Çeşme’nin Vazgeçilmez Lezzeti; Kumru

Author

Categories

Share

Çeşme’de tatil yapan kişiler, sabah öğle veya akşam yemeklerinde her sokakta birçok mekanda veya beach clublarda yapılan, İzmir’in eşsiz ve tarifsiz bir lezzeti olan kumruyu tercih etmektedir.

İzmir veya Çeşme’ye gelip kumru yemeden dönen insan yoktur. Çünkü, kumru hem doyurucu hem de uygun fiyatta olmasının yanı sıra İzmir’in yiyecek sembollerinden biridir. Çeşme sokaklarında da kumru yapan büfe, seyyar tezgah, restoran veya cafeler bulunmaktadır.
Kumru, simide benzeyen sandviç ekmeğinin içine salam, sucuk, kaşar peyniri ve turşu koyularak yapılan oldukça lezzetli bir yiyecektir. Ekmeğinin susamlı olması ve malzemelerinin bol konulması kumruyu lezzetli ve doyurucu yapan etkenlerdir. Malzemeleri ve hazırlanış biçimiyle çok basit duran kumru her yerde rahatlıkla bulunabilir fakat İzmir’de ayrı bir lezzete sahiptir. İsminin kumru olması, ekmeğinin kuş türü olan kumrunun gövdesine benzetilmesinden dolayıdır.

Bu lezzetli yiyeceği Çeşme’de her sokakta bulmak mümkündür. Özellikle soğuk ve köpüklü yayık ayran ile birlikte tercih edilen kumru, Çeşme ziyaretçilerinin yemeden dönmeyeceği eşsiz bir lezzettir.

Author

Share