Çeyiz Alışverişi Olmazsa Olmazları

Author

Categories

Share

Çeyiz Alışverişi Olmazsa Olmazları

 

Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları bir kızın hayalindeki her şeydir aslında. Bu konuda yapılan araştırmalar ve varılan sonuçlar tamamen ucu açık durumda olan konular olmaktadır. Çünkü bir kızın hayalinde o kadar geniş bir liste vardır ki tamamlanması için yıllar gerekir. Fakat günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi bu konuda alışverişi daha hızlı ve pratik hale getirmiştir. Her genç kızın evlenmek yuva kurmak hayallerini süsleyen düşünceler olurken çeyiz alışverişi de o kadar önemli yapılması gereken faaliyetlerden olmaktadır. Evlilik öncesi yapılan çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında yer alan tüm gereksinimler zaman içinde kullanılacak olan ihtiyaç malzemeleri olmaktadır. bunun yanında görselliğe önem verenlerin abartıya kaçarak yapmış olduğu gereksiz sayılabilecek süs eşyaları zamanla kullanılmakta veya raflarda yerini almaktadır. Evlerin güzel görünümü için alışveriş zamanı tamda bu çeyiz alışverişinden başlamaktadır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları içinde yer alan gereksinim duyulan ürünler veya ihtiyaç malzemeleri genellikle kızların düşüncelerinin eseri olan malzemeler olmaktadır. Yuvayı dişi kuş yapar. Anlayışı çerçevesinde yapılan bu alışveriş aslında ev kurmak için atılan ilk adımı oluşturmaktadır. Genellikle yaz mevsimlerinde yapılan bu alışveriş alışkanlıkları başlamadan çok öncesinde hazırlık safhası oluşturulmaktadır. Çünkü alışveriş zamanı geldiğinde zamanın darlığı ve koşuşturma esnasında liste olmadığında unutulan birçok malzeme olması muhtemel bir olasılık olarak karşınıza çıkacaktır. Bu konuda daha tecrübeli kişilerden fikir alarak yapılan çeyiz alışveriş listesi daha uygun fiyatlar veya malzemelerle dolu olacaktır. Çeyiz alışverişi nereden yapılır? Çeyiz alışverişini kim yapar? Çeyiz alışverişi nasıl yapılır? Çeyiz alışverişi ne kadar sürer? Çeyiz alışveriş paketleri var mı? En uygun çeyiz alışveriş kampanyaları nerede? En ucuz çeyiz alışverişi nereden yapılır? Gibi soruların cevapları bu konuda yardım almak isteyenleri yönlendirecektir.

Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında yer alan malzemelerin başında beyaz eşyalar gelmektedir. Bu konuda seçimin kız tarafından yapılması bu malzemeleri en çok bayan tarafından kullanılacak olmasındandır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları konusunda masraf paylaşımında çok önemli bir faktöre olmaktadır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında yer alan mutfak eşyaları çeyiz alışverişinin püf noktalarını oluşturmaktadır. Bu konuda liste yapılacak olursa günlük ihtiyaçların yanında sürekli kullanılacak malzemeler yer aldığı görülmektedir. Bu tür malzemelerin en başında yer alan ve eve gelen misafirlerin ağırlanmasında kullanılacak olan mutfak malzemeleri tercih edilen kişi sayısına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle ilk etapta çeyiz alışverişine karar vermeden önce mutfak malzemelerinin boyutlarının çok iyi düşünülmüş olması gerekmektedir. Bu tür malzemelerde gündelik kullanıma cevap verebilecek malzeme tespitini yaparken tecrübeli kişilerden destek almak mantıklı bir davranış olacaktır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazlarından en önemlileri erkek tarafının annesi ve kız tarafının annesi olurken bunlar manevi vazgeçilmezler olmaktadır. Bunun yanında maddi vazgeçilmezler olarak mutfak gereçleri; Misafir takımları, Gündelik kullanılacak mutfak malzemeleri, Çay setleri,, Kahve setleri, Su takımları, tava setleri, kahvaltılık takımları, çaydanlıklar, tencereler, çatal, bıçak ve kaşık setleri bunlar ilk akla gelenler olmaktadır. Bunun yanında kek yapımında kullanılacak malzemeler de çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu tür malzemelerin detaylarına inilecek olursa listenin ne kadar kabarık olduğu görülecektir.

Mutfakta kullanılacak her türlü malzemenin listede yer alması sonrası için kolaylık olurken aslında ileriki zamanlarda alınmasında da her hangi bir sakınca olmamaktadır. Bu gibi alışveriş konularında ekonomik yapıyı düşünerek yapılması yatırım kaynaklarını fazla zorlamayarak sonrası için garanti sağlayabilecektir. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları konusunda yapılması gereken en akıllıca hareket ihtiyacı olanı ilk etapta alarak mutfak gereçlerinin lazım oldukça en yeni olacak şekilde alınması daha uygun olan bir davranıştır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında yer alan bir diğer malzeme listesi ise ev tekstili malzemeleri olmaktadır. Bunların alınmasında önemli rol oynayan çiftlerin evlerinin büyüklüğü olmaktadır. bu nedenle öncelikle evin iç yapısında kullanılacak malzeme durumunun listesi oluşturulmalıdır. Bunun dışında alınması gerekenler en çok ihtiyaç duyulacak malzemeler olarak ön plana çıkmalıdır. Özellikle yatak odası takımları çeyiz seti olarak alınacak malzemelerin bel kemiğini oluşturmaktadır. Çeyiz seti kampanyaları nerde? Çeyiz seti satan en uygun yerler nerede? Çeyiz seti nereden alınır? Çeyiz seti satan mağazalar hangileri? İnternetten çeyiz seti alınır mı? Online çeyiz seti satan web sitesi hangisi? En uygun çeyiz seti nerede? Çeyiz setini kim alır? Çeyiz seti masrafını kim öder? Tüm bunlar evlenme çağına gelen gençlerin kafalarında dolaşan sorular olmaktadır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları olarak ev tekstili ürünleri denildiğinde akla gelenler; nevresim takımları, yatak örtüsü takımları, uyku seti, yastık takımları ve kılıfları, yorgan takımları, banyo setleri, halılar, perde takımları gibi ihtiyaçlar gündeme gelmektedir. Bunların alınması ilk anda ihtiyaçlar arasında fazla önem arz etmese de yakın zaman içinde bir misafir ağırlanacak olursa aileler işte o zaman önemi anlaşılmaktadır. Bu nedenle özellikle ev tekstili ürünlerini alırken önem arz etme sırasına göre alınması en uygun davranış olmaktadır. çeyiz alışverişlerinde herkes keyfi alışveriş yaptığında çoğu gereksiz nitelikteki ürün alınırken gerçekten gerekli olan malzemelerin alınmadığı olmaktadır. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak için çok iyi bir planlama yapılması gereklidir.

Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları içinde yer en önemli ihtiyaçlar liste başına alınarak ekonomik durumda bu alışveriş listesine göre düzenlenmelidir. Bu konuda önemli alışveriş maddelerinden olan beyaz eşya alımında acele edilmeden uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlerin seçimi yapılmalıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi fırın ve elektrik süpürgesi alınırken bilinen markaların seçilerek alınması bayanların kolay kullanım sağlamasında destekleyici olacaktır. Bunun yanında çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasından hiç çıkmayan elektrikli aletlerde aynı esaslar doğrultusunda seçimi yapılarak alınmalıdır. Görünümüne hiç dikkat etmeden öncelikle kullanım kolaylığı konusunda incelenmelidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde maliyeti düşürülmüş fakat kullanıcıya gerekli performansı sağlamayan ürünler piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle elektrik süpürgeleri, mutfak elektrikli aletleri, blenderler, çırpıcılar, mutfak robotları, mini fırın gibi malzemeler çok dikkatli incelendikten sonra alınmalıdır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları arasında küçük ev aletleri ve el aletleri konusunda da aynı titizlik gösterilerek seçimleri yapılmalıdır. Televizyonlar ve buna benzer görüntü sağlayan cihazların servis garantileri ve kullanıcı sorumlulukları çok iyi bir şekilde incelendikten sonra alınmalıdır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları nelerdir? Çeyiz alışverişi listesinde yer alanlar nelerdir? Çeyiz alışverişinde öncelik nedir? Çeyiz alırken neye dikkat edilir? Bütün bun sar çok iyi düşünülmeli ve sakin bir şekilde karar verilmelidir. Bu kararı verirken beraber yaşanacak kişinin fikri mutlaka alınarak gerekli ekonomik planlamalar ortak karar niteliğinde verilmelidir. Verilen bu karar neticesinde öncelikle kendi, karar aşamasında çeyiz alışverişi olmazsa olmazları analiz edilerek yola çıkılmalıdır. Çeyiz alışverişi olmazsa olmazları içinde yer alacak malzemeler özellikle bayanların en sık kullandıkları malzemeler olarak başlanması memnuniyet seviyesini de yükseltmiş olacaktır. Bunun devamında yapılacak alışveriş neticesinde ilk etapta alınanlar incelendiğinde doğru alışveriş yapılıp yapılmadığı görülecektir. Buradan hareketle eğer sıkıntı yaşanmayacağına karara verilirse çeyiz alışverişi olmazsa olmazları en dikkatli bir şekilde alınabilecektir.

Author

Share