Cilt Bakımı

Author

Categories

Share

Cilt Bakımı

 

Cilt güzelliği, güzellik kavramının en başlangıcıdır. Her kadın güzel olmak ister. Bunun için de çaba gösterir. Ancak gerçekten bunu kendine ilke edinen kadınlar, daha güzel ve daha sağlıklı görünmek isteyen kadınlar cilt bakımına da özen gösterir. Cildimiz çoğu zaman stres, üzüntü, yorgunluk gibi sebeplerle yıpranmakta, genç yaşta çizgi ve kırışıklarla dolu olabilmektedir. Bazen de cildimiz daha güzel olsun diye sürdüğümüz cilt maskeleri, cilt kremleri, makyaj ve diğer kozmetik ürünleri içeriğindeki kimyasal maddeler sebebiyle cildi daha kötü yönde etkileyebilmektedir.

Kullanılan bu ürünler cildin erken yaşta kırışmasına,cilt lekelerine, akne ve sivilcelere sebep olabilmektedir. Tüm bu durumlar da cildin canlılığını kaybetmesine sebep olmaktadır. İşte bu tür lekelenme ve kırışıklıklar bayanların cilt bakımına ayrı bir önem göstermesini sağlamaktadır. Bunun için bir sürü arayışa giren bayanların bir kısmı çareyi güzellik merkezlerine gitmekte bulurken, kimisi de evde kendi hazırladıkları maskelerle rutin cilt bakımını yapıp sorunlarına çare bulmaya çalışmaktadır.

Güzellik merkezlerine gitmek hem çok zahmetli hem de oldukça masraflı olabilmektedir. Birçok kadın bu masrafı karşılayamayacak olduğundan çözümü kendileri bulmaktadır. Bunun için evde kendi kendine yapabilecekleri maske tarifleri bulan hanımlar bu maskelerle cildine bakım yapmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her maske he cilt tipine uygun değildir. Kişi bunun için öncelikle bir cilt uzmanına danışmalı ve kendi cilt tipine uygun olan maskeleri kullanmalıdır. Cilt Bakım Maskesi Örnekleri

1. Cilt Bakım Maskesi Gerekli Malzemeler 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi 1 tane yumurtanın sarısı 1 kase kadar yoğurt Hazırlanışı Öncelikle bir kap hazır edilir. Bu kap içerisine 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ile 1 kase kadar yoğurt konulur. Bu iki malzeme iyice bir karıştırılır. Ardından yumurta kırılarak yumurtanın beyazı ve sarısı ayrılıp, yumurtanın sarısı kabın içerisine ilave edilir. Tekrardan tüm malzemeler güzelce bir karıştırılır. Karışım kıvamlı bir hale gelip maske halini alınca, bu maske yüze masaj yapmak suretiyle uygulanır. Daha sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar yüzde kurutulur.

Bu cilt bakım maskesi 10 dakikadan sonra cilt, ılık su ile güzelce yıkanır ve durulanır. Bu maske uygulandıktan sonra da cilde, cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülerek bakım tamamlanabilir. Bu cilt bakım maskesi uygulandıktan sonra cilt daha yumuşak ve parlak bir hal alacaktır. Hazırlanışı anlatılan cilt bakım maskesi sivilceleri gidermek ve leke sorunlarından kurtulmak için uygulanır. Uygulanan cilt bakım maskesi cildin yenilenmesini de sağlar. Ayrıca cildin daha yumuşak ve parlak olmasına, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına da etki eder. Bu maske haftada bir kez uygulanmalıdır.

2. Cilt Bakım Maskesi Gerekli Malzemeler 1 yemek kaşığı kadar un 1 tane elma 1 tane salatalık Hazırlanışı Öncelikle 1 tane salatalık ve 1 tane elma güzelce bir yıkanır. Sonrasında bir kap hazır edilir. Bu kaba elma ve salatalığın suyu sıkılıp konulur. Üstüne de çamur kıvamına gelene dek un ilave edilir. Bu üç malzeme iyice bir karıştırılır ve çamur kıvamına gelip maske haline gelince de, bu maske cilde masaj uygulamak suretiyle uygulanır.

Uygulanan bu maske yaklaşık olarrak 10 dakika kadar yüzde bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile iyice yıkanıp temizlenir ve durulanır. Son bir işlem olarak cilde, cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülür. Tarifi verilen cilt bakım maskesi cildin nemlendirilmesini, beslenmesini ve canlılık kazanmasını sağlar. Bu cilt bakım maskesi ciltteki ince kırışıklık ve çizgilerin de yok edilmesine yardımcı olur. Evde kolaylıkla uygulanabilecek, pratik ve ucuz bir maske tarifidir. Belli aralıklarla uygulanan bu maske sayesinde cilt daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanacaktır.

3. Cilt Bakım Maskesi Gerekli Malzemeler 1 çorba kaşığı kadar bal 2 yemek kaşığı kadar yoğurt 1 tane yumurtanın sarısı 1 kaşık kadar elma suyu Hazırlanışı Öncelikle bir kap hazır edilir. Bu kabın içerisine 1 çorba kaşığı kadar bal, 2 yemek kaşığı kadar yoğurt, 1 tane yumurtanın sarısı ve 1 kaşık kadar da elma suyu konulur. Tüm bu malzemeler güzelce karıştırılır.Karışım kıvamlı bir hal alıp maske haline gelince, bu maske yüze masaj yapmak suretiyle uygulanır. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletildikten sonra cilt, ılık su ile iyice bir yıkanır ve ardından da durulanır. Son bir işlem olarak cilde, cilt tipine uygun iyi bir nemlendirici sürülür.

Tarifi verilen bu cilt bakım maskesi, ciltteki kırışıklıklarının ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra cildi besler. Belli aralıklarla bu maskeyi uygulamak cilt problemlerinin giderilmesini sağlamanın yanı sıra, cilde daha parlak ve daha canlı bir görünüp kazandırıp cildin daha sağlıklı olmasına da etki edecektir. Dolayısıyla belli aralıklarla bu tarz cilt bakım maskelerini tabi cilt tipine uygunsa, etkili olacaktır.

Author

Share

Önceki İçerik2017 Sonbahar Gelinlik Modası
Sonraki İçerikSaç Bakımı