Cilt Bakım Kürleri | Hanımların Dünyası

loading...

Cilt Bakım Kürleri

Cilt Bakım Kürleri

Cilt Bakım Kürleri

 

Cildimiz bizim en önemli kıyafetimizdir. Bu nedenle cilde önem göstermek gerekir. Ayrıca güzel bir cilt hem güzellik hem de sağlık için önemlidir. Bu nedenle tarifi verilen birçok cilt bakım kürleri vardır. Bu cilt bakım kürlerinin yapımı da oldukça kolaydır. Evde rahatlıkla yapılan bazı cilt bakım kürleri cildi canlandırmak, tazelemek, güzelleştirmek için ara ara yapılmalıdır.

1. Cilt Bakım Kürü Gerekli Malzemeler Yarım fincan yulaf Yarım çay kaşığı kadar bal İki çorba kaşığı kadar süt İki damla kadar sardunya çiçeği yağı İki damla papatya yağı Hazırlanışı Öncelikle yarım fincan yulaf iyice bir ezilir. Ardından ezilmiş yulafların olduğu kaba yarım çay kaşığı bal, iki damla sardunya çiçeği yağı, iki damla papatya yağı, iki çorba kaşığı süt ilave edilir. Ardından tüm malzemeler güzelce karıştırılır. Böylelikle hazır hale gelen karışım yüze yavaş yavaş dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Yüze sürülen bu maske yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletildikten sonra su ile güzelce yıkanır ve durulanır. Bu maske cildin daha yumuşak ve esnek hale gelmesi için hazırlanan bir maskedir. Cildi yağlı olan bayanlar bu maskeye 5 damla limon suyu da ekleyebilirler. Bu maske soyucu (peeling) maskeler arasında sayılabilir.

2. Cilt Bakım Kürü Gerekli Malzemeler 2 çorba kaşığı kadar bal Yumurta 1 çorba kaşığı kadar limon suyu Hazırlanışı Öncelikle 2 çorba kaşığı bal ile 1 yumurtanın beyazı bir kap içerisinde iyice bir çırpılır. Ardından bu kabın içerisine 1 çorba kaşığı kadar limon suyu eklenir. Limon suyu taze limondan sıkılmalıdır. Bu üç malzeme iyice bir karıştırılır. Daha sonra hazır hale gelen bu maske karışımı yüze yavaş yavaş dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Bu maskeyi uyguladıktan sonra , kişi yüzünün gerildiğini hissedecektir. Yüze sürülen bu maske yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletildikten sonra yüz yağsız süt ile güzelce temizlenir. Son olarak kişi yüzünü iyice yıkar ve ardından durular. Bu maske kırışıklıklar için kullanılan bir maskedir. Aynı zamanda göz altı halkalarına karşı yenileyici maske olarak da uygulanmaktadır.

3. Cilt Bakım Kürü Gerekli Malzemeler 3 yemek kaşığı kadar bal 1 yemek tabağı kadar yoğurt 5 yemek kaşığı kadar mürver çiçeği Hazırlanışı Öncelikle 3 yemek kaşığı kadar bal bir kabın içerine konulur ve bu bal ocağa alınarak ısıtılır ve erimesi sağlanır. Bal eridikten sonra ocaktan alınıp bir kenarda bekletilir. Bu arada bir başka kaba 1 yemek tabağı ölçüsünde yoğurt ile 5 yemek kaşığı kadar mürver çiçeği konur ve karıştırılır. Bu karışım ocağa alınır ve kısık ateşte yaklaşık olarak yarım saat kadar kaynatılır. Kaynatılan bu karışım yaklaşık olarak 5 saat kadar bekletilir. 5 saatin ardından da süzülür. Süzülen bu karışıma önceden ısıtılıp eritilmiş olan bal da eklenir ve iyice bir karıştırılır. Hazır hale getirilen bu karışım bir kavanoz içerisine konularak bu kapta saklanabilir. Bu karışım uygulanacağı zaman pamuk yardımıyla yüze yavaş yavaş ve dairesel hareketlerle masaj yapmak suretiyle uygulanır. Ardından su ile güzelce yıkanıp durulanır. Bu karışım aslında bir ballı temizleme kremidir.

Cildine özel gösteren bayanlar bu tarz cilt bakım kürlerini uygulamak dışında başka önerileri de dikkate almalıdır. Öncelikle günde 2 defa yüz ılık suyla yıkanmalıdır. Bu cildin yağlanmasını engellemekle birlikte bakterilerden de arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemesi açısından da, günde 2 defa yüzü ılık suyla yıkamak önemlidir. Cilt bakım kürleri uyguladıktan sonra cilde sıcak su sürülmemelidir. Bunun yerine cilt ılık suyla yıkanmalıdır. Bayanlar yüzlerini kurularken havluyu sert hareketlerle yüze sürmemelidirler. Yavaş yavaş hafif hafif sürerek yüzdeki ıslaklığı almalıdırlar. Cilt bakım kürü uygulayıp ardından yüz yıkandıktan sonra, bir cilt nemlendiricisi sürülerek cilt bakımı tamamlanmalıdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb