Cildin Günlük İhtiyaçları Nelerdir?

Author

Categories

Share

Vücudumuzu canlı tutmak için gerekli gıdalar olduğu gibi cildimizin de her gün bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü her bayan bebeksi bir cilde sahip olmak ister. Bunun içinde bir bebeğe baktığınız gibi cildinize dikkat etmeniz gerekir. Hele ki günlük makyaj yapan bayanlarımız var ise cildin bakımına önem vermesi gerekir. Aksi halde zamanla cildiniz tahriş olup, zarar görecektir. İşte sizde günlük cildin ihtiyacının neler olduğuna bakabilirsiniz.

Temizleme

Elbette cilt için gerekli en önemli konu temizliktir. Hem sabahları hem de akşamları yatmadan yüz temizliğinizi mutlaka yapınız. İster duşla, ister temizleme ürünleri ya da sadece yıkamak olsun mutlaka her gün yapınız.

Yeterli Su
Su, cildin adeta havası gibidir. Cilt su sayesinde nemli ve canlı kalacaktır. Çünkü vücudun da en önemli gıdası sudur. Günlük yeterli miktarda su alımına dikkat ediniz. Kışın 1.5-2 lt yazın ise bu rakam 2-3 lt kadar olabilir.

Dinlenme

Dinlenme vücudunuz kadar cildiniz içinde önemlidir. Yorgun ve stres altına kamış bir cilt mat ve cansız görünecektir. Bundan dolayı vakit buldukça dinlenmeye zaman ayırınız. Örneğin; güzel bir uyku, duş gibi.

Sağlık bir şekilde beslenme

Beslenmek sadece vücut için değil cilt içinde önemli olduğunu bilmek gerekir. Mineral ve vitamin etkili olan gıdalardan doğru şekilde tüketmek gerekir. Bu besinlerde cildinizi hem koruduğu gibi hem de oluşacak hasarlarda direnç sağlayacaktır. Özellikle yeşil sebzeler, meyve, kuruyemişler (fındık, badem, ceviz gibi) ve balık önemli yer tutuyor. İçecek olarak da doğal meyve suları ve yeşil çay tüketebilirsiniz.

Güneş’ten korunma

Özellikle yaz aylarında tatillerde ve bulunduğunuz ilde Güneş’ten korunmak için mutlaka Güneş kremi kullanınız. Tabi Güneş’ten zarar göreceğim diye de uzak durmakta yanlıştır. Önemli olan dikkat etmek, belli saatlerde çıkmak ve fazla Güneş ışınına maruz kalmamak önemlidir

Yukarıda saydığımız etkenler aslında sadece cilt değil tüm vücudunuz içinde gerekli olan etkenlerdir. Siz sağlıklı ve huzurlu olduğunuz sürece cildinizde o derece canlı kalacaktır.

 

Author

Share