmalıdır. Her bakımdan önce mutlaka cildinizi saf olacak sıvılar ile temizlemelisiniz. Alttaki kir atımından sonra kullanacağınız ürünler işini daha iyi yapacaktır. Cilde istediğini vermelisiniz. Fazlası sizin için yine yağların oluşturduğu akneler olarak geri dönebilir.

Cildinizde kremlerinizi kullanırken boyun etrafına doğru elinizle yumuşak hareketler ile kremlerinizi cildin yemesini sağlayın. Her kremde yuvarlak hareketlerin yanında boyna doğru aşağı inen hareketlerde yapın ki kan akışınız hızlansın ve boyun etrafındaki çizgileriniz de yok olsun. Detaylarını araştırdığınız her konu incelenmeye değer konular demektir. İşte ciltte incelemeniz için önemli bir kaynaktır. Cilt bakımının detayları bazen canınızı sıkabilir. Yağlı ciltlerde nemlendirici kullanamazsınız. Fazla makyaj yapmak gözeneklerinizi tıkayabilir. Makyaj temizlemek için cildinizin tamamen arınmış olması gerek ki gözenekleriniz tıkanmasın ve sivilceleriniz oluşmasın.

Kuru ciltler en çabuk yıpranan ve kırışıkların en fazla olduğu cilttir. Mevsim değişikliklerinde cilt bakımınızın farklı olması gerekir. Günlük nemlendirici kullanmalısınız. Narin ciltler en problemli cilt tipidir. Her nemlendirici olmaz her arındırıcıyı kabul etmez. Bu yüzden kontrollü olarak bakım yaptırmalısınız. Anında kızarabilen ve kaşınan bir cilt türü olması deride dökülmelerin olmasına yol açabilir. Her cilt tipi için uygun güneş kremi mutlaka kullanmalısınız. Ancak yine cildin verdiği tepkiye göre bu bakım kremlerinin kullanımını günü birlik ya da her gün olarak tatbik edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere en etkili cilt bakımı nasıl yapılır hakkında önemli bilgileri aktardık. Sizde bu doğrultuda mükemmel cilde ulaşabilirsiniz.

Author

Share

Önceki İçerikDermapen İle Cilt Yenileme
Sonraki İçerikCilt Bakımı